Життєві історії

Ганна була на роботі, коли пролунав дзвінок її телефону. Жінка глянула на екран і здивувалася, бо дзвонила її колишня свекруха. – Доброго дня, Ірина Анатоліївна? Щось сталося? – одразу запитала невістка. – Привіт, Ганно! Я дзвоню, щоб запросити тебе на свій ювілей! – сказала свекру. – Святкування відбуджеться в суботу, у мене вдома! Ти обов’язково маєш бути там! – Добре, я прийду, – погодилася невістка. Але Ганна навіть уявити не могла, який “сюрпирз” їй приготувала її колишня свекруха

Ганна мимоволі кинула погляд на вікна п’ятого поверху, проходячи повз будинок колишньої свекрухи, і зніяковіло звела брови: у такий ранній час у Ірини Анатоліївни світилося світло. Ганна подивилася на годинник. Хвилин десять вільних до зміни вона мала.

Після розлучення Ганна знайшла роботу кондуктором. Сусід її батьків, який працює в АТП водієм тролейбуса, саме шукав собі на період відпустки напарниці, людину на підміну. Ганна й погодилася. Восени син мав піти до дитячого садка, залишалося тільки пройти комісію.

“Не відмовляйся, доню”, – порадила мати Ганни. – “Я де треба посиджу з внуком, або тату залишимо. Тобі треба розвіятися, змінити обстановку”.

І Ганна змінила. Так, що залишилася працювати на постійній основі. Вже син Петрик перейшов у п’ятий клас, а Ганна так і працювала кондуктором.

Ганна швидко піднялася на п’ятий поверх і подзвонила двері. Приклала вухо до дверей, тиша, знову натиснула на дзвінок. Тоді Ганна дістала свої ключі та відчинила двері.

– Ірина Анатолівно, — покликала вона і скинула кросівки.

– Хто там, Ганна? — пролунав заспаний жіночий голос із вітальні.

– Знову заснули у кріслі? — змахнула руками Ганна. — А я дивлюсь, світло світиться. Розбудила. Ідіть до себе, я світло вимкну.

– Заснула, Ганно, знову безсоння. Коліна знову відчуваю. Дякую, що зайшла. На роботу?

– Так, я тоді побігла.

– Біжи. Я хотіла тобі подзвонити. На ювілей, може, кудись у кафе всіх запросити.

– Не знаю, — знизала плечима Ганна. — Можна й у кафе. Якщо хочете обговорити, зателефонуйте мені ввечері. Я сьогодні о дев’ятій точно буду вдома.

– Добре, дякую, Ганно, вдалого дня.

-І вам, Ірино Анатоліївно, я закрию сама.

Ганна взулась і вийшла на сходовий майданчик. Зачиняючи двері на ключ, вона раптом зрозуміла, що колишня свекруха просто не хоче цього разу навантажувати її, тому й заговорила про кафе. Знає, що, крім Ганни, ніхто не приїде і не допоможе.

***

Про те, що чоловік зустрів іншу, Ганна дізналася від свекрухи. Та покликала її на кухню, коли пила ввечері чай і сказала, що бачила сина з іншого.

Не було зловтіхи в її голосі, гордовитості, навпаки, свекруха співчутливо, по-жіночому намагалася заспокоїти. Повідомила раніше, щоб Ганна мала шанс обдумати все і прийняти рішення.

– Обман не прикрашає мого сина, не знаю, чому він так вчинив із тобою.

Ганна мовчала.

— Пробач мені, що я наважилася тобі повідомити, просто не можу більше приховувати. Це важко.

– Важко, – погодилася Ганна і пішла до себе в кімнату.

Петрику на той момент було лише шість місяців. Розлучалися важко. Зрештою, Ганна не витримала і переїхала жити до своїх батьків. А Віктор переїхав жити до нової пасії. Ганна спочатку думала, що з Владою у її чоловіка просто інтрижка, але виявилося, що там все набагато серйозніше. Спочатку Ганна бігала до колишньої свекрухи, сподіваючись зіткнутися з колишнім чоловіком, вона думала, що зможе повернути Віктора, але все було марно. Двічі за весь час Віктор був один без Влади, але тримався сухо, насторожено. А Ганна розпливалася в посмішці та показувала фотографії сина. Їхнього сина.

