Життєві історії

Марина розлучилася двадцять років тому. Зараз саме слово «шлюб» викликало у неї нервовість. Спогади про нескінченні сварки й контроль колишнього чоловіка досі діставали її. – Де ти була? Чому телефон не відповідає? – Марина щоразу згадувала його обличчя, коли йшлося про сімейне життя. – Я ж говорила, що в мене нарада… – вона зіщулювалася під його поглядом, почуваючи себе школяркою, яка нашкодила. – А може, ти зустрічалася з коханцем?! – раптом казав чоловік. – Я все про тебе знаю! Все! – Мариночко! – голос Олексія повернув її до реальності. – Що з тобою? Ти побіліла… Він не розумів, що відбувається

– Та що вони розуміють у наших стосунках! – Марина роздратовано відсунула чашку з кавою. – Ольга просто не може змиритись, що її мати здатна бути щасливою без штампу в паспорті!

– А мій Микола вчора цілу годину міркував про важливість офіційного шлюбу, – Олексій похитав головою, дивлячись у вікно кафе. – Уявляєш, навіть заповіт приплів… Наче ми тільки про майно й думаємо.

У маленькій кав’ярні, яка стала притулком від сторонніх очей, чувся аромат свіжої випічки та осіннього дощу. Марина подивилася на свого супутника – його сиві скроні, добрі зморшки біля очей, звичка смикати серветку під час розмови… За останні пів року вона вивчила кожну його рисочку.

– Знаєш, іноді мені здається, що ми як підлітки, – вона сумно посміхнулася. – Ховаємося, виправдовуємося… А нам обом під шістдесят!

Олексій простягнув руку через стіл і накрив її долоню своєю. Тепло його дотику завжди діяло заспокійливо.

– Марино, послухай… Я прожив із Тетяною тридцять два роки. Це був… Особливий час, – його голос здригнувся. – Але зараз, з тобою, я почуваюся живим. Хіба потрібний якийсь папірець, щоб підтвердити це?

Вона розуміла його, як ніхто інший. Після важкого розлучення двадцять років тому саме слово “шлюб” викликало у неї нервовість. Спогади про нескінченні сварки, повний контроль колишнього чоловіка досі діставали її.

– Де ти була? Чому телефон не відповідає? – його обличчя з’являлося перед очима щоразу, коли йшлося про сімейне життя.

– Я ж говорила, що в мене нарада… – вона зіщулювалася під його поглядом, почуваючи себе школяркою, що нашкодила.

– А може, ти зустрічалася з коханцем?! Я все про тебе знаю! ВСЕ!

– Мариночко! – голос Олексія повернув її в реальність. – Що з тобо? Ти побіліла… Знову згадала?

Вона кивнула, стискаючи його руку. З Олексієм можна було не вдавати сильну. Він розумів її страхи, не осуджував, не квапив…

– Ольга дзвонила вранці, – сказала Марина після паузи. – Говорить, що у нашому віці треба думати про стабільність. Про те, що «мало що може статися»…

– А Микола вчора цілу годину міркував про спадщину та соціальні гарантії, – Олексій невесело посміхнувся. – Наче це головне.

За вікном посилився дощ, краплі барабанили по склу, створюючи затишне тло для їхньої розмови.

Відвідувачі кафе поспішали у своїх справах, а вони сиділи у своєму маленькому світі, де не було місця чужим очікуванням і нав’язаним правилам.

– Знаєш, що найцікавіше? – Марина відпила кави, що вже охолола. – Коли я була одружена, всі довкола твердили про важливість незалежності. А тепер, коли я нарешті почуваюся вільною, мене намагаються заштовхати назад у ці рамки!

Олексій задумливо розгладжував зім’яту серветку:

– Після того, як не стало Тані я думав, що більше ніколи… – він затнувся. – А потім ти з’явилася. І все змінилося. Але щоразу, коли хтось заводить розмову про весілля, я почуваюся зрадником.

– Зрадником? – Марина здивовано підняла брови.

– Так… Таня була… Вона була всім моїм життям. Ми одружилися зовсім молодими, будували плани, мріяли дожити до золотого весілля… Його голос став тихішим. – А тепер я зустрічаю іншу жінку, і всі довкола чекають, що я просто… Просто перекреслю те, що було?

