Життєві історії

Настя повернулася додому після того, як відвідала в палаті маму. Дівчина увійшла до мами у спальню і побачила, що там безлад. Ліжко не застелене, шафи відкриті навстіж, шухляди комода висунуті. – Мабуть, мама поспіхом збиралася, халат шукала чи щось ще необхідне, – подумала Настя. – Потрібно трохи прибрати. Вона взялася за прибирання. Поміняла постільну білизну, заправила ліжко, закрила шафу і стала акуратно складати в шухляду комода його вміст: папери якісь, конверти, і тут їй в руки попався зовсім маленький альбом з фото. Настя мимоволі відкрила його і ахунла від побаченого

У їхній маленькій родині, здавалося, не було жодних таємниць. Мати та дочка жили дружно. Настя була студенткою, її мама, Тамара Іванівна, працювала на швейній фабриці. Жили у відносному достатку, тим паче батько продовжував допомагати грошима. Мама казала, що поскаржитися не може, аліменти він усі роки платив справно.

Як і чому вони розлучилися, Настя до ладу не знала. Мама не любила говорити на цю тему. А ще у Насті раніше був вітчим, але його вона його погано пам’ятала, він теж зник із їхнього життя. Тому мама змалку ростила її одна, а у батька була своя родина. Точніше, дружина тітка Олена, дітей у них не було.

Отак і існували вони, живучи у різних кінцях міста. І бачилася Настя з батьком дедалі рідше. Він приїжджав лише на її день народження з подарунками та квітами та на Новий рік. Теж «гостинці» привозив, як він це називав. Решту часу відбувався телефонними дзвінками іноді.

Але Настя не ображалася на нього. Ну, не склалося в них із мамою життя, буває. Чоловік він був непоганий, розважливий. Тільки трохи сумний якийсь весь час.

Скільки Настя його пам’ятала, він завжди був чимось заклопотаний, часто уникав себе. А на неї, свою єдину доньку, дивився завжди з якоюсь прихованою жалістю.

Чи любила вона його? У дитинстві так, татом називала. А згодом просто шкодувала чомусь. Коли подорослішала, раптом зрозуміла, що тітка Олена його трохи пригнічує. Суворий характер, характер начальниці поштового відділення, сильна натура. До Насті вона ставилася з прохолодкою, весь час ховаючи очі при поодиноких зустрічах.

Настя вважала, що ця жінка просто відчувала свою провину перед нею, що забрала батька з сім’ї. А сама так і не змогла народити дитину. Або не захотіла. Але розпитувати не розпитувала. Це їх із батьком справа. А тітку Олену вона бачила дуже рідко, і не надавала цим зустрічам особливого значення.

Все б так і йшло своєю чергою, якби не випадковість.

Занедужала Тамара Іванівна, і її поклали в палату. Настя постійно відвідувала маму, краще їй не ставало, але спеціалісти обнадійували: проведемо процедуру, і все буде гаразд.

А вдома Настя сумувала вечорами. Хвилювалася за маму. Скоріше все закінчилося б. Цього вечора вона увійшла до мами у спальню і побачила, що там безлад. Ліжко не прибрано, шафа навстіж, шухляди комода висунуті. Мабуть, мама поспіхом збиралася, халат  шукала чи щось ще необхідне.

Вона вирішила прибрати. Поміняла постільну білизну, заправила ліжко, закрила шафу і стала акуратно складати в шухляду комода його вміст: папери якісь, конверти, і тут їй в руки попався зовсім маленький альбом з фото. Вона мимоволі відкрила його і здивувалася, що раніше ніколи не бачила.

Це, схоже, був маминий особистий альбом, де вона зовсім молода, з подружками, студентка ще. Ось вона з якимось молодим чоловіком, скрізь усміхнена, впізнавана. Тільки останнє фото було трохи дивним.

На ньому була зображена начебто сім’я: ніби її батько, молодий зовсім, якась незнайома жінка, і вони обидва тримають маленьку дівчинку, якій не більше року. На дитині ошатне плаття, прикрашене трояндочками.

Якесь невиразне передчуття закралося в душу. Фото було не кольорове, але Настя відразу ж згадала цю сукню: вона довгий час була на її улюбленій ляльці, яку вона називала принцесою!

З нею вона грала в дитинстві, а потім вони з мамою відвезли ляльку до бабусі в село. Самі повернулися, а лялька так у бабусі й лишилася. Але бабусі вже немає на цьому світі, і будинок її продали, і лялька зникла.

