Життєві історії

– Бабусю, ти знову це старе барахло дістала? – запитала Катя. Дівчина скривилася, дивлячись як її бабуся дбайливо розгортає старий, потертий вовняний шарф. – Викинути вже давно його пора! – Не можна, внучечко, – старенька провела долонею по вицвілій речі. – У ньому все моє життя. – У старому шарфі?! – Катя пирхнула, але сіла поряд. – Ото вже вигадаєш… Ну і що ж цікаво в ньому такого?! Ганна Петрівна посміхнулася. – Цьому шарфу, рахуй, уже шістдесят років, – сказала вона. – Я тоді тільки в місто приїхала була… Старенька замовкла, наче збираючись з думками й почала свою розповідь. Катя вислухала її й аж заплакала від почутого

– Бабусю, ти знову це старе барахло дістала? – Катя скривилася, дивлячись як її бабуся дбайливо розгортає старий, потертий вовняний шарф. – Викинути вже давно його пора!

– Не можна, внучечко, – старенька провела долонею по вицвілій речі. – У ньому все моє життя.

– У старому шарфі?! – Катя пирхнула, але сіла поряд. – Ото вже вигадаєш… Ну і що ж цікаво в ньому такого?!

Ганна Петрівна посміхнулася, і зморшки навколо її очей зібралися промінчиками:

– Цьому шарфу, рахуй, уже шістдесят років. Я тоді тільки в місто приїхала, на навчання вступила…

Вона замовкла, погладила бахрому на краю шарфа, наче збираючись з думками і почала свою розповідь.

– Знаєш, внучко, тоді все було інакше. Не так, як зараз. Я дівчинка сільська, в місто приїхала з однією валізкою. Мама мені туди картоплі наклала, банку огірків… А з одягу – що на мені було, ну й сукня святкова.

Вона знову погладила шарф, і Каті здалося, що очі бабусі заблищали.

– Холодно тоді було, рання зима прийшла. А в мене пальто осіннє, шите-перешите. В гуртожитку дівчата всі в теплих пальто, у шапках нових, а я… Соромно було, та що ж зробиш? Батьки і так останнє віддали, щоб я вчитися змогла.

Катя присунулася ближче, відчуваючи, як щось стискається у грудях від цих простих слів.

– І ось іду я якось із занять, холод такий, вітер наскрізь продуває. А назустріч бабуся якась… Зовсім старенька, з паличкою. Я аж стрепенулася була – у неї ж ні шарфика, нічого! Я й кажу:

– Бабусю, йдіть до мене, давайте я вас проведу!

А вона посміхається:

– Дякую, доню, мені тут близько…

Ганна Петрівна замовкла, розгладжуючи складки на шарфі.

– І що далі? – тихо спитала Катя.

– Довела я її до під’їзду, – продовжила Ганна Петрівна. – А вона мене до себе кличе:

– Зайди, внучечко, чайку поп’ємо.

Я відмовлялася спочатку – незручно якось, незнайома людина… А вона так просто каже:

– Нічого, я твої очі бачу – добрі вони в тебе.

Бабуся посміхнулася, поринаючи в спогади:

– Квартирку вона мала маленьку, але таку… Затишну. Скрізь серветки мереживні, на вікнах квіти. І кіт величезний, рудий – як зараз я пам’ятаю.

Вона мені налила чаю з малиновим варенням, а сама все розпитує – звідки я, де вчуся, як живеться?

– І ти розповіла? – Катя підібгала ноги під себе, влаштовуючись на старенькому дивані зручніше.

– Все, – кивнула Ганна Петрівна. – Якось саме вихопилося. І про село наше, і про маму з татом, які останні гроші на навчання збирали, і про те, як холодно в гуртожитку…

Вона слухала-слухала, а потім встала та й пішла в іншу кімнату.

Я сиджу, не знаю, що робити, може, образила її чим? А вона повертається із цим шарфом…

Бабуся розправила його на колінах і продовжила:

– Візьми, – каже. – Це мій син колись носив. Він щоразу, коли повертався із заробітків додому, цей шарфик одягав. Казав, що мамине тепло в ньому…

– А де ж був її син? – тихо спитала Катя.

Ганна Петрівна на мить замовкла, опустила очі і важко зітхнула.

– Не стало його… Занедужав важко, от і таке. Вона мені потім, коли я вже часто заходити до неї стала, розповіла.

Єдиний син був, Микола звали. Вона його сама виховувала, чоловіка давно в неї не стало.

