Життєві історії

Дарина дуже втомилася. Вони з чоловіком приїхали у батьківський дім рано-вранці. В той день було сорок днів з того моменту, як його батька, свекра Дарини, який уже п’ять років жив один у цьому будинку, не стало. Треба було справити сороковини. Мали прийти сусіди, які довгий час знали і спілкувалися з батьком Дмитра. Дарина наперед закупила продукти до поминального столу, замовила в пекарні пиріжки з різною начинкою. Коли вони під’їхали до будинку і почали вивантажувати сумки з продуктами, до Дарини підійшла сусідка Таїсія Михайлівна і зголосилася допомогти зі столом. Вони все приготували, а ввечері сталося несподіване

Дарина дуже втомилася. Вони з чоловіком приїхали у батьківський дім рано-вранці.

Сьогодні було сорок днів з того моменту, як його батька, свекра Дарини, який уже п’ять років жив один у цьому будинку, не стало. Потрібно було справити сороковини. Мали прийти сусіди, які довгий час знали і спілкувалися з батьком Дмитра.

Дарина наперед закупила продукти до поминального столу, замовила в пекарні пиріжки з різною начинкою. Коли вони під’їхали до будинку і почали вивантажувати сумки з продуктами, до Дарини підійшла сусідка Таїсія Михайлівна і зголосилася допомогти зі столом.

– Я допоможу, Даринко, мені неважко. Одній тобі буде тяжко і довго. А вдвох ми швидше впораємося. Знаю я родичів покійного, вони тільки прийдуть до готового столу. Такі вже люди.

– Дякую вам. Від допомоги не відмовлюся, – з усмішкою відповіла Дарина.

– Ось і правильно. Любила я по–сусідськи твого свекра, Леоніда Петровича, адже ми сім’ями дружили, коли ще Марійка, його дружина, була жива. Так я на згадку про них і за будинком тепер дивлюся, і тобі сьогодні допоможу.

Сестра чоловіка Ірина жила в іншому місті. Як одружилася, переїхала туди з чоловіком. Але чоловік незабаром покинув її з дитиною, а вона так і залишилася жити далеко від рідного дому, тому що вже звикла, та й робота її влаштовувала. Не хотілося щось кардинально міняти.

Сестра не змогла приїхати зранку. Але обіцяла у телефонній розмові з Дмитром, що протягом дня чи до вечора таки приїде до батьківського дому, щоби згадати батька.

Коли Дарина разом із Таїсією Михайлівною перемили весь посуд після поминок, молода жінка раптом відчула щось у спині. Останній раз у неї таке було два роки тому, і тоді навіть довелося викликати їй швидку. А потім Дарина довго лікувалась, сидячи вдома на лікарняному.

– Що, знову? Як не вчасно! Ну треба ж, – журився чоловік. – Сюди й швидку не викличеш, годину їхатиме з райцентру, і ліки у нас усі вдома. От невдача! Ти як? Зможеш додому доїхати?

– Ой, не знаю, – побіліла Дарина.

– А що таке? Спина? – поцікавилася Таїсія Михайлівна.

– Так. Напевно, переохолодилася днями. А сьогодні таке фізичне навантаження було весь день на ногах. Ось вона й турбує. У мене вже було таке, – хапаючись за спину, ділилася Дарина з літньою жінкою.

– Нічого. Я тобі зараз допоможу. Ти лягай поки, не стій. Прийми максимально комфортну позу. А я збігаю поки що по чарівну маззю. Миттю тебе вилікує.

Сусідка побігла, а Дарина мало не зі сльозами спробувала прилягти на диван.

Коли подіяла приємно пахнуча травами мазь, принесена Таїсією Михайлівною, все відступило, і Дарині захотілося спати. Народний засіб справді виявився чарівним.

– Слухай, ну що, поїдемо додому? Мені завтра на роботу. Пора уже. Ти як? Доїдеш тепер? – стурбовано запитав Дмитро.

– Ні, я не поїду. Я ж відгули взяла. На роботу мені тільки через два дні. Залишуся тут. Ірину почекаю, а то що вона тут сама буде, коли приїде? Та й небажано мені зараз рухатися. Так сусідка сказала. А ти їдь. А після зміни повернешся за мною, гаразд?

– Ну гаразд! Лікуйся давай. І щоб до мого приїзду була як огірочок, – поцілувавши дружину, Дмитро пішов до машини.

Дарина заснула.

Стільки справ було, метушні й біганини, стільки турбот з поминками, що зараз вона просто відключилася. Та ще й спина. Але тепер все позаду, все відступило, а народний засіб діяв так, що Дарина поринула в якесь приємне напівзабуття.

Їй було затишно тут, вона любила цей будинок. Дарина, яка виросла в квартирі великого багатоповерхового будинку, завжди, з першого дня сімейного життя з Дмитром, почувала себе тут як у казці, яку бачила в дитинстві на екрані телевізора.

