Життєві історії

Михайло зайшов у квартиру стомлений. Він зняв стару куртку й відклав її вбік. – Прати треба вже, – подумав він. – Тетяно, а що, Оленки нашої ще нема вдома, пізно ж уже? – гукнув Михайло дружині. Тетяна виглянула з кухні. – Мишко, мий руки! Їсти мабуть хочеш?! – запитала вона. – Голос у дружини ніби веселий, а очі сумні, – подумав Михайло. – Видно, донька знов щось виробляє. Виховували Олену, виховували, все для неї робили. І ось виростили доньку… Недавно Олена заявила таке, що Михайло оторопів від почутого! Та він ще не здогадувався, що про доньку дізналась Тетяна

Михайло стомлений зайшов у квартиру, зняв стару куртку й відклав убік.

– Прати треба, брудна.., – подумав він.

– Тетяно, а що, Олени ще нема вдома, пізно ж уже? – гукнув він дружині.

Поїздка була довга. Вчора в ніч до іншого міста товар відвозив, втомився дуже…

Тетяна виглянула з кухні.

– Мишко, мий руки, їсти хочеш мабуть, ти ж більше доби їздив?! – сказала вона.

– Голос у дружини ніби веселий, а очі якісь сумні, видно, Оленка знов щось виробляє, – подумав Михайло. – Сімнадцять доньці, виховували її, виховували, старалися все для неї, що могли робити… І ось виростили доньку…

Олена їм нещодавно заявила таке, що батько оторопів.

– Та я так, як ви, не збираюся жити! Все життя ви, як бідні, навіть єдиній дочці нічого купити не можете, я вічно в поношеному чужому ходжу! – сказала Олена і, гримнувши дверима, пішла.

Михайлу в рейс вже збиратися, а він аж присів. Та як же це? Та вони з Тетяною все для Оленочки, і на танці, і на різні заняття її водили. І на відпочинок у село їздили, а три рази навіть за кордоном були, хоч і непросто їм це далося.

І ніби навіть одягали Олену, як лялечку. Рідні їх у селі захоплювалися:

– Ваша Оленочка красуня, ну прямо принцеса. Дивись, батько, скоро від женихів відбою не буде!

Ну бувало, що віддавали їм речі дитячі хороші від рідних для Оленки, що ж тут такого? Речі чисті, майже не ношені, діти швидко ростуть, зносити не встигають, чому б їх і не надіти? Вони доньці багато нового купують, чому ж іноді не взяти, якщо віддають?

От і нещодавно щось таке віддали, сукня гарна, кофтинки там усілякі. Ну і що? Тетяна он молодшій сестрі теж віддає.

Так Олена носом покрутила:

– Старе безглузде, не модно це! І телефон у мене старий, як завжди вам на мене грошей шкода!

Таня їй намагалася сказати, що багато на квартиру йде на їжу, на заняття. Та й Олені багато купують. Але Олена лише своє твердить:

– У подруги Полінки родичі не більше за вас отримують, а їй і мобільник новий і джинси і грошей дають. А в мене як завжди, наче я біднота якась!

І пішла, тільки дверима гримнула…

Тетяна тоді довго одна сиділа на кухні. Все життя перед очима промайнуло. Як же ж так, адже вони з Мишком старалися, що вони не так зробили? Чому з Оленкою зовсім немає порозуміння?

…Донька народилася рівно в термін. Тетяна повірити не могла – дитина, це їхня з Мишком дитина, маленька дівчинка!

Вона мовчки, з якимось навіть благоговінням розглядала їх із Мишком донечку.

Яка вона солодка, ніжна, як маленька лялечка. Ручки й ніжки сповиті, а так хочеться розгорнути і подивитися!

Але не можна, насваряться!

Але зате, якщо чепчик трохи відсунути, видно маленькі вушка. А потім донечка очі відкрила, і Таня від ніжності мало не заплакала! Вона завжди маленьку свою захищати буде, нікому образити не дасть!

Мишко чекає на них. Він навіть удома все переробив, поки Таня у пологовому була. Квартиру перемив усю, пелюшки нові, що Таня не встигла, переправ у машинці.

Чоловік у Тетяни – золото, пощастило їй із чоловіком. Все вміє робити і про Таню так дбає, що їй іноді навіть незручно.

Вони з Мишком рік тому одружилися, і так їм обом дивно, що вони вже чоловік і дружина, в щастя своє іноді й повірити важко.

Тетяна у книгарні продавчинею працює. А Мишко водій-експедитор, по магазинах товар розвозить.

