Життєві історії

Вадим був на роботі, коли пролунав телефонний дзвінок. – Привіт, синку! – почув чоловік у слухавці голос своєї мами. – Можеш сьогодні до мене приїхати? У мене до тебе є важлива розмова! – Добре мамо! Після роботи заїду, – відповів він. Після закінчення робочого дня, Вадим під’їхав до будинку матері, піднявся на поверх, відкрив двері своїм ключем. – Мамо, я вдома! – гукнув він з порога. Відповіддю йому була тиша. – Дивно…Можливо до сусідки зайшла, – прдумав Вадим. Чоловік зайшов в кімнату, оглянувся, і застиг на місці від побаченого

– Мама…ммама…..тебе не стало… – Вадим сидів біля вікна в маленькій кухоньці, у тій самій квартирі, де зовсім недавно жила його мати, Наталя Павлівна.

Минуло дев’ять днів, а він так і не міг без тремтіння сказати «не стало» про свою маму. До очей Вадима підступали сльози, а на його душі щоразу ставало важко.

Наталя Павлівна вже кілька років жила сама, відколи її єдиний син одружився і переїхав. Квартира літньої жінки знаходилася на другому поверсі, начебто й невисоко, але Наталя Павлівна років зо два, як перестала виходити на вулицю. Їй було важко долати кілька сходових прольотів.

Тому Наталя Павлівна і влаштувала собі «спостережне місце”, як вона говорила. На стілець поклала м’ягкеньку подушечку, а під ноги поставила невелику лавку для зручності.

Чимало часу щодня проводила Наталя Павлівна біля вікна, спостерігаючи за життям, що проходить повз неї. Сусіди, побачивши маленьку фігурку у вікні, кивали, дітлахи, сміючись, махали маленькими рученятами. Літня жінка була рада і цьому, так вона почувала себе причетною до стрімкого бігу життя.

Вадим відвідував матір, коли міг, але траплялося це не так часто, як їй хотілося б. Дім, робота, то справи, то розваги, то дружина вмовить залишитись вдома… Вадим намагався бути уважним сином, але виходило не дуже. Добре, що до Наталі Павлівни двічі на тиждень приходив соцпрацівник, приємна молода жінка, вона і в магазин бігала, і рахунки оплачувала, коли Вадим забував про них.

Мати ніколи нічого не висловлювала синові, вона розуміла, що йому з нею сумно, що він поспішає повернутися до свого життя, в якому для старенької матері немає місця. Наталя Павлівна не сварила Вадима, вона розуміла його і дякувала Богові, що син досі відвідує, проводить з нею якийсь час, слухає її розповіді про молодість та своє дитинство.

– Вадиме, ти пам’ятаєш Бондаренків з третього поверху? У них хлопчик вже сам за кермом їздить! А, здається, нещодавно його батьки в колисці катали! Микитенки, Василь з Марією, знову город посадили. Як мені Марія скаржилася, що втомилася їздити і садити, а ось дивись! Ніяк не покинуть!

– Мамо, ти мені всі сусідські плітки переказуватимеш? – із усмішкою питав Вадим.

– У мене нічого нового немає, сам знаєш. Хоч за них порадіти, – з тяжким зітханням озвалася Наталя Павлівна.

І так було завжди, тільки Вадим зайде, мати його за стіл посадить, чаю наллє і починає розповідати, кому нові меблі привезли, хто ремонт затіяв, а хто таксі викликав.

– А недавно у нас на перехресті, он там, біда  сталася!

– Та ти що? – Вадим робить великі очі.

– Так так! Цілу годину дві машини стояли, фарами моргали, ніяк розібратися не могли.

– Буває, – знизує плечима Вадим.

Чоловікові вже тридцять вісім років, він давно живе окремо від матері і проблем у нього повно. Головні замовники їхньої фірмової продукції знайшли нового постачальника, начальство вже прямо говорить, що зарплати стануть меншими, а, можливо, доведеться скорочувати працівників. Марина, його дружина ніяк не може завагітніти, хоча вони вже перепробували все можливе! Ще й машина почала сипатися.

Але Вадим нічого цього не каже матері, на її запитання він відповідає, що все гаразд. Він не хоче засмучувати Наталю Павлівну, нехай думає, що у сина життя вдалося.

Він вже кілька разів давав собі слово, що частіше їздитиме до матері, він же все розуміє – мама не вічна.

