Життєві історії

Марія Іванівна зварила борщ, розлила його по тарілках і пішла гукати чоловіка та сина з онуком до столу. – Ходімо обідати, — сказала вона до чоловіка та внука, які дивилися мультики. – А Сергій де? До друга пішов? – Тато пішов, але не до друга, до пташки, я чув, він дзвонив їй, – озвався маленький Петрик. – До якої пташки? – не зрозуміла бабуся. – Про яку ти говорила, – відповів внук. – Петрику, поясни, – наполягла Марія. Петрик з розумним виглядом подивився на бабусю і все їй розповів. Марія Іванівна вислухала внука і аж присіла від обурення

– Петрику, куди тато пішов? До друга. Ну добре. Діду, а звози нас з онуком у магазин. Цукерки закінчились.

Марія Іванівна раділа вже другий тиждень. Дочекалася. Син приїхав та ще й онука привіз. Онука останні три роки бабуся з дідусем бачили раз на рік, син із дружиною розійшлися, а після розлучення розійшлися і на думці, де дитина має проводити літо. Петру ось-ось мало виповнитись п’ять, і на день народження батько обіцяв повернути сина до матері, щоб та могла влаштувати свято.

До закінчення відпустки Сергія залишався тиждень, тож бабуся, передчуваючи швидку розлуку, онука балувала: щодня смаколики, з-за столу хлопчик викочувався після сніданку, і потім вже цілий день його було не загнати, багато обіймала та хвалила. Дід возив на рибалку, у ліс, катав на конях, показував вулики, — теж розважав, як міг.

У невеликій сільській крамничці було прохолодно і порожньо. Марія Іванівна, взявши Петрика за руку, повела онука із собою.

Декілька хвилин вони розглядали вітрини, а потім бабуся, так і не дочекавшись продавчині, почала її гукати:

– Віра. Ві-р-а! Не чує чи що?

У підсобці щось зашуміло, впало, але потім з’явилася продавщиця. Невисока щільна жінка вискочила з дверей зовсім розпатлана, поправляючи на голові пасмо, що вивільнилося з гульки, і поправляючи халат.

– Спиш?

– Ні, привіз був, розбирала. Спекото.

– Що спекотно, то спекотно. Цукерки в тебе потекли на вітрині. Внучок із сином у гості приїхали, ти мені, Віро, цукерок різних нафасуй, які ти мені місяць тому давала не пам’ятаєш?

– Не пам’ятаю, тітка Марія. Гарний хлопчик. Які будеш?

– Бабусю, а можна солодку воду та жуйку?

– Можна, мій хороший, і цукерок.

Жінка за прилавком від хлопчика не відводила очей, розглядала. Цукерки вибирала дорогі, щедро зсипала в тонкий пакет і довго зважувала.

– Надовго онука привезли, два кілограми вийшло

– Вистачить. На тиждень нам якраз, а що лишиться, дід доїсть.

Бабуся розрахувалась і вони пішли. Вже в автомобілі Марія Іванівна не витримала:

– Бач, Віра якогось чоловіка в підсобку привела.

– З чого ти взяла, вона ж на роботі?

– Одне іншому не заважає. Не розумна вона… сорокалітня, а все туди ж. Побачив би її задоволені очі та розпухлі губи… — бабуся обернулася назад, подивилася на онука і замовкла. — Не було б дитини з нами, я б тобі сказала, хто вона…

— У нас тут і чоловіків потрібних немає.

– Є, виходить. Слухай, Петрику, а може, на річку сьогодні?

– Можна!. Дідусь обіцяв на човні покатати.

– Ось. А я ягоду позбираю, зроблю варення.

Марії Іванівні хотілося дати онукові якнайбільше, помістити в ці два тижні все літо з його ягодами, овочами з грядки, холодним молоком та купанням у річці спекотного дня. Вона згадувала себе, той самий чудовий час, коли була щаслива і безтурботна, намагалася передати ці емоції онукові.

Наступного ранку пішов дощ. Сильний, із грозою. І дуже до речі. Після спекотного тижня земля зовсім висохла, листя на деревах обм’якло, навіть потьмяніли кольори навколо. Все чекало на прохолоду.

– О. А Сергій де, обідатимемо? До друга пішов? — спитала у чоловіка Марія Іванівна.

– А тато пішов, але не до друга, до пташки, я чув, він дзвонив їй по телефону.

– До якої пташки? – не зрозуміла онука бабуся.

– Ну, до пташки цієї, сороки літньої.

Марія Іванівна повела бровами, нічого не розуміючи, і подивилася на чоловіка:

Онук закотив очі:

– Ми в магазин, коли їздили, бабусю, ти сказала… – Петрик діловито пропустив слово, яке йому не можна було говорити, кивнувши, і продовжив, – сороки літньої.

Марія Іванівна тільки й потягла:

– Що-о-о-о?! Виганяй машину, поїхали до магазину.

– Марія, ти чого. Навіщо? Він же дорослий, – сміявся чоловік.

– Як навіщо, вона старша за нього.

– Ну і що? — знизав плечима батько.

