Життєві історії

Рита була на роботі, коли пролунав телефонний дзвінок. – Доню, приїжджай! Мені щось зле! Я вже й швидку викликала, – тихо промовила мама, як тільки Рита взяла слухавку. – Зараз їду мамо! – захвилювалася жінка. Рита відпросилася з роботи, і за годину влетіла у квартиру. Швидка вже була на місці. – Що з мамою? – запитала Рита у одного з фельдшерів. – Не хвилюйтеся! – відповів чоловік. – Аллі Павлівна просто потрібно відпочити. Рита видихнула. Раптом, один з фельдшерів, підійшов до Рити, нахилився поближче і щось прошепотів їй на вухо. Рита вислухала цього чоловіка і… ахнула від почутого

– Рито, де ти ходиш? Я вже вся звелася! – зустріла мама доньку на порозі квартири.

– Де я могла бути? На роботі, – спокійно відповіла дочка, знімаючи взуття та вішаючи плащ.

– З роботи ти мала прийти ще півгодини тому! Я вже вся спереживалася, а тебе все нема і немає, – сказала Алла Павлівна – мати дівчини.

– Я зайшла в магазин, – відповіла Рита таким же спокійним, немов безбарвним голосом. – Ти сама вчора просила купити тобі ряжанку.

Рита вийняла з пакета продукти, поклала їх у холодильник і пішла до своєї кімнати, щоб переодягнутися.

Мати весь цей час ходила за нею і ні на мить не замовкла.

Переодягнувшись, Рита знову пішла на кухню і зайнялася вечерею.

Дівчина мовчки почистила картоплю, відбила порційні шматки курки, потім склала все це у форму для запікання і поставила в духовку.

Поки дочка готувала, Алла Павлівна сиділа на кухні і переказувала їй свою розмову з двоюрідною сестрою Раїсою, яка сьогодні, як висловилася мати, «зазирнула на чай».

Закривши духовку та виставивши температуру, Рита зняла фартух, вимила руки і попрямувала до своєї кімнати. Алла Павлівна, пішла за нею.

Але біля дверей дочка зупинилася і, повернувшись до матері, сказала тим самим рівним голосом:

– Мамо, вечеря буде за годину. А зараз мені треба трохи попрацювати.

Вона увійшла до кімнати і щільно зачинила за собою двері. Мати, постоявши з півхвилини перед зачиненими дверима, вирушила до працюючого телевізора і почала клацати пультом, шукаючи щось цікаве.

Рита та її мама – Алла Павлівна – жили удвох вже давно. Батько дівчинки пішов із сім’ї, коли Риті було лише десять років. Вона не знала причин розлучення батьків, але пам’ятала сварки, які траплялися двічі-тричі на тиждень. Закінчувалися вони, зазвичай, тим, що батько одягався і, гримнувши дверима, йшов із квартири. Повертався він години через дві і одразу ж лягав спати.

Риту завжди дивувало, що мама після цих сварок не виглядала засмученою, навпаки, вона ставала активною і майже щоразу телефонувала одній зі своїх сестер – рідній – Уляні або двоюрідній – Раїсі. Вони розмовляли не менше години, причому мама часто повторювала: «Так. Так. Звісно. Я сама не знаю, як мені це все витримати».

Але першим не витримав тато. Якось після чергової сварки він зібрав речі та поїхав у квартиру своїх батьків.

Весь наступний тиждень мама щовечора розмовляла з сестрами:

– Так, зібрав речі та поїхав. Ти уявляєш? Я б ще зрозуміла, якби він пішов до іншої жінки. Але він просто пішов у нікуди, оселився у своїх батьків. Що? Звісно, ​​повернеться! Я навіть не маю сумніву!

Та батько не повернувся. Він справно платив аліменти зі своєї досить великої зарплати, кожних вихідних зустрічався з донькою. А через три роки одружився з жінкою на ім’я Ірина. Яка мала сина шести років. Спільних дітей вони не мали.

Коли Риті виповнилося вісімнадцять, батько перевів їй на карту десять тисяч як подарунок і сказав:

– Аліментів більше не буде, але, якщо тобі щось знадобиться чи виникнуть якісь проблеми, обов’язково дзвони. Та й так теж дзвони.

Грошей у їхній маленькій родині поменшало. Зарплати матері, яку вона отримувала у науковій бібліотеці інституту, вистачало лише на найнеобхідніше. Рита задумалася про те, де можна було підробити, не кидаючи навчання.

Професії санітарки, офіціантки, посудомийки не відштовхували її, але вони забирали багато часу, а Рита не хотіла закидати навчання.

Допоміг дівчині однокурсник – Олег – Олег Мельник. Він підказав Риті, як можна заробляти в Інтернеті. Вона зареєструвалася одразу на двох біржах фрілансу і почала виконувати спочатку найпростіші завдання, а потім, пройшовши кілька безкоштовних курсів, змогла братися за складніші. Поступово у Рити з’явилося кілька постійних клієнтів, яким вона писала статті та розміщувала їх на сайтах. Коли треба було більше заробити, виконувала і разові завдання.