– Я тоді відмовлялася брати, як же ж так, пам’ять про сина?! – продовжувала Ганна Петрівна. – А вона каже:

– Бери, доню. Йому сподобалося б, що цей шарф когось зігріє. Він такий був – завжди людям допомагав.

Бабуся замовкла, розгладжуючи потерту тканину.

– Того вечора вона мені розповіла про нього. Миколу свого. Як він часто по заробітках їздив, де тільки не працював, але в основному на кораблях плавав. А вона все чекала його. Що додому вже повернеться…

Ганна Петрівна встала, підійшла до старого комода. Вона дістала пожовклу фотографію:

– Ось, дивись. Це він перед останнім рейсом. У цьому самому шарфі.

З фото дивився молодий хлопець – відкрите обличчя, трохи примружені очі від сонця.

І усмішка… Така світла, наче він знав щось важливе, але не встиг розповісти.

– Я потім щодня до неї заходила, – тихо сказала бабуся. – Вона вже зовсім слабка була, але завжди на мене чекала. Пиріжки пекла – з капустою, мої улюблені. І все історії розповідала. Про Миколу, про те в яких країнах він побував, про життя… А одного разу…

Тут вона замовкла, стискаючи фотографію тремтячими руками.

– Що, бабусю? – Катя присунулася ближче.

– Якось приходжу, а вона лежить.

– Недобре мені, – каже. – Дитинко. Відчуваю – кличе мене Миколка мій.

І простягає мені, значить, конверт.

– Тут, – каже. – Все, що від нього залишилося. Фотографії, листи… Візьми. Ти тепер, як внучка мені.. Значить, правильно серце відчувало…

– А вранці її не стало, – Ганна Петрівна витерла очі куточком хустки. – Тихо пішла уві сні. А знаєш, що найдивовижніше? На губах усмішка була. Наче зустріла нарешті свого Миколку…

Вона дістала з комоду стару скриньку, обклеєну морськими черепашками:

– Ось тут усе зберігається. Його листи, фотографії, документи… Дивись.

Катя обережно перебирала пожовклі конверти. Почерк із сильним нахилом, вицвіле чорнило:

– Здрастуй, мамо! Не хвилюйся за мене – море сьогодні спокійне…

– А це його останній лист, – бабуся простягла листок. – За місяць до того, як його не стало написав.

– Мамо, я сьогодні такий сон бачив… Наче стою я, а довкола туман. І раптом чую – хтось плаче. Підходжу до моря, а там дівчина. Я її витяг, закутав у твій шарфик, а вона раптом каже:

– Дякую тобі, Миколо. Тепер я знаю – твоя мама не одна буде…

Дивний сон, правда? А шарфик твій я бережу, як ти вчила. У ньому справді твоє тепло живе…

– Бабусю, – Катя підвела вологі очі. – То ти тому шарфик цей зберігаєш? Через цей сон?

– Не тільки, – сказала Ганна Петрівна. – Знаєш, цей шарф… Він наче живий. У ньому і справді чиясь любов живе. Коли тебе маленьку в лікарню поклали, я його з собою в палату принесла. Загорнула тебе – і жар спав. А коли твого тата не стало… Пам’ятаєш, я весь час у цьому шарфі ходила? Наче він мені сил давав не зламатися.

Катя мовчки дивилася на шарфик, і раптом, ніби вперше, побачила, який він гарний – тепла вовна, трохи вицвілий малюнок, який від часу став тільки благороднішим. Як вона могла називати його старим?!

– А знаєш, бабусю, – тихо сказала вона. – А я ж пам’ятаю цей шарф. Коли з татом біда була, ти мене в нього кутала вечорами, коли я плакала. І справді, легше ставало…

Ганна Петрівна посміхнулася:

– Бачиш, і ти відчула. У ньому не просто тепло – у ньому історія. Історія про любов матері до сина, про те, як чужі люди стають рідними.

– Бабусю, – Катя обережно торкнулася потертої бахроми. – А можна… Можна я сьогодні його візьму? У мене завтра важливий іспит, я так хвилююся…

– Звичайно, дитинко, – Ганна Петрівна дбайливо передала шарф онучці. – Знаєш, коли я його одягаю, мені завжди здається, що дві мами мене оберігають – моя і та, чужа-рідна, що колись зігріла мене не лише шарфом, а й своїм серцем.

Катя закуталася у м’яку тканину. Від шарфу пахло чимось невловимо теплим – чи то бабусиними травами, чи то морем, чи домом.

– Бабусю, а що сталося з тим рудим котом?