Дівчата їх з Мишком одразу засватали, як його побачили. Вони обоє рудуваті, та ще й з ластовинням. У Михайла досі батьки в селі живуть. А у Тані тато сільський, а мати міська.

– Іди, твій приїхав, – Таню покликала їхня завідувачка книгарнею Зоряна Павлівна. – Іди товар прийми, поки в залі нема нікого. Мишко просив саме тебе до нього надіслати, Тетянко…

Ось і доїздився Мишко, кохання у них з Тетяною, одружилися…

Тетяна щаслива, у них з Мишком багато планів, батькам її Мишко дуже сподобався.

Донька народилася, Оленкою назвали.

Олена – гарне ім’я. Донька для мами і подруга, та й помічниця.

Олена у них чудова, красуня й розумниця.

Озирнутися не встигли – ось уже й побігла, ось і говорити почала без угаву! І найголовніше – вони завжди разом. І в село до бабусь і дідусів, і на ковзанку, і в кіно.

Оленка любить із татом у шашки грати, тато її до спорту привчив. І в похід ходили вони всією родиною, і в бадмінтон грали, і у волейбол.

Пишається Тетяна – сучасна у Тані й Михайла родина, спортивна…

…Від усіх цих спогадів сльози у Тетяни на очах. Але вона і вигляду ніколи не показувала, щоб Мишка ще більше не засмучувати.

Олена тоді їм заявила, що їй вісімнадцять скоро і вона в інше місто поїде вчитися. У книгарню, як мама, вона точно не збирається. І тільки не треба її тримати, це її життя!

А тепер уже пів року, як Олена поїхала. Обіцяла дзвонити, а насправді дзвонить не часто. А останнім часом так взагалі сказала, що поки не приїде, ніколи їй…

Мишко спочатку розсердився, сказав грошей їй не переказуй, раз така самостійна!

Потім заспокоївся – ніби ж вступила сама, вчиться, та й стали їй грошей надсилати.

Олена дякувала, але якась вона не така стала…

Тетяна від незнання, як там дочка, переживала дуже. А одного разу, поки Мишко був у рейсі, Тетяна нишком від усіх сіла на автобус і поїхала до сусіднього міста, де донька навчалася.

Додому Тетяна повернулася зовсім ніяка від того, що побачила. Краще б і не їздила!

Таня хотіла просто на Олену здалеку подивитися. Серце ж матері відчуває, побачить дочку і одразу зрозуміє, добре, чи ні їй. Але такого побачити Тетяна точно не очікувала…

Вона довго стояла біля гуртожитку технікуму, де Олена з подругою вчилися, але Олени не було.

Вона вже хотіла зателефонувати дочці, і сказати, що приїхала її побачити, але раптом побачила двох нафарбованих, на високих підборах, дівчат.

Спочатку вона навіть не впізнала їх, а потім зрозуміла, що одна з них є її Оленочка, а друга – Аліна, з якою вона поїхала разом вчитися.

До свого сорому Тетяна, ховаючись за людьми, пішла за дівчатами, доки вони не підійшли до будівлі готелю.

Дівчата з кимось весело привіталися і зайшли, а Тетяна розгублено стала посеред вулиці, не знаючи, що й думати.

Додому вона їхала і сама на себе сварилася. Думки всілякі лізли, а самій сумно, адже вона збиралася доньку від усього світу оберігати, захищати! А якщо вона поганою доріжкою пішла? Ні, не могла Оленка так вчинити, вони ж її в любові виховували, та й до роботи привчали.

Не ледачою вона росла – і підлогу вимиє, і посуд, і плиту почистить і вміє готувати.

– Це вік такий, вона все зрозуміє, прийде одумається, – вмовляла себе Тетяна.

Навіть у церкву вона сходила, Божій матері свічку поставила. Та й сама молитву вечорами читала, і погані думки гнала від себе.

А через тиждень подзвонила Оленка, голос рідний, дзвінкий, як і раніше,

– Мамо, тату, я так скучила, ви вибачте, що рідко дзвонила, справді ніколи було. Я приїду через два дні і все розповім.

Мишко навіть від вигідного рейсу відмовився – донька приїжджає. А Тетяні й радісно і боязко, з якими новинами їде донька? Але вигляду вона не показувала.

Приїхала Олена – змінилася, подорослішала, покращала.

Інша якась стала, гостинці почала діставати.