Аліменти Віктор почав платити одразу, та й просто підкидав грошей чи питав, що купити. Але зустрічатися з дитиною не поспішав. Приходив раз на три місяці на годину і вважав, що цього достатньо. Ганна розуміла. Дитина ще занадто мала, щоб брати його з собою на рибалку або ще кудись. Петрик мало ще розумів. Але без батька він почав повертатись на живіт, без батька у нього зʼявився перший зуб, перші кроки побачила мама. Пізніше Віктор теж не виявляв особливих інтересів до сина, коли той підріс. Навіть у Ірини Анатоліївни онук бував частіше за сина. Петрик забігав до неї після уроків, ходив на її прохання в магазин або ще кудись. Ганна пишалася сином. Він робив все по душевній доброті, без настанов.

Останні п’ять років Ганна дедалі частіше почала бувати у колишньої свекрухи. Та одразу після виходу на пенсію сильно здала. Наче всі недуги разом, що стільки часу не являли собе, дали про себе знати.

У Віктора були свої справи, він відмахувався і казав, що зайнятий. Донька Ірини Анатоліївни жила з чоловіком у сусідньому місті, в трьох годинах їзди, але була у матері рідко і теж жартувала, що матері просто на пенсії нудно, от і придумала вона собі недуги.

А Ганна знала, що недуги, були справжні. Вона допомагала тепер уже колишній свекрусі, намагалася, щоб вдома у Ірини Анатоліївни було менше клопоту, і холодильник не пустував. Свекруха вважала, що можна прожити на бутербродах та кефірі, а Ганна несла їй суп, друге.

На день народження матері сім’я все ж таки збиралася повним складом. Приїжджала дочка Марина з чоловіком та дітьми, і Віктор приходив зі своєю Владою. Приходили родичі, зазвичай, до призначеного часу. Ганна ж приходила зазвичай до колишньої свекрухи рано-вранці і допомагала готувати, накривати на стіл, а після святкування залишалася прибирати і мити посуд.

Сім’я доньки не залишалася ночувати, навіть коли день народження матері випадав на вихідні. Дочка всім дякувала через дві години після приїзду і збирала всіх у зворотний шлях. А Віктор з новою пасією вважали, що це не їхня справа — мити посуд. Ганна залишалася. Розуміла, що свекруха розгрібатиме все це до ранку. Усміхалася на обурення Ірини Анатоліївни та відмахувалася: “Мені не важко, я зараз швидко. А чашки залишу, домиєте”.

Ганна це робила спеціально, щоб свекруха теж брала участь і почувала себе господаркою у власному будинку. Так було і поки Ганна жила в її квартирі, і так тривало досі.

***

Ірина Анатоліївна зателефонувала, як і домовлялися. Вона тягла слова, хотіла почути від Ганни хоч якусь пропозицію, як їй вчинити. Але Ганна мовчала. Відзначити ювілей, шістдесят п’ять років, вийде на цілу пенсію, якщо скромно. А скромно не вийде.

— А Віктора ви не питали, може він сплатить банкет для матері? – Раптом сказала Ганна.

— Не питала,  я сумніваюся…

— А ви спитайте! Ви мати, він від часу нашого розлучення жодного разу, я так розумію, грошей не дав. Що там вони дарують, подарунки дуже дешеві.

– Ганно! – зупинила її Ірина Анатоліївна.

— Вибачте. – Ганна осіклася і вибачилася. Понесло. Жаль стало жінку, якій би після виходу на пенсію відпочивати, а не ходити поліклініками та лікарнями. Ганна хотіла б сказати, що діти повинні бути вдячні їй. Виховала двох дітей одна. А вони…

Ганна стрималася. Вона була іншою. Її виховали у строгості. Не можна навіть поганого слова сказати про батьків, не те, що не допомогти.

Ганна поговорила зі свекрухою і не прибрала телефону, а набрала Віктору.

– Привіт. У мами день народження, що ти… ви подаруєте їй, — запнулась Ганна.

– Привіт. Не знаю. Може кавоварку, у нас стоїть нова.

– Вона не п’є кави, їй не можна.

– Ну, не знаю… Мультиварка є, здається.

– Вона нею не користується, ти ж знаєш…

– Знайдемо щось… – Ганна почула на задньому фоні питання Влади: “Хто там дзвонить?”

– Стривай. — Ганна розуміла, що він кине зараз слухавку. — Мама хотіла б відзначити ювілей у кафе. Може, організуєш, вона не має таких грошей.

– Я-я-я? — простягнув Віктор з таким подивом, що тепер відповіді Ганні можна було й не чекати. Тепер їй хотілося кинути слухавку.

– Я зрозуміла, забудь. – Ганна натиснула кнопку на телефоні.