Таким чином, навчаючись в університеті, Рита вже могла повністю забезпечувати себе.

А коли дівчина закінчила навчання та влаштувалася на роботу, Алла Павлівна раптом заявила, що вона хоче звільнитися.

– Я майже двадцять років сиджу в цій бібліотеці, дихаю пилом книг та газет за дуже невеликі гроші. Ти працюєш всього півроку, а заробляєш набагато більше за мене. Думаю, що мені час на пенсію.

– Мамо, яка пенсія? Тобі ще нема шістдесяти. Ти ще пенсію не отримуєш. Подивися на тітку Раїсу – вона старша за тебе на п’ять років, але все ще працює.

— Значить, вони потребують грошей, — сказала мати.

– У її чоловіка – Григорія – велика пенсія, – заперечила дочка, – Він на шахті працював, плюс до того він працює на заводі. І тітка Раїсо і працює, і пенсію отримує. Яка потреба? І що ти збираєшся робити вдома?

– Ну, спочатку я відпочину, потім займуся домашнім господарством. Гулятиму. Можливо, знайду собі якесь хобі.

Рита не змогла умовити матір, і Алла Павлівна звільнилася, не доопрацювавши до пенсії майже півтора року.

Спочатку вона справді відпочивала: вранці спала годинники до десятої, потім, поснідавши, виходила гуляти, якщо погода дозволяла. Ось тільки господарством вона так і не зайнялася.

Згодом Алла Павлівна підсіла на зарубіжні серіали, і тепер вечорами переповідала дочці всі перипетії цих нескінченних історій.

Нарешті Рита не витримала:

– Досить! Я більше не можу цього слухати. Якщо тобі цікаво – дивися хоч двадцять чотири години на добу! Але мене позбав такого задоволення.

Звичайно, Алла Павлівна образилася:

– Ти зовсім не цікавишся моїм життям!

– Мамо, це не твоє життя і не моє. Розкажи мені, будь ласка, про те, що хвилює тебе, і я із задоволенням послухаю.

Аллі Павлівні було відверто нудно, і вона почала дзвонити Риті на роботу.

У день могло бути по три-чотири дзвінки. Що хоче сказати мати Рита знала заздалегідь.

Ось і сьогодні.

Телефон задзвонив. На екрані з’явився знайомий номер. “Ось знову”, – подумала Рита, піднімаючи слухавку.

– Рито, ти де? Чому не дзвониш? – пролунав звичний вимогливий голос.

— Мамо, я на роботі не завжди можу говорити, — відповіла дочка.

-Ти по вісім годин на день на роботі! І за весь цей час жодного разу не згадала про матір? Невже тобі робота важливіша за сім’ю? Ти зовсім про мене не думаєш! А раптом зі мною щось станеться?

Рита заплющила очі і відчула, як всередині все закипає. У неї виникло бажання відповісти словами, які вже давно збиралися всередині неї. Але натомість вона тільки тихо промовила:

– Я не можу щодня говорити з тобою, мамо. Мені треба працювати.

– Працювати? Я все життя жила в труднощах заради тебе, а ти зараз зі мною навіть поговорити не можеш! – не вгамувалася мати.

Рита знала, що сперечатися марно. Вона згадала, як багато разів її спроби порозумітися закінчувалися новими звинуваченнями.

– Слухай, – сказала вона нарешті. – Я ціную те, що ти робила. Але я вже доросла людина, і маю своє життя, своїх друзів, свої інтереси.

– І в цьому твоєму житті немає місця для мене, – образилася мати і скинула дзвінок.

Рита трохи заспокоїлася і постаралася зосередитись на роботі. Але в цей час знову задзвонив телефон:

– Я зрозуміла, в чому проблема, – сказала мати. – Може, тобі буде неприємно це чути, але Раїса та Уляна мають рацію: ти просто невдячна дочка.

– Слухай, Рито, а ти не пробувала просто не брати слухавку? – Запитала Жанна – її колега.

– Вона дзвонитиме, поки я не відповім. Мені й так вчора два клієнти не змогли додзвонитися, бо телефон весь час був зайнятий.

– Тоді тільки один вихід: купуєш дешевий телефон, переставляєш у нього цю сімку, а собі береш новий номер і повідомляєш його всім, з ким спілкуєшся. Матері скажи, що запровадили нові правила: у робочий час особисті телефони відключатимуть та користуватимуться лише корпоративними номерами. Прийшла на роботу – телефон вимкнула, – порадила Жанна.