Марина відчула, як до горла підступає грудка.

Вона ніколи не ревнувала Олексія до пам’яті про першу дружину – навпаки, поважала його вірність тим почуттям.

Можливо, саме тому їхні стосунки були такими особливими – без претензій на місце іншого, без спроб відповідати чужим очікуванням.

– Олексію, – вона м’яко стиснула його руку. – Ніхто не просить тебе щось перекреслювати. Те, що було у вас із Танею – це назавжди. А те, що є у нас… Це інша історія. Новий розділ.

Він вдячно посміхнувся, і зморшки біля очей стали глибшими:

– Ти дивовижна жінка, Марино Сергіївно. Як тобі вдається знаходити правильні слова?

– Роки роботи у видавництві, – вона жартівливо підморгнула, намагаючись розрядити обстановку.

Але тут задзвонив телефон – на екрані висвітлилося ім’я дочки. Марина зітхнула:

– Ольга. Напевно, знову агітуватиме за «офіційні стосунки».

– Візьми слухавку, – м’яко порадив Олексій. – Вона ж хвилюється за тебе.

– Так, мій любий… – Марина відповіла на дзвінок. – Привіт, доню! Так, я в кафе… З Олексієм Петровичем, так… Ні, ми не… Оля, ми вже обговорювали це…

Олексій спостерігав, як змінюється її обличчя – від ніжності до роздратування, потім до втоми.

Він добре знав ці переходи.

Кожна розмова з дітьми (у нього їх було двоє) незмінно зводилася до одного й того самого.

– Вибач, – Марина поклала слухавку. – Вона просто не розуміє. Каже, що в нашому віці час уже… – вона махнула рукою.

– А що якщо вони праві? – раптом тихо сказав Олексій.

Марина застигла з чашкою біля губ:

– Що, вибач?

– Я кажу, може, вони в чомусь мають рацію? – він говорив повільно, ніби сам дивувався своїм словам. – Не в тому сенсі, що нам потрібний штамп у паспорті… Але, може, ми самі заганяємо? Боїмося визнати, що у нас все серйозно?

Вона поставила чашку на стіл. Руки ледь помітно тремтіли:

– Олексію, ти про що?

– Про те, що ми з тобою як два налякані, – він спробував усміхнутися. – Я боюся зрадити пам’ять Тані, ти боїшся повторення минулого… А в результаті ми самі не даємо собі шансу на щось справжнє.

За вікном нарешті прояснилося. Промінь сонця пробився крізь хмари, заграв у краплях на склі. Марина дивилася на цю гру світла, намагаючись зібратися з думками.

– Знаєш, – нарешті сказала вона. – Я ж після розлучення присягнула собі, що більше ніколи… А потім зустріла тебе. І вперше за двадцять років відчула, що можу довіряти чоловікові.

– А я після відходу Тані думав, що моє серце зникло разом з нею, – Олексій говорив тихо, але твердо. – Але поряд із тобою воно знову б’ється. І я більше не хочу вдавати, що ми просто друзі.

Марина відчула, як до очей підступають сльози:

– Що ж нам робити?

– Може… – він зам’явся. – Може, нам варто бути чесними? Із собою, з дітьми, з усіма? Сказати, що ми кохаємо один одного, що нам добре разом… Але це наше життя і наші правила?

Вона підвела на нього очі.

– Без штампів та зобов’язань?

– Без штампів, – він кивнув. – Але і без страху. Просто бути разом – так, як нам обом комфортно.

Марина відчула, як щось тяжке відпускає її серце.

Наче всі ці місяці вона носила невидимий панцир, а тепер нарешті змогла його зняти.

– Знаєш, що найдивовижніше? – Вона посміхнулася крізь сльози. – Адже я весь цей час боялася, що ти запропонуєш одружитися. А виявляється, ми обидва просто хотіли одного й того самого – бути собою.

Олексій підвівся з-за столу і пересів до неї, обіймаючи за плечі:

– Ми надто довго жили чужими уявленнями про щастя. Може, настав час написати свою історію?