Будинок був у невеликому селі, де виріс її чоловік, і був таким же ж казковим. Принаймні дівчині так здавалося.

Він і всередині нагадував Дарині той будинок із казки. Невигадливі меблі, велика біла пічка, смугасті половички на дощатій підлозі, ситцеві фіранки на вікнах, а на підвіконнях горщики з квітами – все було для неї новим і незвичайним.

Свекруху свою Дарина вже не застала, та пішла ще не старою від якоїсь недуги. А ось свекор Леонід Петрович був добрим і поступливим чоловіком. Невістку свою любив і поважав, і Дарина завжди з охотою та задоволенням їздила разом із чоловіком до нього в гості. Іноді навіть і свою відпустку тут проводила, так їй затишно було в цьому теплому будинку.

Саме тому Дарина зараз спокійно залишилася тут сама, відпустивши чоловіка додому. А ще їй було шкода зовицю. Адже навіть уявити важко, як вона приїхала б сюди, до пустого вже будинку, де більше немає її батьків.

Дарина знала, що Ірина дзвонила напередодні братові й повідомила, що теж приїде сьогодні до батьківського дому, але пізніше. Тому знала, що ночувати їй тут не доведеться.

А зараз вона раптом прокинулася від того, що зовиця голосно розмовляла з кимось по телефону.

Ірина, тільки-но зайшла в будинок батьків, вона була впевнена, що він порожній.

Пів години тому з дороги їй подзвонив брат Дмитро, який сказав, що вони з Даринкою все зробили як слід, згадали батька і тепер їдуть додому. Вона так і зрозуміла, що поїхали вони обоє.

Двері до батьківського будинку відкрили своїм ключем, увійшла у його темряву і тишу.

Ірина увімкнула світло у великій кімнаті, кинула сумку. Не роздягаючись, сіла на стілець поруч зі столом.

Розмова з тіткою Галею, рідною сестрою батька, зараз була трохи недоречною. Племінниця сама планувала їй зателефонувати, але пізніше. Але якщо тітка набрала Ірину, то треба відразу ж вирішити питання, яке турбувало її останнім часом.

– Іро, ну невже ж не можна було все зробити по-людськи? Тебе що, з роботи на поминки не відпустили, чому ти до столу не приїхала? Стільки людей зібралося, всі були, а тебе не було. Я втомилася говорити всім сусідам та знайомим, що ти під’їдеш пізніше. Усі дивувалися з цього приводу, – висловила тітка племінниці своє невдоволення. – Як була ти несерйозною, так і лишилася, хоч тобі вже майже сорок років.

– Та гаразд, все нормально, як змогла, так і приїхала. Я, тітко, з тобою про інше хотіла поговорити.

– І про що ж? – здивувалася тітка.

– Про спадщину.

– А що про неї говорити? Тим більше, що зі мною. Пройде пів року, отримаєте ви з Дмитром по півбудинку і продасте. Частки свої заберете і все на цьому. Вся твоя спадщина. Батьки твої багатств ніяких не нажили, окрім цього будинку. Скромно жили, як і всі тут у нас у селі. Та й будинок ваш небагатий, невеликий. Хоча останнім часом багато хто сюди з міста потягнувся, будинки купують собі на дачі. Місця ж у нас хороші, природа чудова. Тож якщо пощастить, то можна дуже вигідно продати будинок.

– Ось я про будинок і хочу поговорити з тобою. А чи не можна так зробити, щоб Дмитро не претендував на свою частку? – Запитала Ірина.

– Та як же це?! Ти що, Іринко?! У своєму розумі? – здивувалася тітка Галя.

Дарина лежала у сусідній кімнаті у темряві і не вірила тому, що чує. Їй спочатку здалося, що вона ще спить, і все це їй ввижається. Що так на неї діють цілющі трави, які були у складі мазі для спини.

Але потім вона виразно почула голос зовиці з її характерною звичкою завжди говорити незадоволеним тоном. Вона спілкувалася з людьми так, ніби всі довкола були винні в її прикростях і проблемах.

– А так! Хай би сам відмовився від своєї частки! Бо ж знає, як я потребую грошей. Дитину одна виховую. Від цього горе-татуся ніяких аліментів вже кілька місяців немає! Я маю на щось годувати і вчити п’ятнадцятирічного підлітка, скажи мені? – продовжувала голосно Ірина.

– Ну, це якось неправильно. Твій брат теж має право на частку батьківського дому. За законом, – намагалася переконати племінницю тітка.

– Та що ти мені великі істини розповідаєш? Я сама це все знаю. А тільки якби я сама продала цей будинок, то, можливо, закрила свій кредит, який з мене всі жили вже витяг, – продовжувала міркувати Ірина.

