Життєві історії

Ірина часто приходила допомагати Ніні Іванівні. Вона міряла тиск, готувала їсти, розповідала новини. А ще жінка приносила свіжі кросворди для Ніни Іванівни. Їх вони разом з нею й розгадували. – Найбільша за площею область України, – якось почув син старенької Іван, заходячи на кухню. – Одеська, звісно! – відповів чоловік, і жінки аж стрепенулися від несподіванки. – Ой, я що, двері не зачинила? – ахнула Ірина, відкладаючи кросворд. – Нічого серед білого дня не трапиться, – сказав Іван, обіймаючи матір. – Які новини у тебе, синку? – спитала старенька. Іван раптом якось похмуро і загадково подивився на неї й Ірину. – Щось сталося, синку?! – мати не розуміла, що відбувається

Іван поспішав до матері. Він ніс пакет продуктів і пляшки з мінеральною водою. Раніше мама звично чекала на нього біля кухонного вікна, і махала рукою, як побачить. Але останнім часом просто сиділа на дивані і прислухалася. У Ніни Іванівни погіршився зір за півтора роки…

– Мабуть, ти через мене переживала, – картав себе у погіршенні стану мами Іван.

– Та до чого тут ти? А як у тебе зараз справи, синку? – Запитувала мама, гладячи руку сина.

– Так само, не краще і не краще, але головне, щоб ти не була слаба, – відповів син.

Іванові було вже п’ятдесят. Він був викладачем в інституті. Сімейне життя його не було щасливим, незважаючи на успіхи в роботі, і приємний зовнішній вигляд.

В юності, закохався Іван у Ліду, беріг дружину, навіть не давав їй працювати.

– Сиди вдома, що мало в тебе справ? Он тільки з Петриком скільки метушні. Він у нас спритний, активний, виховуй, води на різні гуртки…

Ліда спочатку займалася домом і сином, а потім, коли хлопчик уже навчався у середніх класах, почала гульбанити.

Чого тільки Іван не перепробував: і вмовляння, і сварки. Нічого не допомагало. Ліда гнівалася, не визнавала своєї провини. А потім взагалі подала на розлучення. Став заважати їй чоловік жити так, як вона хоче.

От і переживала Ніна Іванівна за сина через невістку. А він жив із дружиною навіть після розлучення, практично утримував її, щоб вона зовсім не пустилася берега.

– Як же ж не пощастило тобі, синку, – часто зітхала мати. – І я нічим не можу допомогти. І її батькам все одно. У них в родині мужики всі гульвіси. І батько, і його брати. Не рахують, що це щось погане. Але що з нею буде далі?

– Не нервуй, мамо. Що буде, те й буде, але я її не кину, – відповів Іван.

Він дуже любив і шкодував свою матір. Вона виростила його одна, рано овдовівши, і присвятила всю себе синові. Тепер він намагався віддати їй теплом, яке вона завжди дарувала йому.

Коли Ніна Іванівна почала погано бачити, він найняв для неї помічницю, щоб та і прибирала, і готувала, і допомагала приймати вчасно ліки.

Ніна Іванівна сама знайшла собі таку людину. Це була її давня сусідка по під’їзду Ірина, яка працювала медсестрою у міській лікарні.

Ірині було п’ятдесят років. Вона колись була заміжня, потім розлучилася і виростила дочку, свою юну копію: світловолосу, карооку і струнку Аллу.

– Іринко, скоро тобі на пенсію, не кинеш мене, якщо ще поживу? – запитувала її Ніна Іванівна. – Вже кращої помічниці мені не знайти.

– Живіть довго, – відповіла Іра. – І мені такий підробіток не завадить. Хоч дочці допоможу. Посаг збирати треба. І, по-перше, ми з вами давні сусідки. По-друге, мені зручно, бо поряд, нікуди бігати не треба. І можу будь-коли прийти, навіть уночі, і лікарня наша під боком, з вікон видно.

Ірина була дуже охайною і відповідальною. Перед вихідними вона прибирала у Ніни Іванівни. У будні вечорами готувала їжу на завтра строго по складеному меню.

Іван кілька разів заставав помічницю за роботою у матері і тішився:

– Дякую вам, Ірино, з вами і дім став світлішим, і мама посміхається, і на вулицю стала сміливіше виходити, гуляє.

– А що ж ваша дружина не приходить? – якось обережно поцікавилася Іра в Івана, коли він приніс матері продукти.

Ніна Іванівна тим часом «гуляла» – сиділа у дворі на лавці.

– Вона одразу мені сказала, що не доглядатиме за моєю матір’ю… У нас складні стосунки з Лідою. Вона живе сама, я – сам. Заради сина поки що під одним дахом, хоч і розлучені. Отак. І я не можу покинути її зовсім. Є причина, про яку ви, напевно, знаєте від мами…

Ірина кивнула головою і зітхнула. Вона вийняла пиріжки з духовки і поставила їх на стіл у гарній тарілці.

Не одразу вона помітила, що в Івана це все викликало зовсім непередбачувану реакцію – він раптом розплакався!