«Дивно, – подумала Настя, – хто ця дівчинка? Чому її сукня була у нас у домі, на моїй ляльці?» Вона акуратно склала все в ящик, а фотографію залишила на комоді, притуливши до настільної лампи. Закінчила прибирання і вийшла з маминої спальні з наміром поговорити про це, коли мама видужає.

Все обійшлося, процедура пройшла вдало, і маму через якийсь час благополучно виписали.

– Ну от я і вдома, – полегшено сказала мама, увійшовши до своєї кімнати.

Фотографію вона помітила одразу і подивилася на дочку уважно.

– Мамо, хто це? – одразу спитала Настя, а мама змінилася на обличчі.

– Давай не зараз, я дуже втомилася, дочко. А це навіть не знаю, як сказати.

З цими словами мати прибрала фото в шухляду. І Настя не стала чіплятися з розпитуваннями, хоч і відчула, що тут якась чи то таємниця, чи то давня історія, про яку мама або не хоче розмовляти, або важко говорити.

Настя допомогла мамі переодягнутися, поклала її в ліжко і принесла чашку чаю. Усьому свій час, немає ніякого поспіху розкривати сімейні таємниці прямо зараз.

Минуло кілька тижнів, мама зовсім зміцніла, ніби й не нездужала зовсім. І якось увечері вони разом дивилися передачу про те, як потрібно бути правдивими зі своїми дітьми, не приховувати від них важливих речей, які рано чи пізно спливуть назовні, і тоді буде складніше пояснити дитині, що подорослішала, що, навіщо і чому приховували від неї батьки, та й довіра буде втрачена.

Мама з Настею переглянулися, і обидві зрозуміли, що кожна з них подумала.

– Розкажи, мамо, – тихо попросила Настя. – Я ж відчуваю, що тут якась таємниця. І так, до речі, давно хотіла тебе спитати: чому моє свідоцтво про народження видано, коли мені виповнилося вже три роки? Тільки не кажи, що воно загубилося і вам виписали нове. Адже це не так?

По обличчю мами пробігла тінь, воно стало скорботним і було видно, як важко дається їй ця розмова. Але чи був сенс далі обманювати дочку? «Довіра буде втрачена», – як сказав розумний спеціаліст щойно у передачі.

Тамара Іванівна встала, пішла у свою спальню та повернулася з фотографією. Знову сіла на диван та розправила фото на колінах.

– Я знала, що рано чи пізно настане момент істини, коли доведеться розповісти правду. Це ти, Настя, це твій батько, ясна річ, а це… – вона тремтячою рукою вказала на жінку, – це Люда, дружина твого батька, перша дружина і…

– І? – Перепитала Настя, коли мама замовкла не в змозі вимовити найголовнішого.

– І так, це Люда, твоя рідна мати…

Коли, нарешті, це було сказано, обидві застигли в німому заціпенінні. Як важко було у всьому зізнатися, як нестерпно важко розповісти, але довелося.

Все, що Настя дізналася цього вечора, не відвернуло її від мами, жінки, яка її виростила, виховала і любила як рідну дочку всі ці роки. Хоча, як виявилось, Настя їй прийомна дочка.

Сталося це майже двадцять років тому. Фото було зроблено у день народження Людмили, а не кольорове, бо фотографував Настін дідусь на свій старий фотоапарат. Він був затятим фотографом, тільки де всі його знімки – тепер уже одному Богові відомо. Тільки це й уціліло.

А невдовзі після цього з батьками Насті сталася біда, коли вони поверталися на машині із села. Батько, на щастя, вцілів. А Людмили не стало.

Батьки Люди, бабуся з дідусем Насті, теж довго не простягли після такого горя, і Борис залишився один із півторарічною донькою на руках.

– Ми по сусідству жили тоді. Я почала допомагати нещасному чоловікові, він весь від горя в роботу пішов, не до тебе було. Я і в ясла тебе відведу і заберу ввечері. Ночувала ти часто в мене. Борис приходив, плакав, почав в чарку заглядати. Тут я вже стала і за нього боротися.

Тамара щиро полюбила маленьку Настю і прив’язалася до її батька. Чого гріха таїти, мріяла про те, що в них вийде сім’я, але… Приблизно через рік Борис привів до будинку Олену.

– Дякую тобі, Тамаро, за все. Я дуже вдячний, але тепер Настю моя майбутня дружина виховуватиме. Ти вже не ображайся, але доведеться тобі від Насті відвикати.

– Як же важко мені було тоді, ти вже мамою мене називала. Я плакала, намагалася вам на очі не з’являтися. Але це горе тривало не дуже довго. Якось увечері продзвенів дзвінок у двері, а на порозі твій батько з тобою на руках.