Наступного дня Ганна сама зателефонувала до Ірини Анатоліївни і, між іншим, сказала, що на роботі її пригостили новим салатом. Він такий смачний і готувати його швидко, тож йому точно бути місце на святковому столі — гостям сподобається. Ганна за свекруху вирішила відзначати ювілей вдома.

Петрик активно допомагав, за списком за тиждень купив усі необхідні продукти тривалого зберігання, а Ганна з’їздила на ринок, щоб купити овочі, курку, копченості, сир та інші продукти для святкового столу.

У день народження свекрухи, Ганна змінилася змінами, щоб допомогти Ірині Анатоліївні з приготуванням та прибиранням. Петрик з матір’ю принесли розкладний стіл із кухні і поставили його в центрі вітальні, накрили білою скатертиною. Ганна поставила на стіл у вазі величезний букет жовтих хризантем — улюблених квітів колишньої свекрухи. Ганна бігала з кухні до кімнати, Петрик допомагав, повернувшись зі школи. Ось вже на столі не лишилося порожнього місця. Ганна посміхнулася та посадила Ірину Анатоліївну з онуком за стіл.

– Давайте, я вас сфотографую. Давно не робили знімків.

— І разом давайте якось, — запропонувала іменинниця.

Ганна намагалася кожне свято робити хоч би кілька спільних фотографій родини. Фотографувала зазвичай вона. І друкувала свекрусі знімки теж.

Нарешті почали збиратися гості. Першою приїхала дочка із сім’єю. Шумно стало. Діти хапали зі столу солодощі та бігали з їжею. Ганна мовчала і поглядала на свекруху. Рівно о шостій вечора приїхав син із Владою.

Син з порога простягнув матері до рук набір кухонних ножів і привітав обійнявши. Влада обмежилася посмішкою.

За столом Ганна встигла підняти один тост, а всі накинулися на їжу. Як завжди. Ні розмов, ні новин. Тільки стукіт виделок і ложок, та сперечання дітей дочки.

— Салат якийсь новий, цікавий, що там мамо? – Дочка відірвалася від тарілки.

— Це в Ганни питай, вона його готувала.

– А-а-а, – тільки й простягла доньку, одразу втративши інтерес до складу салату.

— Курочка в тебе щоразу чудова, з такою апетитною скоринкою, правда ж, Владо? — син обернувся до своєї супутниці.

— Так, смачна, як завжди, — підтримала Влада Віктора.

— То це Ганна вже років п’ять чи більше готує гаряче до столу.

Віктор мовчки глянув на Владу, потім на Ганну і глибоко зітхнув.

— Давайте сьогодні сфотографуємося разом, не забудемо, — радісно сказала Ганна.

— Стривай. — Ірина Анатоліївна посадила жінку, що підскочила назад. — Я маю невелике оголошення. Я хочу дещо повідомити зараз, щоби всі чули.

Для Ганни ця звістка теж була несподіванкою. Усі затихли, застигли.

– Вам, діти мої, це рішення може здатися дивним, але я так вирішила і своє рішення не зміню. Прошу прийняти як є. Я проконсультувалася і свою квартиру подарую Петрику.

– Ох, – дочка притиснула долоню до лоба.

— Не треба охати, — Ірина Анатоліївна підняла ліву руку вгору.

— Так ось чому Ганна завжди тут сяє, стіл накриває. Через квартиру. Ясно все, — майже заспівала Влада.

Віктор глянув на Ганну, потім на матір.

– Не чекав.

— А на що ти чекав? – Запитала мама.

– Так. До речі, зупинила дочка. – Чому Петрику, а не нашим дітям. Це також твої онуки. Причому Світлана народилася раніше. Вона перша онука.

— Я так вирішила, — повторила Ірина Анатоліївна.

Вперше Ганна бачила свекруху такою серйозною і твердою у своїх намірах.

— Дякую цьому будинку, поїдемо до іншого. Збирайтеся діти, нам ще їхати далеко. Дякую, мамо, Ганно. Вікторе, бувай, побачимося.

Віктор мовчки жував. Влада сиділа, спираючись на спинку стільця, і хитро дивилася на Ганну.

– Так.

– А як же загальне фото? — намагаючись зупинити цей концерт, вигукнула Ганна.

— Ой, зовсім забула про подарунок, — дочка простягла в коридорі матері набір: скатертина та серветки червоного кольору. Ірина Анатоліївна не любила червоне. Ганна глянула на свекруху і стиснула зуби. Як так.