– Мамо, я тобі модну сумочку купила! Тату, а тобі ремінь із пряжкою гарний і шарфик теплий, щоб тобі в поїздках не холодно було! Мамо, тату, ви мені вибачте, я нерозумна була. Прикрі речі вам говорила, давайте більше це не згадувати, будь ласка.

Ми з Алінкою пожили там самостійно, а гроші як вода, раз – і нема їх!

Тож ми з нею на підробіток влаштувалися. У готелі підлогу мили, у номерах прибирали, постільне міняли. Ось на подарунки вам назбирала, – Олена ніяково посміхнулася.

– Ну мамо, тату, дякую, що вірили в мене, що поїхати не заборонили. Ми з Аліною там відчули цю саму самостійність… Ви з татом найкращі! Я напевно рік довчуся і переведусь в наше місто, гаразд?

Тетяна не витримала, підійшла, обійняла доньку. Думки різні в голові крутилися, але дякувати Богові все тепер добре буде.

Олена і справді рік там довчилася і перевелася до рідного міста.

Потім на роботу влаштувалася за фахом.

А нещодавно вона попередила, що хоче батьків зі своїм коханим познайомити. Андрій їй пропозицію зробив і Олена дуже щаслива.

Вона дуже хоче, щоб вони мали таку ж дружну сім’ю, як мама з татом. Щоб усе разом – і дітей виховувати, і гратися з ними, і всією сімʼєю разом проводити час. Це ж щастя – бути поряд із рідними!

– Ну що, кохана, – Мишко обійняв Тетяну. – Ось і виховали ми доньку, зовсім вона стала дорослою. Тепер онуків будемо чекати і виховувати.

І все знову повториться спочатку…

Вам також має сподобатись...

– Зараз вмиюся, приберу в квартирі і почну готувати обід! – подумала Світлана. – Коли мій Валерій і свекруха прийдуть – все має бути зроблено! Світлана попила чаю, вимила посуд, дістала з морозилки курку. Далі вона зайнялася обідом. Світлана вперше готувала обід в квартирі чоловіка, і він мав бути святковим. Готувати вона вміла, і у свої двадцять років рахувала себе хорошою господинею. Світлана приготувала шарлотку. Курку запекла в духовці і виклала на тацю з картоплею. Нарізала огірки й помідори. Зробила канапки з ковбасою й сиром… Побачивши такий стіл, Валерій гордо посміхнувся: – Яка ж у мене дружина хороша! А от свекруха чомусь важко зітхнула

Віра фарширувала на кухні перці, як раптом пролунав дзвінок у двері. Жінка здивовано витерла руки і пішла в коридор. – Мамо, це ти?! – здивувалася Віра, побачивши на порозі квартири свою матір Галину Петрівну. Мати була рідкісною гостею в квартирі дочки. – Проходь, – промовила Віра. – Віро, ти думаєш тільки про себе! – заявила з порога Галина Петрівна. – Як так можна, скажи мені, будь ласка? І головне дивиться так, ніби нічого не відбувається, ніби я невідомо що таке говорю! – Мамо, що в тебе вже сталося? – Віра дивилася на матір і не розуміла, що відбувається

Віра повернулася додому з роботи. – Я вдома! – струснувши парасольку, гукнула вона. Але відповіді не було.  Вона знизала плечима, поставила сушитися парасольку. Зняла мокрий плащ, потім туфлі. Ноги за день дуже втомилися. Віра пройшла на кухню, стала біля плити. Скоро має повернутися додому чоловік, і жінка вирішила приготувати щось швидке. Вдома була банка тушонки, а до неї Віра зварила макарони. Годинник показував вісім, а Сергія все не було. І тоді жінка йому зателефонувала. Але абонент був не в мережі. Раптом, прийшло якесь смс-повідомлення. Віра відкрила його, прочитала і застигла від прочитаного

Ніна, закутавшись у легкий кардиган, йшла парком і насолоджувалася останніми теплими днями. В руках вона тримала паперову склянку з ароматною кавою. Допивши каву, Ніна прискорила крок. Дісталася додому, зайшла в квартиру. – Василю, я вдома! – сказала вона. Але чоловік не відповідав. Раптом, вона почула голоси. Василь в кімнаті, із кимось розмовляв телефоном. – Ну, тоді не заважатиму, – вирішила Ніна, і хотіла було вирушити на кухню, але випадково почула, що чоловік розмовляє про неї. – А це вже цікаво! – вирішила жінка. Ніна причаїлася в коридорі, прислухалася до розмови чоловіка і ахнула від почутого