– Не справляється Олена з нею, Тамара. Не ладнають вони. Обидві у сльозах. Не забереш Настю, доки я все налагоджу? – Запитав він.

Тоді Тамара і сказала, що забере дівчинку назовсім, оформить опікунство.

– Ох, як складно було це все, Настечко, – зізналася мама. – Мені довелося і заміж поспішно вийти, щоби була повноцінна сім’я. А як я вдочеряла тебе, і не питай! Вогонь і воду, і мідні труби пройшла. Щоправда, Борис помагав. У результаті видали нове свідчення, де він записаний як батько, ясна річ, а я – як мати! Яка ж я була щаслива тоді, Настя.

– Значить, ви ніколи не були з батьком навіть одружені? – Здивувалася до глибини душі Настя.

– Ні, не були. Я все сподівалася, доки він Олену не привів. Потім вони переїхали, і ви стали рідше бачитися. Але він допомагав завжди, справно платив, тебе не забував… А з чоловіком ми швидко розлучилися. Ти, мабуть, і не пам’ятаєш його.

Настя обійняла маму і сказала:

– Ні, не пам’ятаю. Але, знаєш, матусю. Дочки, можливо, можуть бути прийомними. А мами ні. Ти моя мама, найрідніша, найулюбленіша. Дякую тобі за все, що ти пережила, що не покинула, виховала. Я тебе дуже люблю.

Тамара притисла дочку до себе і відповіла:

– Ти моє найбільше у житті щастя. А чоловіки… не всім щастить зустріти у житті гідного чоловіка. Нехай Бог пошле тобі такого. І не звинувачуй батька. Кожен має своє життя, свою долю. Йому така дісталася.

Вам також має сподобатись...

Оля та Ілля запросили своїх батьків у гості. Сьогодні вони оголосять про своє весілля. Оля накрила святковий стіл, все було готово. Першими прийшли батьки нареченого. За пів години зʼявилися і батьки Олі. Сіли за стіл, познайомилися, трохи поговорили.  – Ми збираємось одружитися! – після чергового тосту голосно промовив Ілля. Батьки відразу притихли. – Що? Хіба хтось проти? – поцікавився Ілля, впіймавши на собі розгублені погляди. – Ні. Просто, якщо свати будуть на весіллі, ми не прийдем! – раптом сказала мати нареченого. – Як не прийдете, чому? – Ілля з Олею здивовано переглянулися між собою, не розуміючи, що відбувається

Таїса збирала свою виїзну валізку. Сьогодні їй зателефонувала постійна клієнтка і попросила зробити їй манікюр на дому. Увійшовши в становище клієнтки, Таїса погодилася. Доїхавши до дому Дарини, Таїса припаркувала свій автомобіль біля будинку. Набрала номер квартири в домофоні. Пересмикуючи плечима від прохолоди, увійшовла в теплий під’їзд, викликала ліфт. Вона замріяно посміхалася, занурившись у думки про своє. Жінка натиснула на дверний дзвінок, за хвилину двері в квартиру Дарини відчинилися, а Таїса застигла як вкопана. – Олег? А ти що тут робиш? – тільки й сказала Таїса, незрозуміло дивлячись на свого чоловіка

Катерина готувала на кухні вечерю, коли у двері подзвонили. – Доставка, – почула Катерина за дверима і відчинила їх нічого не підозрюючи. Вранці вона зробила замовлення в інтернет-магазині та чекала на свою покупку. Сходовий майданчик перед квартирою був заставлений коробками. Речі були всюди, коробки стояли одна на іншій вже вище за людський зріст. Катя розгубилася, почувши щось недобре. – Невже я щось наплутала і замовила вміст усього кошика в інтернет-магазині, а не чобітки та сукню, – захвилювалася вона. Раптом з поміж коробок визирнула якась постать. Катерина придивилася до неї і застигла від побаченого

Жанна дивилася свій улюблений турецький серіал, коли пролунав дзвінок телефону. Дзвонила сестра її чоловіка. – Слухаю, – сказала Жанна. – Привіт, – нерішуче промовила Лариса. – Вибач, що турбую, коли ти погано почуваєшся, але це важливо. – Погано почуваюся? З чого ти взяла? – здивувалася дівчина. – Руслан сказав! – пояснила Лариса. – Саме тому ти з ним не приїхала. – Дивно, чому він це сказав, – відповіла Жанна. – Слухай, ти можеш приїхати зараз до нас! Ти повинна побачити, що зробив твій чоловік, – несподівано сказала Лариса. – А що він зробив? – запереживала Жанна. Але жінка навіть уявити не могла, що накоїв її чоловік