Життєві історії

Марина зайшла на кухню. Вона попила какао з бутербродом і вирішила сьогодні похазяйнувати. Вона налила в маленьку каструльку молока, посолила і трохи підсолодила його й поставила на плиту. – Зварю манну кашу, вона найшвидше готується, – вирішила Марина. Вона стала всипати крупу в гаряче молоко і помішувати його ложкою. – Що ти тут робиш? – раптом почула вона за спиною. Маринка застигла з ложкою в руці

Маринка ходила навшпиньки по кухні. У спальні бабусі було тихо. Два дні тому Віра Андріївна заслабла і лежала у ліжку.

Марина відчула себе одразу старшою. Вона встала раніше, турбуючись про бабусю.

Мама з татом уже пішли на роботу, а Марина була на канікулах.

Зазирнувши у бабусину кімнату, дівчинка побачила, що бабуся спить.

Марина пішла на кухню. На столі мама залишила сніданок. Марина попила ще теплого какао з бутербродом і згадала, що бабуся щоранку варила молочні каші.

Марину давно вчили готувати. Дівчинка вміла і омлет робити, і салати, і вінегрет, але каші раніше варила тільки в присутності бабусі.

Марина вирішила сьогодні похазяйнувати. Вона налила в маленьку каструльку молока, посолила і трохи підсолодила його й поставила на розігріту плиту.

-Зварю манну кашу, вона найшвидше готується, – вирішила дівчинка.

Вона стала всипати крупу в гаряче молоко і помішувати його ложкою. Так вчила її бабуся.

Але Марина невдовзі зрозуміла, що крупи всипала недостатньо, бо її каша була схожа на суп.

Тоді дівчинка всипала ще стільки ж крупи, але в каші тут же утворилися грудочки, і як Марина їх не розмішувала, вони залишилися.

-Що ти тут робиш? – раптом почула вона за спиною голос бабусі, яка зайшла на кухню.

Маринка застигла з ложкою у руці.

-Та ти що, кашу вариш? – здивувалася вона, і посмішка ковзнула по її обличчі.

-Доброго ранку, – як доросла сказала Марина. – Ти навіщо встала? Я б тобі кашу в ліжко принесла. Ну, якщо прийшла, то сідай за стіл.

Віра Андріївна сіла. Вона мовчки, крізь сльози дивилася на восьмирічну онучку, яка господарювала біля плити.

-Як час летить… – тільки й прошепотіла Віра Андріївна.

-Що? – запитала онука.

-Я говорю, багато мені не накладай, апетиту немає…

-Ні, поїж, бо сил не буде, – повторила дівчинка вічну бабусину фразу.

Сіли разом снідати. Грудочки манки раз у раз траплялися в каші. Марина стривожено дивилася на бабусю: чи їстиме?

Бабуся, зрозумівши погляд онучки, сказала:

-Треба ж… Ось не хотіла їсти, а поїла. Каша дуже смачна. Молодець, дівчинко моя… Спасибі. Мені навіть одразу легше стало.

Маринка посміхнулася. Вона підійшла й обняла бабусю. А потім забрала зі столу тарілки та почала мити посуд.

Коли Марина вимила посуд і витерла ганчіркою стіл, бабуся вже знову лежала в ліжку.

Марина присіла поряд на стілець.

Вона, похнюпившись, ніби розглядає малюнок на ковдрі, раптом запитала:

-Скажи, бабусю, а як зварити кашу без грудочок, рівну, як у тебе?

-Ох, та це можна. Є у нас мірна склянка. Відміряєш нею спочатку молоко – потрібну кількість, а потім і крупи скільки треба. І все буде в нормі, якщо сипати крупу струмочком і безперервно помішувати кашку. Та ти й сама тепер усе знаєш. Розумниця моя.

Наступного дня Марина варила кашку з мірною склянкою. Поруч на стільці сиділа бабуся. Вона тільки спостерігала за процесом. А коли каша була зварена та з’їдена, то бабуся винесла вердикт:

-Ну що… Супер-каша! Ось що я скажу.

