Життєві історії

Люба непомітно спакувала у дві сумки свої речі. Вночі, коли батько з матір’ю спали, вона передала їх своєму коханому Івану через вікно. Потім сама вискочила на вулицю… На роботу дівчина вже пішла з будинку Івана. А біля сільради на неї чекала мати. – Батько сказав передати тобі, – почала вона. – Якщо ти сьогодні ж додому не повернешся, то він тебе більше дочкою не вважатиме! – Мамо, я Іванка люблю, ми все одно з ним одружимося! – сказала Люба. І молоді таки одружилися. А потім стався випадок, який змусив Любу прийти до батьків

Люба стояла перед батьками, похиливши голову.

Сьогодні Іван приходив до них свататися.

Батько навіть не дав хлопцю договорити й одразу вказав на поріг.

А після цього покликав дочку:

– Що, у всьому селі нормального хлопця знайти не змогла?! У нього і мати з «привітом» була, і батько не кращий.

У лісництві працював, а паркан коло будинку з гнилих стовпчиків стояв! Їли тільки те, що на городі виросло. Єдиний синок узимку черевиків нормальних не мав, а влітку босоніж бігав. Нормального взуття дитині купити не могли!

– Та це було двадцять років тому. А зараз Іванко і будинок відремонтував, і огорожу, і кухню літню збудував. А ще він вивчився у місті на електрика, і всі в селі, у кого щось там зробити по світлу треба, то одразу Іванка кличуть. Ти сам же ж його торік і запрошував! – намагалася заперечити дочка.

– Навіть слухати тебе не хочу! Вечорами тепер вдома сидітимеш. З роботи – додому, і ні кроку з двору. Зрозуміло? Жінко, – звернувся він до дружини. – Телефон її візьми і сховай.

Але Люба з Іваном вечорами все одно спілкувалися.

А через тиждень після невдалого сватання Люба непомітно спакувала у дві великі сумки свої речі і вночі, коли батько з матір’ю спали, передала їх хлопцеві через вікно, а потім і сама вискочила на вулицю.

На роботу дівчина вже пішла з будинку Івана. А біля сільради на неї чекала мати.

– Батько сказав передати, що, якщо ти сьогодні додому не повернешся, він тебе більше знати не хоче і дочкою не вважатиме…

– Мамо, я Іванка люблю, ми все одно одружимося. Не захочете знатися зі мною – як бажаєте. У вас дуже вже застарілі погляди на життя, так що отак!

Люба з Іваном і справді одружилися. Реєструвала їхній шлюб в сільраді Віра Федорівна – рідна тітка Люби.

Під час церемонії вона жодного разу не посміхнулася молодятам, швидко прочитала текст і видала їм документ.

Батько слова свого дотримав: до дочки й зятя не ходив.

Зустрівши їх на вулиці, відвертався. І дружині сказав з дочкою не спілкуватися. Навіть коли Люба народила первістка – Миколу – батьки не привітали доньку й зятя і не прийшли подивитися на онука.

Кілька разів мати з вікна бачила, як Люба з візочком проходила повз їхню хату. Вона йшла із сином у магазин.

Хотіла мати вискочити на вулицю, але побоялася порушити заборону чоловіка.

Та й сама вона небажаного зятя не любила, а на дочку досі була сердита.

Іноді сусідки чи просто односельці у магазині намагалися їй розповісти про те, як живе її дочка, але вона такі розмови різко зупиняла.

Тож онука свого, Миколу бабуся побачила лише через сім років, коли Люба з Іваном вели його, ошатного, з яскравим букетом осінніх айстр, до першого класу сільської школи.

І знову не вийшла надвір, щоб познайомитися з онуком.

А взимку стався випадок, який змусив Любу прийти до батьків…

Хлопці поверталися зі школи і бігли повз магазин. Біля нього стояв дід Миколи, Василь із двома чоловіками.

Хлопці почали кататися з крижаної гірки метрів за десять від магазину.

Микола вирішив теж з’їхати, але в якийсь момент не втримав рівноваги.

Діти підбігли до чоловіків, що стояли біля ґанку, і попросили покликати фельдшера.

У цей момент Василь відвернувся і пішов геть. Допомогли хлопцеві сторонні люди.

Фельдшер наклав шину на руку і направив Миколу в районну лікарню на рентген. Іван одразу відвіз сина до лікаря.

А ввечері Люба вперше за дев’ять років зайшла на подвірʼя батьківського дому. Вона зайшла на кухню – батьки якраз вечеряли.

Подивившись на батька, вона сказала:

– Я тебе знати не хочу…

Потім обернулася й пішла.

Коли Микола навчався у другому класі, Люба народила доньку – Оленку.

А взимку трапилося нещастя – будинок Івана та Люби загорівся… Винесли тільки документи.

Олена стояла, тримаючи на руках загорнуту в ковдру тримісячну доньку і дивилася, як зникає те, що будувалося з такою любов’ю.

Іван з Миколою стояли поруч.

– Нам треба десь переночувати, а завтра вирішуватимемо, що робити, – сказав Іван. – Ходімо до твоїх.

– Батько не пустить, – відповіла Люба.

– Пустить, – впевнено сказав Іван. – Не зовсім він вже.

Але Люба мала рацію – Василь не дозволив їм навіть переступити поріг.