– А я його собі забрала, коли бабусі не стало. Він ще п’ять років прожив, такий поважний був, мудрий. І все на шарф цей вкладався. Мов знав, чий він…

Ганна Петрівна встала, підійшла до вікна. За склом падав м’який весняний сніг.

– Знаєш, що я думаю, внучко? Немає випадкових зустрічей. Той сон Миколи… Може, він і справді щось відчув тоді? Бо ж я після тієї зустрічі з його мамою наче друге дихання отримала. Вивчилася, вийшла заміж, тебе ось ростимо… – вона обернулася до внучки. – І щоразу, коли беру в руки цей шарф, думаю: а раптом там, на небесах, Микола посміхається, дивлячись, як його шарфик продовжує зігрівати людей?

Катя встала, підійшла до бабусі, обійняла її, загортаючи їх обох у теплу шерсть:

– Знаєш, бабусю, а давай напишемо про це історію? Щоб не забулося. Щоб і мої діти знали, що є речі, в яких живе любов…

– Давай, – тихо відповіла Ганна Петрівна. – Тільки почнемо її не з шарфа, а з людей. З Миколи. З його мами, яка навчила мене, що чужі переживання можуть стати твоїм, а чужа людина рідною. З тебе, яка сьогодні нарешті зрозуміла, що іноді у старій речі зберігається більше життя, аніж у всіх нових…

…За вікном продовжував іти сніг, загортаючи місто в біле покривало.

А в кімнаті було тепло – від старого вовняного шарфу, від любові, яке не зникає, від історій, які живуть, поки їх пам’ятають…

Вам також має сподобатись...

Людмила весь день крутилася на кухні, готуючи новорічну вечерю. Цей Новий рік Люда з чоловіком вирішили відзначити вдвох. Постеливши яскраву скатертину, жінка почала гарно сервірувати стіл. Потім привела себе в порядок, і стала чекати на Ігоря. У двері подзвонили. Людмила посміхнулася і поспішила в коридор. – Привіт, коханий! Я вже зачекалася! – радісно вигукнула Людмила, відкривши двері. Проте радість швидко змінилася здивуванням. – Здрастуйте, – посміхнулася якась незнайома дівчина, яка стояла поряд з чоловіком Людмили. – А ви хто?! – запитала Людмила, здивовано дивлячись то на чоловіка, то на незнайомку, не розуміючи, що відбувається

Ніна Федорівна смажила на кухні картоплю. Раптом, жінка почула що в сусідній кімнаті син та невістка сваряться. – Що у вас тут відбувається? – запитала жінка, зайшовши в кімнату молодих. – Та ось, Катя сукню купила, – з насмішкою сказав Михайло. – І? – не зрозуміла Ніна Федорівна. – В чому проблема? – В чому проблема? Ти зараз сама побачиш в чому проблема, – якось підозріло додав Михайло, підійшов до ліжка, взяв пакет в якому була сукна, і простягнув його матері. – На ось, подивись, що надумала твоя невістка! Ніна Федорівна взяла пакет, заглянула всередину і застигла від побаченого

Лариса закінчила робити ремонт на дачі в багатої замовниці. Вона займалася дизайном і власниці все дуже сподобалося. – Оце зовсім інша справа! – сказала Тамара. – Яка ви молодець! Замовниця дістала конверт, і простягла Ларисі. – Ой, що ви, не треба! Ви мені вже заплатили, – зніяковіла та. – Беріть, це премія за хорошу роботу, – сказала Тамара. Вони розійшлися, задоволені. Лариса летіла додому, як на крилах. На світлофорі вона зупинилася. Зʼявилося зелене світло, але жінка застигла на місці… Навпроти неї зупинився якийсь гарний білий джип. Лариса глянула хто сидів за кермом і не повірила своїм очам

Михайло повернувся додому з роботи. – Привіт, кохана, – сказав він, зайшовши до дружини. – Ти щось готувала на вечерю? Я такий голодний. – На плиті стоїть борщ, – невдоволено кинула Ганна. – Кохана, щось сталося? – запитав Михайло, помітивши, що дружина дивно поводиться. – Михайле, я вирішила розлучитися з тобою! – несподівано сказала Ганна. – Як? Чому? – посипав питаннями чоловік. – Це моє рішення. Так буде краще, – пояснила Ганна. – Якщо ти вже все вирішила, то тобі варто побачити ось це, – сказав чоловік, вийняв з сумки якусь папку і вручив її дружині. – Що це? – здивувалася Ганна, відкрила папку і…застигла від побаченого