Бабуся дістала з шафи старий пошарпаний товстий зошит і подала його онучці.

-Що це? – запитала Марина.

-Спадщина моя, – засміялася бабуся. – Найгірший запис кращий за найкращу пам’ять. Тут усі мої улюблені та потрібні рецепти записані. А зошиту цьому близько сорока років. Дарую. Можеш і свій зошит завести і улюблені рецепти писати. А мій зошит теж не забувай. Там багато смачного та корисного.

-Спасибі! – Марина взяла зошит і почала гортати сторінки. – Ой, тут стільки всього.

-Далеко не ховай, – сказала бабуся. – Разом давай звідти страви готувати, от тільки відлежуся, і почнемо.

Крізь тюль у вікно заглянуло сонце, висвітливши пожовклі сторінки зошита, де-не-де замазані плямами.

Минуло багато років… Марина стала кухарем. А бабусин зошит досі лежить під рукою на найближчій полиці на її кухні.

-Далеко його не ховай, – так і чуються слова бабусі, крізь роки несучи і ласку, і тепло, і кохання…

Вам також має сподобатись...

Василь прийшов додому пізно. Він відкрив двері своїм ключем й увімкнув світло у коридорі. – Юлю, Вірочко, я вже вдома! – гукнув він дружину і доньку. – Я тут зайшов по дорозі в магазин, купив продуктів, смачненького… – Василю, нам треба поговорити, – раптом зупинила його Юля, яка вийшла з кімнати. – Ходімо на кухню, Вірочка спить… Василь здивовано пішов за дружиною. – Ну, говори, що сталося? – сказав він Юлі. – Сталося дещо незвичайне, – якось дивно промовила дружина. – Ось дививсь сам… Юля простягнула чоловікові якийсь аркуш паперу. Василь швидко прочитав, що там написано і оторопів від несподіванки

Олег Андрійович сидів на дивані й дивився телевізор. Його дружина Лідія Михайлівна теж була у кімнаті і прасувала одяг. Раптом пролунав наполегливий дзвінок у двері. Раз, другий, третій… – Господи, та кому там вже не терпиться?! – Олег Андрійович скочив з дивана і пішов у коридор. Лідія Михайлівна поставила праску й прислухалася… Чоловік відкрив двері. На порозі стояла його дочка Настя, зять і внучка… – Ви що знову до нас прийшли?! – невдоволено запитав Олег Андрійович. Він прочинив ширше двері. Олег Андрійович запитливо дивився на дочку із зятем, не знаючи, що робити далі

Тамара закривала помідори, по новому рецепту, коли прийшла сестра чоловіка. – Привіт, а Олексій вдома? – одразу запитала вона. – Вдома, зараз покличу, – відповіла Тамара. За хвилину жінка повернулася вже з чоловіком. – О, привіт. Ти чому не попередила, що в гості зайдеш? – здивувався Олексій, побачивши сестру. – Олексію, у мене до тебе є одна пропозиція, – почала здалеку сестра. – Вийдемо, поговоримо? – Говори тут, у мене від Тамари секретів нема, – наполіг чоловік. Сестра з хвилину збиралася з духом, а потім наважилася і все розповіла брату. Олексій з Тамарою, вислухали її і застигли від почутого

Оля якраз закінчила готувати вечерю, коли додому повернуся чоловік. – О, я якраз вчасно, – усміхнувся Сашко, зайшовши на кухню. – Так. Швиденько мий руки, будемо вечеряти, поки все гаряче, – відповіла дружина. Через декілька хвилин сімʼя сіла за стіл. Раптом пролунав дзвінок телефону чоловіка. – Мама дзвонить, – сказав Сашко, глянувши на екран, вийшов у іншу кімнату і підняв слухавку. Повернувся він за пʼять хвилин. Виглядав Сашко схвильованим. – Що сталося? – запереживала жінка. – Це кінець… кінець нашого спокійного життя, – несподівано сказав він. – Ти про що? Який кінець? – Оля здивовано дивилася на чоловіка, не розуміючи, що відбувається