Дарина лежала під пледом, боячись поворухнутися. Вона не любила підглядати та підслуховувати, але зараз зрозуміла, що слухає з великою увагою про те, що задумала зовиця.

«Ах ти, яка підступна! – думала Дарина. – Мало ми тобі добра зробили? Скільки допомагали – і грошима, і речами. Подарунки завжди гарні дарували і на дні народження, і на всі свята, знаючи про те, що Ірина одна виховує сина, і з грошима у неї завжди туго. Скільки разів Дмитро давав сестрі у борг і прощав його. Тому що настав час віддавати гроші, а в Ірини їх не було. І після всього цього вона ще хоче залишити брата без частки в батьківському домі!

– Ірино, ти знаєш, що у Дмитра є дружина. І в них також діти, твої племінники. Ти думаєш, що у них проблем менше за твої? – здивувалася Галина.

– Ну, ти порівняла! Навіщо Дмитру з Дариною частка від цього будинку, от скажи мені, тітко Галю? Вони що, бідують? І хіба їхні прибутки можна порівняти з моїми? Не було б у них коштів, вони мені не допомагали б грошима майже кожен місяць. А якщо дають, значить, зайві! Я так вважаю. А мені гроші конче потрібні!

– Ох, Іринко, яка ж ти все-таки бездушна. Ніби подякувати братові з невісткою, вона ж ще й дорікає їм у тому, що вони багатше за неї живуть!

– Досить читати моралі. Переконай їх відмовся від спадщини, – голос зовиці пролунав у вечірній тиші порожнього будинку, як дзвін. – Тітко Галю, Дарина тебе обов’язково послухає. Ти вмієш переконувати, я знаю, – наполягала Ірина.

– Та з якими ж очима я їм про це скажу, га? Ну ти що мене підставляєш? – не погоджувалась тітка Галя.

– А ти придумай щось переконливе. Скажи, наприклад, що я серйозно слаба, і мені потрібні гроші на ліки. І що братові я про це не кажу, тому що не хочу його засмучувати, – цинізм зовиці вражав.

Дарина навіть у цей момент захотіла встати, вийти до нахаби і сказати, що такими речами жартувати не можна. Вона ледве втрималася, бажаючи дослухати і дізнатися, до якої міри дійде нахабство Ірини.

– Ні, Іро. Такого я говорити не стану, вже вибач. Хочеш, сама на себе наговорюй, а в мене язик не повернеться. Та й взагалі – поговорила б ти сама з ними, га? Адже так чесніше вийде.

– І що мені це дасть? Чесніше! Все тільки вчити майстра, а допомогти нема кому! Пошле мене ця Дарина кудись подалі. Я їй ніхто, чужа людина. А Дмитро під її дудку танцює, він і пікнути проти неї не посміє. Не хочеш, то я тітку Тамару попрошу. Вона точно не відмовиться мені допомогти.

Ірина з обуренням кинула слухавку на стіл. А Дарина вирішила, що їй настав час виходити з темної кімнати, щоб поговорити із зовицею. Все одно вона сама незабаром її виявить. То який сенс тепер ховатися?

Вона ледь встала, спина ще нила. Коли Дарина з’явилася в дверях з темряви суміжної кімнати, Ірина навіть здригнулася.

– Ох, Господи! Налякала! Ти тут, чи що? А я думала, що ви разом із Дмитром разом поїхали. А ти чого залишилася? – очі посміхаючись забігали злякано.

Вона розгубилася, розуміючи, що Дарина почула зараз її розмову.

– Та я теж зараз думаю – чого я залишилася. Хотіла тебе підтримати такого непростого дня. Думала, що тобі важко буде одній в батьківській хаті, але бачу, що дарма, – Дарина говорила тихо, але її слова в порожнечі будинку звучали незвично дзвінко.

Ірина мовчала, думала, як їй вийти з такої делікатної ситуації. А Дарина пройшла до столу і сіла навпроти зовиці. Стояти було важко, спина знову давалася взнаки.

– Ти зараз правильно, Ірина, сказала. По суті, ти мені чужа людина. Але я завжди по–доброму ставилася до тебе. Жаліла тебе і твого сина, завжди нагадувала чоловікові, що вам треба допомогти. Адже з моєї підказки і з мого дозволу Дмитро переказував тобі гроші. І це я невдовзі хотіла запропонувати йому відмовитися від частки в цьому будинку на твою користь. Я збиралася це зробити, щоправда. Ми проживемо без цих грошей.

Дарина замовкла, стежила за реакцією зовиці. Та сиділа, одвернувшись. В очі невістці не дивилася.

– Але сьогодні я почула багато того, що не призначалося для моїх вух, і багато що зрозуміла, – продовжила Дарина невесело. – Скільки людині добра не роби, якщо в нього чорна душа, все не на користь.