– Що з вами?! Вам недобре? – занепокоїлася Іра.

– Це з якої нагоди така розкіш? У кого іменини? – Іван непомітно витер сльозу.

– Немає ніякої причини, – здивовано відповіла Іра. – Просто вихідний. Та це ж всього лише пиріжки з капустою. Зараз покличемо маму.

Вона прочинила вікно і покликала Ніну Іванівну додому.

– Наче я мати, а вона в мене донька, – засміялася Іра.

– Вона мене так у дитинстві обідати кликала. Теж із вікна, як ви зараз… – задумливо сказав Іван. – Як це давно було… Як давно.

Випивши з жінками чаю, Іван посидів ще на балконі, слухаючи їхню тиху розмову, і поквапився додому. Петро казав, що приїде.

Ірина загорнула йому із собою пиріжків для сина.

– Що це з ним сьогодні? – запитала Іра Ніну Іванівну. – Так згадував дитинство і вас, що розчулився.

– Так він не бачив ніколи від дружини такої турботи і тим більше пиріжків, – відповіла Ніна Іванівна. – Хіба що на початку…

Незабаром сталася з Лідою біда… Пішла вона з дому, і доки шукав її всюди Іван, прийшла звістка – Ліди не стало. Не помітила на переході машину…

Іван дуже хвилювався, але особливо хвилювався за сина. Петро начебто зовні не дуже показував свої почуття, але змарнів і ніби замкнувся в собі.

– Ось і закінчилося все сумно. Інакше й бути не могло, – зітхала Ніна Іванівна, – шкода мені Петра, хлопець завжди за неї хвилювався. Матір ніхто не замінить…

Стихло все в хаті Івана, стало тихо й у Ніни Іванівни. Немов павутиння печалі огорнула всю родину, зв’язало в тугий вузол усі бажання, мрії й надії.

І тільки Ірина приходила, як і раніше, до своєї підопічної, розпитувала про самопочуття, вимірювала тиск, готувала їсти.

Вона тихенько розповідала міські новини, випадки у їхній лікарні – обов’язково зі швидким одужанням, і приносила свіжі кросворди для Ніни Іванівни, які разом з нею й розгадувала.

– Найбільша за площею область України, – почув Іван, заходячи на кухню.

– Одеська, звісно, – відповів він, і жінки аж стрепенулися від несподіванки.

– Ой, я що, двері не зачинила? – ахнула Ірина, відкладаючи кросворд.

Повернулася на голос сина і Ніна Іванівна.

– Нічого серед білого дня не трапиться. Здрастуйте, – сказав Іван, обіймаючи матір.

– Які новини у тебе, синку? – спитала Ніна Іванівна.

Іван раптом якось похмуро і загадково подивився на неї й Ірину.

– Щось сталося, синку?! – мати не розуміла, що відбувається.

– Я зібрався звільнитися з роботи, – раптом відповів Іван. – У мене є пенсія, часу тільки немає. Щоправда, не відпускають з роботи, але я погоджуся, швидше за все, на кілька годин на тиждень, щоб кваліфікацію не втрачати.

Мати зраділа:

– От і добре, треба і про своє здоров’я подумати! І з Петриком частіше бути.

– І не тільки з Петром… Мені треба з вами частіше бачитися. А то життя минає, а з рідними і близькими людьми ми нарізно…

Іван сів і подивився на Ірину.

– Я так розумію, вже не потрібна вам тут? – запитала вона.

– Як це не потрібна? – здивувався Іван. – Якраз таки потрібна. Я ж сказав, що з близькими людьми теж. А ви для нас, Іринко, стали найближчою людиною за цей рік!

– Так, Ірочко, з тобою і тепло, і затишно, і спокійно, – підтримала сина Ніна Іванівна. – Іванко повністю правий. Піду я полежу. Щось на сон потягло. А ви тут почаюйте…

Мати пішла в спальню і зачинила за собою двері. Вона розуміла настрій сина. Напередодні, коли він приходив без Ірини, вони говорили про те, що шкода, що не зустрілася йому в молодості така жінка як Іра…

Іра хотіла піти додому, але Іван не відпустив її. Він так красномовно дивився на неї, що й зовсім збентежив жінку.

– Ірочко, якби ви погодилися стати моєю супутницею життя, я був би щасливий, – трохи старомодно запропонував він їй.

– Іване… Я старша за вас на п’ять років! У нашому віці це… – почала було вона.

– Тихіше, тихіше про вік! У нас ще все попереду. Ви така молода, струнка, так чудово виглядаєте, що мені ще треба постаратися, підтягнутися, схуднути, підкачатись, щоб відповідати вам… – зупинив її Іван. – Але навіть не це головне. Не зовнішність. Хоча ви мені дуже подобаєтеся. Душа – головне, як би це не банально звучало. Я дивлюся на вас і вже сам собі заздрю ​​– майбутньому щасливчику. Якщо ви, звісно, погодитеся, а я зроблю тепер все, щоб вас вмовити. Що скажете?