– Гарна думка, – сказала Рита. – І під час зустрічей із подругами теж можна відключати. А то тільки ми в кафе зробимо замовлення, мама дзвонить: то в неї тиск я, то їй здалося, що в кухні газом пахне, а якось сказала, що в квартиру хтось пробирається і двері ось-ось зламаються. Звичайно, коли я приїжджаю, вдома тиша та спокій.

Якось Рита мала необережність сказати, що влітку з подругами збирається поїхати на відпочинок до Туреччини.

Після цього мати влаштувала цілу виставу: вона так майстерно розігрувала проблеми зі здоровʼям, що дочка тричі за два тижні викликала швидку.

Швидка приїжджала, вимірювали тиск, але нічого суттєвого виявити не могли і рекомендували пройти обстеження.

А востаннє один із них сказав Риті:

– З вашою мамою все гаразд. З такими показниками, як у неї, людей до космосу відправляють. А вам – ось, – він простягнув листочок. – Я записав назву. Це заспокійливе. Пройдіть курс і не хвилюйтесь.

Нарешті настав той день, коли Аллі Павлівні призначили пенсію. Вона була не дуже велика, але й не дуже маленька, як то кажуть, середня по країні.

Наступного дня після того, як відзначили день народження матері, Рита повідомила її, що з’їжджає з квартири.

– Я зняла собі житло, і тепер ми житимемо окремо. Звичайно, я відвідуватиму тебе і допомагатиму, якщо щось знадобиться, але мені час від тебе відділятися і жити своїм життям, – сказала дочка.

Рита трохи лукавила: квартиру на іншому кінці міста вона не винайняла, а взяла в іпотеку вже півроку тому. Половину грошей на перший внесок вона заробила сама – саме для цього дівчина щодня чотири-п’ять годин сиділа в Інтернеті, а другу половину їй дав батько.

Алла Павлівна відразу поскаржилася на дочку своїм сестрам, і вони разом ще раз заявили, що Рита – невдячна дочка. Але їй вже було байдуже.

Звичайно, Рита не кинула матір – вона двічі-тричі на місяць приїжджала до неї, привозила продукти, допомагала з прибиранням, терпляче вислуховувала всі скарги та закиди та їхала додому до наступного візиту.

Натомість вдома вона могла жити спокійно.

Вам також має сподобатись...

Олена прокинулася рано, намагаючись не шуміти, щоб не розбудити чоловіка, вона зісковзнула з ліжка. До початку робочого дня залишалося більше години, але їй треба було прийти раніше. Жінка швидко прийняла душ, одяглася, зробила легкий макіяж. Вже біля дверей вона згадала про ключі від машини. Залишила їх на тумбочці у спальні. Олена тихенько розвернулася, намагаючись не цокати підборами по паркету. І тут до неї долинув приглушений голос свекрухи з кухні. Ніна Петрівна розмовляла з кимось по телефону. Олена мимоволі прислухалася до розмови і остовпіла від почутого

Галина Іванівна вийшла на подвірʼя. Вона взяла свою табуретку, бо лавки ще були мокрі після дощу. Вийшовши на сонячне місце, вона сіла і вдихнула з насолодою свіже літнє повітря. – Ох, як добре! – вихопилося в неї. Раптом жінка помітила біля себе сусідську дівчинку Тетянку. Їй було чотири рочки. Маленька стояла біля Галини Іванівни. – Здрастуйте, бабо Галю… – сказала дівчинка і сховала щось за спиною. – Що там у тебе? Покажи, – попросила Галина Іванівна і погладила Тетянку по плечу. Дівчинка неохоче показала, щось у руці… Галина Іванівна здивовано дивилася на малечу

Віра гуляла в парку зі своїм коханим Ігорем. Чоловік ішов поруч із задумливим виглядом. Віра відчувала напругу і в його мовчанні, і в тому, як він дивився собі під ноги. – У тебе щось трапилося, Ігорю? – запитала дівчина, трохи додавши кроку, щоб встигати за ним. Він промовчав, тільки знизав плечима, а потім раптом зупинився і повернув Віру до себе обличчям. Ігор взяв її за плечі й сказав: – Віро, я маю сказати тобі дещо дуже важливе… Давай розлучимося… Віра застигла від почутого. – Чому?! Що раптом змінилося?! – тільки й сказала вона

Роман з Анжелою зустрічалися кілька місяців, і молодик зробив їй пропозицію. Дівчина з радістю погодилася. Анжела мріяла про розкішне весілля в найкращому ресторані і з великою кількістю гостей. Щоб на столах стояли шикарні страви, щоб обов’язково була жива музика! – Добре, хочеш розкішне весілля, буде по-твоєму, – погодився Роман. – Але доведеться назбирати грошей. – Давай назбираємо, які проблеми?! – відповіла Анжела. Пів року Роман збирав гроші на розкішне весілля. – Анжелочко, нам доведеться перенести весілля, – раптом сказав Роман. – Чому це?! Що трапилося?! – ахнула дівчина. Вона дивилася на нареченого й не вірила своїм вухам