Життєві історії

У Ганни Петрівни не стало чоловіка. Вона дуже сумувала. Дні йшли, і старенька танула на очах. Якось вона постукала у двері своєї сусідки Віри пізно ввечері. – Він кличе, – сказала Ганна Петрівна. – Не можу більше чекати… Віра пообіцяла зайти вранці, але її сон був неспокійним. Прокинулася вона раніше аніж зазвичай і підійшла до квартири сусідки. Двері були прочинені. – Ганно Петрівно? – гукнула Віра. Вітальня зустріла її тишею. Відповіді не було. Тільки годинник цокав на стіні. Віра глянула до вікна і аж приклала долоню до рота. – Господи… – тільки й сказала вона

Ганна Петрівна з усмішкою розглядала фотографії із сімейного альбому. Ось вони з Олегом одружуються, вона у строгій довгій сукні до підлоги, у довгій фаті, струнка, щаслива.

Олег в темно-сірому костюмі, який йому дав друг. Вирішили не купувати тоді костюм на один раз. Куди в ньому потім ходити? Чоловік працював електриком, одягався просто, як і всі в їхньому оточенні.

Познайомились вони на вулиці, коли Ганна з подругами йшла з кіно. Йому одразу сподобався висока чорнява весела дівчина, він наважився підійти і почати розмову.

Їй теж сподобався кучерявий блакитноокий хлопець. За пів року зіграли весілля. Як же давно це було, навіть фотографія натякає на давність років, пожовкла і потьмяніла.

Жили спочатку у сімейному гуртожитку, потім їм виділили квартиру. Народився син Толік. Ось він посміхається на фото, тримаючи машинку в руках.

Фотографій було мало, якось не прийнято було ходити у фотосалони, а любителів фотографії серед їхніх знайомих не було.

Ось Толік на заробітках, з бородою, такий великий і мужній… На жаль, він так і не повернувся звідти. Нещастя на роботі.

Це було велике випробування для них. Померкло все. Але час лікує. Прожили п’ятдесят щасливих років із Олегом, і на п’ятдесят першому році Олег занедужав. У лікарню йти не хотів. У результаті все було запущено, і в один із сонячних весняних днів Олег тихо пішов туди, звідки не повертаються…

Сусіди шепотілися, що Ганна дуже часто почала ходити на цвинтар: щодня, рівно о десятій годині, з букетом квітів. Вона одягала старе пальто, яке носив ще Олег, брала сумочку і вирушала на могилку чоловіка.

Там вона сиділа годинами, розповідаючи йому про все, що відбувалося навколо: як міняється погода, які новини чує по радіо, навіть як сусіди живуть. Іноді вона приносила з собою його улюблену газету, читала вголос статті, ніби Олег все ще міг чути її голос.

– Олежику, ну ти ж знаєш, що мені без тебе нудно, – шепотіла вона, сидячи біля могилки. – Ось учора знову кішка забігла, і я думала, що це ти прийшов… Але ж ти не приходиш, правда?

Одного вечора, коли вона вже збиралася лягати спати, їй здалося, що хтось кличе її. Голос був тихий, але знайомий – такий самий, як говорив Олег, коли кликав її на вечерю.

– Ганна! – почулося звідкись здалеку.

Вона здригнулася, озирнулася на всі боки, але нікого не побачила. Однак наступного вечора знову почула той самий голос, тепер уже ближче.

– Ганно, я тут…

Ганна Петрівна сіла на ліжку, серце тріпотіло, але страх чомусь змінювався радістю. Їй здавалося, що Олег справді повернувся, щоб поговорити з нею. Вона підійшла до вікна, визирнула назовні, але там було порожньо й тихо.

На третій вечір голос став голоснішим, виразнішим.

– Ганнусю, я давно чекаю, коли ти прийдеш до мене. Я сумую за тобою…

Ганна Василівна раптом відчула тепло, наче хтось узяв її за руку. Вона обернулася, але кімната була порожня. Тоді вона взяла фотографію Олега, яку тримала на тумбочці, і пригонула її до грудей.

– Олежику, це ти? Ти прийшов за мною? – спитала вона тремтячим голосом.

Тиша відповіла їй, але незабаром пролунав тихий шепіт:

– Так, Ганно. Я давно на тебе чекав. Ходімо зі мною…

А потім вона почала говорити про нього наче про живого.

– Олег сьогодні просив чаю, – якось сказала вона, поправляючи хустку на голові, коли сусідка Віра занесла їй банку солоних огірків, які вона так любила.

– Ганно Петрівно, та ви що… – Віра застигла на порозі, відчуваючи, як мурашки побігли по спині. – Вам до лікаря треба, – спохмурніла Віра, але та лише засміялася – дзвінко, дивно так.