Але коли її не стало… Вадим знайшов Наталію Павлівну. Він, як завжди, заїхав увечері, після роботи, відчинив двері своїм ключем.

– Мамо, я вдома! – гукнув з порога.

Відповіддю йому була тиша, така щільна тиша. Вадим заметушився в коридорі, скидаючи черевики з ніг, намагався порушити цю тишу. Він  навмисне голосно затупав у бік кухні.

Мама лежала на дивані і не відгукувалася на його поклик. Вадим кинувся до неї… Що він робив потім, він не пам’ятав і не зміг згадати навіть за кілька днів. Тільки одне закарбувалося в його пам’ять: він дзвонить Марині і, намагається вимовити ці слова.

– Ммама… Мами нестало…

Марина нічого не розуміла, вона перепитувала знову і знову:

– Що? Вадим, що ти кажеш? Щось із зв’язком, я тебе не розумію!

Вадим ніяк не може усвідомити та прийняти, що мами більше немає, адже у його житті вона була завжди!

Ось вже дев’ять днів він живе з цим несприйняттям, їсть з ним, спить. Він згадує, як пропускав повз вуха розповіді матері про життя-буття сусідів, про помічницю, яку їй надіслав. Він відмахувався від її запитань про онуків, а мама так хотіла стати бабусею!

Дорослий, солідний чоловік сидить біля вікна маленької однокімнатної квартири і плаче, плаче навзрид. Це трапилося з ним вперше після того, як не стало Наталії Павлівни, нарешті, сльози знайшли вихід. Хитаючись з боку на бік і витираючи сльози, Вадим повторює лише одне:

– Не встиг, не встиг, не встиг!…

Вам також має сподобатись...

Михайло зайшов у квартиру стомлений. Він зняв стару куртку й відклав її вбік. – Прати треба вже, – подумав він. – Тетяно, а що, Оленки нашої ще нема вдома, пізно ж уже? – гукнув Михайло дружині. Тетяна виглянула з кухні. – Мишко, мий руки! Їсти мабуть хочеш?! – запитала вона. – Голос у дружини ніби веселий, а очі сумні, – подумав Михайло. – Видно, донька знов щось виробляє. Виховували Олену, виховували, все для неї робили. І ось виростили доньку… Недавно Олена заявила таке, що Михайло оторопів від почутого! Та він ще не здогадувався, що про доньку дізналась Тетяна

Галина Іванівна з чоловіком стояли на зупинці. Недавно вони нарешті переїхали зі старого будинку в новобудову. Нова квартира була просто чудова! Але Галина Іванівна, їдучи зі старого будинку, навіть заплакала, кинувши прощальний погляд на колишню оселю. Все життя там минуло, донька там народилася. Зрозуміло, що нове краще, але серце щось аж стрепенулося… Галина Іванівна повернулася до свого чоловіка, щось хотіла сказати, але побачивши його обличчя одразу все забула! Бо її Віктор Сергійович, округливши очі, дивився кудись убік. Галина Іванівна теж подивилася у напрямку його погляду, й остовпіла від побаченого

Люба непомітно спакувала у дві сумки свої речі. Вночі, коли батько з матір’ю спали, вона передала їх своєму коханому Івану через вікно. Потім сама вискочила на вулицю… На роботу дівчина вже пішла з будинку Івана. А біля сільради на неї чекала мати. – Батько сказав передати тобі, – почала вона. – Якщо ти сьогодні ж додому не повернешся, то він тебе більше дочкою не вважатиме! – Мамо, я Іванка люблю, ми все одно з ним одружимося! – сказала Люба. І молоді таки одружилися. А потім стався випадок, який змусив Любу прийти до батьків

Оля приїхала до рідного міста. Вчора зателефонувала сестра по батькові, і сказала, що мачухи скоро не стане і вона хоче побачити Олю. – Навіщо я їй знадобилася? – не розуміла Оля. Ольга переступила поріг, колись рідної квартири. Мачуха лежала із заплющеними очима. – Мамо, вона приїхала, – звернулася до мачухи її дочка. – Думаєш, прощення буду просити? Не дочекаєшся. Ось-ось мене не стане, а твій батько доручив мені одну справу, яку я так і не виконала. Ось цю скриньку батько тобі передав! – мачуха передала Олі якусь шкатулку. Ольга взяла її, відкрила і застигла від побаченого