У цей момент в кишені його піджака задзвонив телефон – напевно, Микола з черговою порцією моралі.

Але Олексій тільки міцніше пригорнув до себе Марину:

– Потім передзвонить. У нас є важливіші справи.

– Які ж? – Вона припала до його плеча.

– Наприклад, вирішити, куди поїдемо у відпустку. Раз ми офіційно визнали, що ми пара…

Вони засміялися, і цей сміх ніби змив останні рештки страху та невпевненості.

За вікном кав’ярні шуміло місто, поспішали у своїх справах люди, а вони сиділи у своєму маленькому маленькому світі, де нарешті можна було просто бути щасливими – без умов та зобов’язань.

– Знаєш, – задумливо сказала Марина. – Може, варто влаштувати невелике свято? Не весілля, ні… Просто зібрати найближчих і сказати їм, що ми разом. По-справжньому разом.

Олексій поцілував її у скроню:

– Чудова ідея. Нехай усі знають, що любов не потребує печаток та підписів. Їй достатньо двох сердець, які готові бути поруч.

Вони ще довго сиділи в кафе, будуючи плани на майбутнє – таке несподівано світле й просте.

А потім вийшли на вулицю, де після дощу повітря було свіжим і чистим, як їхнє нове життя – без страхів та забобонів, без огляду на минуле та чужі очікування.

Просто чоловік і жінка, які знайшли один одного в потрібний момент.

І, можливо, саме в цій простоті і полягало їхнє справжнє щастя…

Вам також має сподобатись...

В Ігоря не стало діда. Тітка Валя, сестра покійного, схлипувала у слухавку: – Ось так, Ігорчику. Вчора ще гриби закривав, а сьогодні вранці – все. Серце. Поминки післязавтра… Ігор приїхав на поминки з дружиною Катею. У дідовій хаті нічого не змінилося. Ті ж самі старі фотографії на стінах, той самий запах груш і чомусь полину, той самий скрип підлоги. Тільки самого діда вже немає… Тітка Валя метушилася, пропонувала всім чай. Катя намагалася допомогти з приготуванням, але її чемно випроваджували. А вночі Ігор не міг заснути. Все ходив по хаті. У кутку стояв старий сервант. Ігор відкрив його і застиг від побаченого

Люда повернулася з роботи у дивному настрої. Вона поставила грітися чайник, переодяглася, і дістала покупки. Жінка відкрила шафу для одягу, щоб покласти туди нові футболки, і посміхнулася. У шафі висів новий спортивний костюм, чоловічий джемпер, а ось тепер ще й футболки додалися… Несподівано у двері подзвонили. – Напевно Оля, сусідка з першого поверху, – подумала Люда. До Люди мало хто ще заходив, а Ольга побалакати любила. Або коли бувало з чоловіком посвариться – приходила поплакатися. Люда відкрила двері. Точно – Ольга! – Людо, виручай! – одразу вигукнула сусідка. – Що таке? – Люда застигла, не розуміючи, що відбувається

Марійка досмажила котлетки, поставила на стіл картоплю. – Грицю, ходи снідати! – гукнула вона чоловіка. Через хвилину на кухню зайшов Грицько. – Ой яка смакота! – потер він руки і сів за стіл біля дружини. Раптом на вулиці почувся якийсь шум. Відкрилася хвіртка і на подвірʼя почали заходити якісь люди. Марійка аж підскочила від несподіванки. – Це хто такі? – тільки й спитала вона в чоловіка, нічого не розуміючи

– Надю, ти допомагати збираєшся? – гукнула Ліда до доньки, зайшовши в будинок. Надія мовчала. Ліда зайшла в кімнату до Наді і помітила, що та збирає сумку. – А ти це куди? – здивувалася мати. – До Марини до міста поїду, на день народження, – усміхнулася Надя. – Ага, до Марини значить, ну-ну, – Лідія Іванівна поправила хустку на голові. – Я ненадовго, мамо, приїду і допоможу тобі, – ніби виправдовуючись, додала Надя.  Ага…, – прошепотіла Ліда, і вже голосніше, додала. – Доню, я все знаю! – Мамо, ти це про що? – Надя здивовано дивилася на матір, нічого не розуміючи