— Мамо, ми теж додому, завтра вставати рано, — Віктор став у дверях.

Губи Ірини Анатоліївни затремтіли. Вона стримувала сльози, стоячи у маленькому коридорчику. Пішла дочка з сім’єю, пішов син із співмешканкою. Петрик, що нічого не розуміє, плескав очима.

— Навіщо ви це зробили? Вам ще жити і жити, — спитала Ганна.

— Ось тому і хочу залишити квартиру Петрику. Якби я сказала, що залишаю тобі. У-у-у-у, вони б тобі спокою не дали. А так. Ти моя колишня невістка, а він мій рідний онук, розумієш різницю?

Ганна замовкла і важко зітхнула. Не розуміла вона, навіщо був увесь цей концерт з боку свекрухи.

— Ти теж маєш ухвалити моє рішення. Оформимо все якнайшвидше, чуєш?

— Добре, Ірино Анатоліївно. Торт будемо? Жаль, що всі розійшлися.

— Звісно. Став чай. Моя сім’я залишилася, — усміхнулася свекруха і, поплескавши Петрика по плечу, покликала до кімнати.

Прийняти таке рішення матері, звичайно, діти були не в змозі. Навіть дзвонили, приходили, просили, цікавилися чи не переконала Ганна матір ухвалити таке рішення. Але Ірина Анатоліївна стояла на своєму. І оформила квартиру на онука, законним представником якого виступила, звісно, ​​Ганна.

Нікого з дітей не цікавило, як почувається мати, чим живе, ніхто не запитав про здоров’я, чи потрібно їй щось купити в магазині, допомогти по дому, всіх цікавила лише квартира, яка відійде Петрику та колишній невістці.

Вам також має сподобатись...

Микола вийшов на пенсію та й переїхав жити в село. По сусідству з ним жив теж пенсіонер, Віктор. Сусід жив сам. Вони дуже подружилися з Миколою. А якось навесні Віктор намочив був ноги та й зліг. Не одразу чоловік і до лікарів звернувся – хотів все самотужки видужати. Швидко не стало Віктора… Микола дуже шкодував сусіда. Він влаштував поминки, повідомив його дітей. Ті встигли приїхати тільки на цвинтар до батька, бо жили далеко. Доручили вони й продати батьківську хату за будь-які гроші. Микола погодився, але тут раптом виникла несподівана проблема

Таня прибирала в квартирі, коли пролунав дзвінок у двері. Вона вийшла в коридор, відкрила, і побачила на порозі молоду, незнайому жінку. – Ви хто? – одразу поцікавилася Таня. – Це не важливо, – єхидно посміхнулася гостя. – Я прийшла подивитися на свою майбутню квартиру! – На яку квартиру? – не зрозуміла Таня. – На вашу! Вона ж скоро стане моєю! То ж пропустіть мене, я хочу оглянути кімнати, щоб зрозуміти, що першочергово треба змінити! – незнайомка відсторонила Тетяну вбік і пройшла всередину. – Що ви таке говорите! Це моя квартира! – здивовано вигукнула Тетяна, не розуміючи, що відбувається

Іван дивився телевізор, захотілося перекусити. Чоловік підвівся і вийшов в коридор, щоб піти на кухню. Раптом він почув, що дружина з кимось розмовляє по телефону. – Невже Іван зрадив? Як він міг? – перепитала Юля у співрозмовника і отримавши стверджувальну відповідь закінчила виклик. Іван так і застиг почувши цю розмову. – Іване, йди сюди! – гукнула Юля чоловіка. – Поговорити треба. Іван зайшов на кухню. – Ну що будемо робити? – раптом сказала Юля. – Це все неправда! Хтось наговорює на мене! – несподівано вигукнув чоловік. – Ти про що? – Юля здивовано дивилася на чоловіка, не розуміючи про що він

До Сергія з Оленою приїхали в село онуки – Сашко і Злата. Після обіду, бабуся сказала: – Ходімо на город, полуницю збирати! Олена дала їм по відерцю. Через годину усі відра були повні. – Тепер ходімо хвостики на ягодах оббирати! – сказала баба Олена. – Наваримо варення. Візьмете собі додому. Втомлені внуки хотіли було щось заперечити, як раптом у хату зайшов дід Сергій. – Сашко, ходімо зі мною, – сказав він. – Треба город полити. Сашко поливав город, як тут пролунав голос бабусі. – Що ти робиш?! – галасувала вона. Хлопець відволікся від свого телефону і застиг від побаченого