Він стояв і цілував її руки. Іра, схвильована, щось прошепотіла на кшталт: «Я подумаю, дякую вам… Потім поговоримо. Несподівано все це…»

І пішла.

Іван зітхнув, сів і взяв у руки ще теплу чайну чашку, і притис її до щоки. Він заплющив очі і посміхнувся. Чомусь її погляд дав йому надію.

На кухню прийшла мати. Обійнявши сина, вона зрозуміла, що та сама очікувана розмова таки була.

Нічого не питаючи, вона сказала:

– Стривай, дай їй час. І не сиди, не чекай з моря погоди. Даруй подарунки, квіти, тортики, ну що там ще можна…

Іван засміявся:

– Дякую, помічнице моя. Тепер я якось сам здогадаюся що далі робити.

Він обійняв матір. Та махнула рукою і посміхнулася. Напевно, вперше після поминок Ліди…

Минуло майже два місяці. Іван з Ірою зустрічалися у матері. А ще ходили разом гуляти містом, їздили до Ірини на дачу, бо був уже кінець квітня. Земля розмерзлася, свіжа трава пахла і радувала надією на майбутнє тепло й сонце.

Іван та Іра вже жили разом. Розписуватись Ірина тільки поки не погоджувалась, кажучи, що це їм уже ні до чого. Іванові було приємно, що його Петро і дочка Ірини Алла були раді такому добровільно-романтичному союзу їхніх батьків.

Ніна Іванівна стала бадьорішою, здоровʼя поліпшилося, настрій був хорошим, а процедури на очі значно покращила її становище. Жінка стала більш самостійною, але син з Іриною все одно відвідували її й постійно допомагали.

Ніна Іванівна раділа.

– Найголовніше, що я знову бачу твоє обличчя, синку, – говорила вона. – І бачу, що ти щасливий! Навіть і не думала, що це справдиться і так швидко. Ще за мого життя… – вона обіймала Іру й Івана, і дякувала їм.

– Врятував ви мене. Навіть не уявляєте, наскільки ви продовжили мій вік, – говорила мати. – Тепер би дожити до весілля Петра. Отоді й піти можна…

– Живи, бабусю, живи довше, а мене не квап! – сміявся внук.

– Гаразд! Поживу, але ти теж не затягуй, – просила бабуся. – Дивися уважно – не пропусти своє щастя, Петрику. Отоді й буде все добре. Я ж за всіх вас молюся. Мої рідні й найближчі люди…Спасибі вам всім…

Вам також має сподобатись...

Баба Рая поралася на городі, як раптом почула, що її кличе сусідська дівчинка Надія: – Бабо Раю, ти вдома?! – Тут я, дочко, – відповіла старенька і вийшла до Наді. – Можна до вас в гості? – несміливо запитала та. – Чого ж не можна, можна! Баба Рая завела Надію до хати, нагодувала її борщиком свіженьким, картоплею вареною з чавунку, огірочками хрусткими, і знову на город вирушила. Раптом чує баба Рая, наче хвіртка рипнула і тінь якась метнулася. Старенька в хату – а двері навстіж! Вона увімкнула світло і застигла від побаченого

Віктор прокинувся рано, зайшов на кухню. – Віро, яєчня пересмажилася! Ти що не чуєш запаху? – одразу вигукнув він до дружини, і вимкнув плиту. – Чую, ну і що, – байдуже відповіла жінка. Віктор уважно придивився до дружини і помітив, що вона дуже засмучена. – Кохана, що сталося? – захвилювався чоловік. – Ти ще смієш питати? – раптом сказала Віра. – Це ж ти у всьому винний! Це через тебе вона пішла! – Я винний? В чому? Хто пішов? – Віктор здивовано дивився на дружину, не розуміючи, що відбувається

Олег відпочивав після роботи, коли задзвонив його телефон. Дзвонила його сестра Ніна. – Привіт. Сьогодні розмовляла з мамою, – одразу почала сестра. – Вона жалілася, що їм з батьком ремонт потрібно зробити, а грошей немає! Давай скинемося та допоможемо? – Навіть не вздумай, допомагати! – вигукнув Олег і розсміявся. – Але чому? – здивувалася Ніна. – Зараз сама все зрозумієш, – сказав брат і закінчив виклик. За хвилину на телефон Ніни прийшло повідомлення з якимись фото. Вона переглянула фотографії і застигла від побаченого

Лариса закінчила робити ремонт на дачі в багатої замовниці. Вона займалася дизайном і власниці все дуже сподобалося. – Оце зовсім інша справа! – сказала Тамара. – Яка ви молодець! Замовниця дістала конверт, і простягла Ларисі. – Ой, що ви, не треба! Ви мені вже заплатили, – зніяковіла та. – Беріть, це премія за хорошу роботу, – сказала Тамара. Вони розійшлися, задоволені. Лариса летіла додому, як на крилах. На світлофорі вона зупинилася. Зʼявилося зелене світло, але жінка застигла на місці… Навпроти неї зупинився якийсь гарний білий джип. Лариса глянула хто сидів за кермом і не повірила своїм очам