Мати взяла з шафи дощовик і вискочила надвір. Дощ досі лив. Вода збиралася, було слизько, але Марія Іванівна, накинувши дощовик, майже бігла до магазину.

Двері відразу не піддалися і вона їх смикнула що є сил.

У магазині було багатолюдно. Хтось рятувався від дощу, заскочив ненадовго, і поглядав на дорогу, хтось, не поспішаючи, робив покупки. Сергій стояв осторонь, посміхався, грав бровами. Віра червоніла, потім посміхалася, дивлячись на нього.

Марія Іванівні хотілося відразу вигукнути:

“Що ж це таке! Що ти робиш!” – але вона несподівано повернулася, вийшла з магазину і сіла на ґанок під дощ. “Давно виріс її син, давно вона йому не указ, себе тільки посоромить сваркою”.

Дощ закінчився, покупці та перехожі розійшлися, тоді Марія Іванівна зайшла до магазину.

– Мамо, ти чого, купити щось? — Сергій прибрав руки з прилавка і озирнувся.

– Дорослий ти вже, синку. Та й ти, Віро, не дівчинка. Послухайте мене. Якщо закохався — одружуйся, не діло це ховатися. Пересуди ні вам, ні нам не потрібні. А якщо так, побалуватись, то ховатися треба краще.

Марія Іванівна не стала чекати на відповідь, пішла.

Наступного разу в магазині вона з’явилася за тиждень, коли син із онуком поїхали.

Віра шукала під прилавком рис, потім гречку.

— Ви мене зрозумійте, тітко Марія. Мені вже сорок. Як жінка зрозумійте. Дитину хочу. А у нас від кого тут у селі народжувати?

— Як жінка розумію, Віро, співчуваю. А як мати – ні. І не як його, а ніби твоя. Сорок років тобі, а розуму не нажила.

Марія Василівна розрахувалася і вийшла, не зважаючи на Віру.

– Вийшла з магазину, сіла до чоловіка в машину:

– Додому?

– Додому, – важко зітхнула дружина.

– Що так довго Іволгіна? Чи з сорокою літньою по своєму розмовляла, — засміявся чоловік.

– Ти все жартуєш.

– Сміх продовжує життя, Марія. Хочеш анекдот розповім?

Дружина кивнула головою, а сама відвернулася до вікна. Хіба зрозуміти вам чоловікам наші “пташині” проблеми.

Вам також має сподобатись...

Михайло повертався додому. Чоловік відкрив квартиру своїм ключем, зайшов в коридор. – Кохана, я вдома! – одразу гукнув він. – Я такий голодний! Є щось перекусити? У відповідь була тиша. – Дивно, невже пішла кудись? – подумав чоловік, роззувся і пройшовся по квартирі. Олени ніде не було. Михайло набрав номер дружини – телефон не відповідав. – Та що ж це таке! – захвилювався він. Чоловік зайшов на кухню, щоб випити води, як раптом на кухонному столі він помітив якусь записку. Михайло прочитав її, і застиг від прочитаного

Віра сиділа на дивані і думала про щось своє. Пролунав телефонний дзвінок. – Віро? Це Олег. Я знаю, що не повинен тебе турбувати, але мені треба поговорити. Це дуже важливо. Приїжджай. Моя адреса…, – раптом сказав у слухавці колишній чоловік Віри Олег. Віра довго думала, що могло Олегу знадобитися від неї. – Двадцять років не з’являвся, а тут намалювався, – думала жінка. Проте цікавість взяла гору, і наступного дня вона вже піднімалася сходами старого будинку де жив Олег. Але Віра навіть здогадатися не могла, навіщо колишній чоловік покликав її до себе

Віктор повернувся додому з відрядження. Чоловік зайшов в квартиру із шикарним букетом в руках. – Кохана, я вдома! – гукнув він до дружини. В коридор вийшла Ірина. – Привіт, а я вечерю готую, – сказала сумно жінка. – Це тобі! – Віктор вручив дружині букет. – Дякую, – байдуже сказала Ірина. Раптом, Віктор помітив, що Ірина якось дивно поводиться. – Ірино, щось сталося? Ти якась не така, – запитав він. – Все гаразд, – відповіла Ірина, розвернулася і пішла на кухню. – Ірино, я ж все бачу, – сказав їй вслід чоловік. Але Віктор навіть уявити не міг, що приховує від нього його дружина

Віра з Павлом переїхали жити на дачу. Віра оглянула зарослий бурʼянами город. – Слухай, Павлику, а давай там в низині капусту посадимо і те, що любить воду, а тут картопельку, – сказала вона. Павло знизав плечима: – Давай. – Треба тепер розсаду знайти й картоплю, – сказала дружина. Щось купили, щось сусіди принесли. Віра невтомно за своїм городом доглядала. Кожному новому листочку раділа, кожній квітці посміхалася. Вже на початку липня занедбана раніше ділянка, розквітла. У вересні Павло з Вірою поїхали в гості до її батьків. Коли вони повернулися на дачу, то оторопіли від побаченого