Не оцінить, не подякує, не стане чистішою і добрішою від чужого добра така людина.

Ти думаєш, що ми тобі допомагали тому, що нам гроші не було куди подіти? Ні! Ти помиляєшся. Не так і багато ми з твоїм братом живемо. І у нас теж проблем та турбот вистачає. Ми маємо двох дітей, і ми могли б ці гроші витратити на них. А тільки робили ми це тому, що розуміли – так треба.

Ти рідна сестра мого чоловіка, і ти потребуєш. Тож треба допомогти, і це не обговорюється.

Але сьогодні я почула, як ти ставишся до нашої допомоги. І до мене. Тому я Дмитра проситиму, щоб він у жодному разі не відмовлявся від своєї частки в цьому будинку. Ти все одно його жест не оціниш. Тільки ще більше бруду на нас виллєш у розмовах із ріднею.

Дарина встала зі стільця. Вона взяла свою сумку, накинула куртку, що висіла перед дверима і, сухо попрощавшись із зовицею, вийшла з дому в темряву вечора.

Постукалася до сусідки Таїсії Михайлівни.

– Що трапилося? – Відчинила жінка двері Дарині. – Знову спина?

– Та ні, зі спиною більш-менш нормально. Тут інше. Пустіть до ранку? А то ніч надворі. Мені просто нікуди йти.

– Іринка приїхала? – здогадалася сусідка. – Сварилася, так? Вимагала будинок їй віддати?

– Так, а звідки ви знаєте? – здивувалася Дарина.

– А здогадатися неважко. З таким характером чого ще від неї чекати? Ось безсовісна! Ну, ти подивися! І чоловік навіть із нею не вжився. А вона все сердиться.

Довго ще розмовляла самотня сусідка із несподіваною гостей. І чаєм її пригостила з малиновим варенням, і про життя своє довге розповіла.

А наступного дня увечері приїхав Дмитро. Не заходячи до рідного дому та не привітавшись із сестрою, він забрав Дарину додому. А за півроку вступив у свою частку спадщини за законом.

Сестра з ними більше не спілкується і всієї рідні розповідає про те, які бездушні та черстві у неї брат та невістка.

Вам також має сподобатись...

Валя вже спала, як раптом хтось наполегливо почав стукати в двері. Крізь сон жінка подумала, що це їй причулося. Але стукіт повторився знову. Цього разу він був ще більш нетерплячишим і вимогливішим. Валя важко встала з ліжка і, накинувши домашній халатик, попрямувала до дверей. – Хто там? – запитала вона. – Може, відчините вже?!– почувся за дверима незадоволений жіночий голос. На порозі стояла незнайома жінка з великою картатою сумкою. Не чекаючи на запрошення, вона зайшла в квартиру повз господиню зі словами: – Ну, нарешті! Валя оторопіла від несподіванки

Семен прокинувся рано, швидко приготував собі сніданок, нагодував свого котика. – Так, добре, що сьогодні вихідний, потрібно в магазин зʼїздити, – вирішив він. Чоловік швидко зібрався, і вийшов з квартири. Семен вийшов на вулицю, вдихнув свіжого весняного повітря. – Яка ж сьогодні чудова погода! – подумав Семен і рушив в сторону магазину. Чоловік відійшов від свого підʼїзду, як раптом на найближчому стовпі побачив якесь оголошення. Семен зупинився, придивився до цього оголошення і…ахнув від побаченого

Поліна цілий день крутилася на кухні. Накришила салатів, запекла курочку, зробила бутерброди. Сьогодні у гості приїдуть свати. Ближче вечора невістка Олена з сином Андрієм поїхали зустрічати гостей. І за годину всі сиділи за столом. Після застілля Поліна почала трохи прибирати зі столу. – Давайте я вам допоможу, – запропонувала сваха Тетяна. – Не відмовлюся, – усміхнулася Поліна. Жінки зібрали посуд і пішли на кухню. – Я мовчала весь вечір, тому що не хотіла псувати настрій. Але я маю вам дещо сказати! – раптом сказала сваха і почала свою промову. Поліна вислухала її і застигла від почутого

В Олени на дачі зібралися друзі. Дівчата накрили стіл. Молодики стояли біля мангалу і готували шашлик.– Миколо, а ти чого сьогодні сам? Чому Яну свою не привіз? – запитала Олена. – Та ми не зійшлися в одному питанні, – відповів хлопець. – Я їй дзвонив – слухавку не бере… – Ви ж начебто заяву в ЗАГС збиралися подавати? – запитав Олексій. – Тепер уже й не знаю, – сказав Микола. – Ми почали були обговорювати весілля і раптом про Яну з’ясувалася одна дивна річ… – Яка ще така річ?! – здивовано запитав Олексій. Він не розумів, про що взагалі мова