– У моїй хаті чужим не місце, – сказав він, дивлячись на Любу, що тримала на руках дочку, на Миколу й Івана.

– Васильку! – почувся за спиною батька голос матері.

Вона плакала.

Але той щільно зачинив двері.

Прихистила їх сусідка – самотня жінка похилого віку Валентина Степанівна.

– Живіть поки що, – сказала вона.

Прожили вони у Степанівни майже два роки.

Навесні Іван розчистив згарище.

На роботі йому дали матеріальну допомогу, колеги допомагали хто чим міг.

Іван купив матеріали й у травні почав будуватися. Були б гроші, справа, звісно, пішла б швидше. Але Іван наполегливо зводив стіни будинку. Кожна зароблена копійка йшла у справу.

Того літа, коли йшло будівництво, Любі довелося багато працювати на городі. Вона намагалася виростити і зберегти якнайбільше, щоб купувати в магазині тільки найнеобхідніше. Вона навіть завела козу й кроликів, хоча раніше навіть не думала про це.

У свій будинок вони змогли заселитися аж восени, наприкінці жовтня, коли ранкові заморозки вже покривали калюжі льодом.

Цієї зими важко заслабла Валентина Степанівна. Майже три тижні пролежала вона у ліжку. Люба виконувала всі процедури. Вона топила піч у будинку сусідки, приносила їй гарячу їжу, допомагала вмитися і переодягнутися.

– Додала я тобі клопоту, Любо, – говорила Валентина Степанівна.

– Нічого страшного, головне, одужуйте. Зараз Миколка вам молока принесе.

І справді, хвилин через п’ять прибіг Микола:

– Бабусю, мама сказала, щоб ти молоко одразу випила, поки тепле.

Так вони й жили.

І ось Миколі вже чотирнадцять. Зростом він батька наздогнав, над верхньою губою вусики вже є. І Оленка теж підросла – допомагає матері на городі смородину збирати.

Якось наприкінці липня біля їхнього будинку з’явилася мати Люби. Підійшла, зупинилася біля паркану. Чує:

– Бабусю, я воду в бочку налив, увечері прийду сам все поллю.

– Дякую, Микольцю, дякую, внучику, – відповідає Степанівна.

Люба побачила матір, підійшла.

– Батько дуже заслаб, одну сторону не відчуває, не може говорити. Три дні як із лікарні привезли. Не впораюся я сама – і він, і дім, і город. Прийшла б, допомогла, – сказала мати.

Люба подивилася на матір:

– А ви мене допомагати не навчили. Не прийду я.

– Люба, це ж твій батько! Рідня ж!

– У мене рідня – чоловік, діти, і Степанівна нам усім рідня. Не прийду я, – повторила Люба.

Вона обернулася, покликала дочку, пішла собі на город.

А їй услід стояла й дивилася заплакана мати…

Вам також має сподобатись...

– Степане, скоро твій день народження! – урочисто сказав Степану його батько. – Що ти хочеш у подарунок? – Я не знаю, – сказав хлопчик. – Як так? – усміхнувся тато. – Ти не знаєш, який подарунок хочеш?! – Ну так… – пробурмотів той. – У мене все є. Степан озирнувся. І справді, все є. – Як добре ти живеш! – засміялася мама. – Що навіть ні про що не мрієш. Мама й тато посміхнулися і вийшли з кімнати. Степан замислився… І раптом… Він чітко зрозумів, що хоче на свій день народження! Наступного дня хлопець порахував свої заощадження, а потім підійшов до батьків з несподіваною пропозицією

Віра з матірʼю поверталися додому. Коли вони вже підходили до будинку, мама згадала, що у них закінчилося молоко. – Я зараз швидко в магазин заскочу, а ти йди, а то раптом Андрій вже прийшов і на тебе чекає, – сказала Надія Борисівна, розвернулася і попрямувала в сторону магазину. А Віра вирушила додому. Коли Віра увійшла до квартири, вона швидко зняла пальто, роззулася, і вирушила у свою кімнату. Але тільки-но Віра відкрила двері у власну спальню, то одразу застигла від побаченої картини

Наталя привела сина Іванка до баби Ганни. Бабусю вона знайшла по оголошенню. Баба Ганна мала побути з Іваном до вечора. – Ось вам мій номер телефону, – сказала Наталя. – Іванку, сьогодні ти побудеш з цією бабусею, – сказала вона сину. Якщо що – дзвони. Наталя швидко поцілувала сина і поспішила на роботу… Цілий день вона працювала як у тумані, і постійно чекала дзвінка сина. Але Іванко чомусь вперто не хотів їй дзвонити… Після роботи Наталя прийшла по Іванка. Вона думала, що він, уже зібраний, чекатиме біля дверей. Але все було не так… У дверях стояла тільки баба Ганна! Наталя застигла від здивування

У Галі не стало батька. Вони з чоловіком Стасом вирішили продати його хату в селі. Вони приїхали туди, віддали сусідам речі, які тим сподобалися. Решту викинули, щось, правда, забрали собі… Стас виносив з дому пакети, а Галя стояла біля машини. – Ну що так довго? – запитала вона чоловіка. – Галю, іди краще і подивися, чи не забув я чогось! – відповів дружині Стас. Галя пішла в хату. Вона замкнула будинок і підійшла до машини. Через дорогу стояв якийсь чоловік і дивився на неї. Галя глянула на нього, і застигла від несподіваної здогадки