– Ти не розумієш. Олег чекає. Він приходить вечорами. Сидить у кріслі, – жінка посміхнулася, начебто ділилася звичною новиною. – Каже, нудно йому там одному.

Віра перехрестилася крадькома. У хаті пахло ладаном і застояним повітрям, а на столі, поруч із фотографією Олега, стояла ненадпита склянка чаю.

Дні текли, і Ганна Петрівна танула, як свічка. Якось вона постукала у двері Віри пізно ввечері, її обличчя здавалося прозорим.

– Він кличе. Не можу більше чекати.

Віра пообіцяла зайти вранці, але сон виявився неспокійним. Прокинулася раніше аніж зазвичай, підійшла до квартири сусідки – двері були прочинені.

– Ганно Петрівно? – голос Віри здригнувся.

Вітальня зустріла її тишею. Але відповіді не було. Тільки годинник цокав на стіні. У кріслі біля вікна, у світлі світанку, сиділа бабуся.

Голова закинута на спинку, в руках – та сама фотографія Олега. Посмішка на її губах була така безтурботна, що Віра спочатку подумала: заснула. Але її нерухомість говорила про інше…

– Господи… – Віра приклала долоню до рота. – Ну, ось і зустрілися…

На підлозі, біля ніг крісла, лежали гілки бузку. Свіжі, наче щойно зірвані. А на столі, поруч із холодним чайником, стояла друга склянка – з темним настоєм, наче хтось пив із нього.

Увечері Віра прийшла додому, сіла пити чай на кухні, дивлячись у вікно. Тіні від кущів бузку у дворі колихалися на вітрі, приймаючи дивні контури. Їй здалося, чи там, у глибині двору, майнули дві постаті – висока, чоловіча і маленька, згорблена. Вони йшли, взявшись за руки, розчиняючись у сутінках…

– Спіть спокійно, – прошепотіла Віра, закриваючи штори.

Але запах бузку чувся до самого ранку. І Віра вперше задумалася про те, що кохання сильніше за будь що…

Вам також має сподобатись...

Ніна Миколаївна збиралася вже лягати спати, коли у двері подзвонили. – Ти чому так пізно? – здивувалася Ніна Миколаївна, побачивши на порозі свою доньку Віру. – Щось сталося? – Нічого особливого не сталося, – якось єхидно відповіла Віра. – Просто мене знайшов мій рідний брат! – Хто-хто? – перепитала мати. – Брат, мамо! Мій брат і твій син! – вигукнула Віра. – Доню, який брат? Про що ти говориш? Поясни нормально! – Ніна Миколаївна здивовано дивилася на доньку, не розуміючи, що відбувається

Ольга Петрівна гарно вдягнулася і вийшла на вулицю. Вона йшла до своїх квартирантів, забрати квартплату. Жінка дійшла до будинку і, їдучи на п’ятий поверх, думала, чим смачненьким себе порадує, коли отримає гроші. Ольга Петрівна дуже любила червону рибку, морепродукти і могла собі це дозволити. А чому ні?! Вона вже в тому віці, коли невідомо, скільки залишилося і заощаджувати їй нічого… Ольга Петрівна натиснула кнопку дзвінка. У неї був свій ключ від квартири, але навіщо нахабніти, коли квартиранти хороші? На цей раз чекати довелося чомусь довше, аніж зазвичай… Нарешті двері відкрилися і Ольга Петрівна ахнула від несподіванки

– Оксанко, ти чого тут на вітрі сидиш? – вийшла на ґанок її мати. – Миколку, друга свого клич на чай. Я пиріжків напекла. Іменини ж у тебе сьогодні! Оксана закликала Миколку. Вони зайшли в хату й роззулися. Мати поставила на стіл жарівницю і виклала пиріжки в миску, ще гарячі… – Іди, он хоч іконці, святій своїй Ксенії вклонися! – сказала вона Оксані. – Отам вона в куточку, я свічку поставила. Оксана підійшла до ікони, хотіла перехреститися і раптом застигла від несподіванки. Вона не вірила своїм очам

Віра з матірʼю поверталися додому. Коли вони вже підходили до будинку, мама згадала, що у них закінчилося молоко. – Я зараз швидко в магазин заскочу, а ти йди, а то раптом Андрій вже прийшов і на тебе чекає, – сказала Надія Борисівна, розвернулася і попрямувала в сторону магазину. А Віра вирушила додому. Коли Віра увійшла до квартири, вона швидко зняла пальто, роззулася, і вирушила у свою кімнату. Але тільки-но Віра відкрила двері у власну спальню, то одразу застигла від побаченої картини