Життєві історії

Віктор з Мариною та дітьми переїхали зі своєї квартири. Так захотіла мати Віктора, яка була власницею. Їм довелося винайняти маленьку двокімнатну квартиру на околиці міста. Діти важко переживали переїзд, особливо маленька Леся. Якось увечері, коли Віктор повернувся з роботи, він застав Марину в сльозах. – Знаєш, – повільно сказав він. – Може, нам варто поговорити з мамою? Спробувати виправити все? Марина кивнула, витираючи сльози. Наступного дня Віктор набрався сміливості та зателефонував матері. На його подив, у слухавці почувся незнайомий чоловічий голос. – Алло? Хто це? – здивовано спитав Віктор. Він не розумів, хто це такий може бути

– Мамо, ти зовсім вже? — голос Віктора тремтів. Він напружений стояв посеред кухні.

Галина Миколаївна, елегантна жінка шістдесяти років, незворушно помішувала чай, немов не помічаючи бурі емоцій сина.

– Вітю, не драматизуй. Я просто хочу розпорядитись своїм майном.

– Своїм майном? – Віктор саркастично хмикнув. – Це наш дім, мамо! Ми тут живемо вже десять років. Десять! Ти хоч розумієш, що робиш?

Галина Миколаївна підвела очі, в яких читалася суміш втоми та рішучості.

– А ти розумієш, що я відчуваю, коли бачу, як мої ровесниці допомагають своїм онукам з кредитами на житло, а мій син у свої тридцять п’ять досі живе у квартирі, яку йому дала бабуся?

Віктор різко розвернувся, його обличчя було червоним від гніву.

– Так ось у чому річ? Тобі соромно перед подругами? Ну, вибач, що я не виправдав твоїх очікувань!

– Справа не в цьому, і ти це знаєш, – зітхнула Галина Миколаївна. – Вітю, я старію. У мене проблеми зі здоров’ям, мені потрібні гроші на лікування. Ця квартира – мій єдиний шанс на гідну старість.

– І заради цього ти готова виставити нас надвір? – Віктор гірко посміхнувся. – Мене, Марину, твоїх онуків?

– Я не виставляю вас надвір. Я даю вам шанс розпочати самостійне життя.

– Самостійне життя? – Віктор саркастично розсміявся. – Ти хоч уявляєш, скільки коштує оренда трикімнатної квартири у центрі? Як ми платитимемо за садок Сашка, за школу Дмитра?

Галина Миколаївна поставила чашку на стіл і подивилася синові просто у вічі.

– А ти уявляєш, як я житиму на одну пенсію? Як купуватиму ліки, які з кожним роком дорожчають? Вікторе, я люблю вас, але я теж людина. Я маю свої потреби.

Віктор замовк, вражений раптовою відвертістю матері. В кімнаті запала важка тиша, порушувана лише цоканням старого годинника на стіні.

– Скільки? – нарешті спитав він хрипко.

– Що “скільки”? – не зрозуміла Галина Миколаївна.

– Скільки ти хочеш за оренду? Ми з Мариною можемо платити. Такий варіант тебе влаштує, щоб ти нас не виставляла?

Галина Миколаївна похитала головою.

– Справа не в грошах, Вітю. Справа в принципі. Вам час навчитися жити самостійно. А мені час подумати про себе.

Віктор відчув, як земля йде з-під ніг. Він дивився на матір, але бачив перед собою чужу людину.

– Значить, ось так ось? – тихо промовив він. – Десять років нічого не означають? Всі ці сімейні вечері, свята, дні народження онуків – все це нічого для тебе не означає?

Галина Миколаївна відвернулася, але Віктор встиг помітити блиск сліз у її очах.

– Іди, Вітю. Ви маєте тиждень на збори.

Віктор постояв ще кілька секунд, чекаючи, що мати передумає, скаже, що це був жарт чи непорозуміння. Але Галина Миколаївна мовчала, дивлячись у вікно.

– Ти пошкодуєш про це, – сказав Віктор, прямуючи до виходу. – Коли ти зрозумієш, що наробила.

Гримнули вхідні двері. Галина Миколаївна повільно опустилася на стілець, відчуваючи, як по щоках течуть сльози. Вона знала, що робить жорстко, але іншого виходу не бачила. “Пробач мені, синку,” – прошепотіла вона в порожнечу. – “Колись ти зрозумієш, що я роблю це заради тебе.”

А Віктор тим часом мчав додому, не помічаючи ні перехожих, ні світлофорів. У голові була одна думка: “Як я скажу про це Марині? Як поясню дітям, що ми повинні виїхати з дому, який вони рахували своїм?”

Він не знав, що ця розмова стане початком низки подій, які назавжди змінять життя їхньої родини…

Віктор Сергійович, 35-річний менеджер середньої ланки у великій IT–компанії, завжди вважав себе успішною людиною. Він пишався своєю роботою, красунею-дружиною Мариною та двома чарівними дітьми – 7–річним Дмитриком та 4-річною Лесею. Життя здавалося прекрасним, поки не сталася сварка із матір’ю, Галиною Миколаївною, через квартиру, в якій вони жили останні десять років.

Віктор повернувся додому після запеклої сварки з матір’ю. Його голова гула. Відчинивши двері квартири, він відчув аромат свіжої випічки, але сьогодні навіть цей запах не міг заспокоїти його схвильовані нерви, адже він мав почати неприємну розмову з Мариною.

Увійшовши на кухню, він побачив дружину, яка з посмішкою помішувала щось у великій мисці. Марина, 32-річна вчителька початкових класів, завжди вміла створити затишок у будинку, незважаючи на свою зайнятість. Побачивши чоловіка, вона радісно посміхнулася:

– Вітю, а я тут твої улюблені ватрушки з сиром спекла. Пам’ятаєш, як я їх готувала вперше, коли ми тільки почали зустрічатися?

Проте її посмішка швидко зникла, коли вона помітила похмурий вираз обличчя Віктора.

– Вітю, що трапилося? Ти якийсь напружений. Знову проблеми на роботі?

Віктор важко зітхнув і сів на найближчий стілець. Як він міг пояснити їй, що його мати фактично виставила їх з квартири, де вони прожили останні 10 років? Ця квартира стала для них справжнім домом, вони вклали в неї стільки сил і грошей на ремонт, облаштування для їхніх маленьких дітей, а тепер їм доведеться все залишити через егоїстичне рішення матері здавати житло. Марина поклала руку на чоловікове плече.

– Вітю, не мовчи, будь ласка. Розкажи, що сталося. Ми завжди всі проблеми вирішували разом.

— Мама… Вона хоче, щоб ми звільнили квартиру до кінця тижня, — сказав Віктор. – Уявляєш? Після всього, що ми зробили для цієї квартири, після багатьох років.

Марина здивовано округлила очі.

– Як так? Чому? Ми ж завжди були у хороших стосунках із Галиною Миколаївною. Що сталося?

Віктор знизав плечима. Його очі спалахнули гнівом при згадці про суперечку з матір’ю.

– Говорить, що їй потрібні гроші на пенсію, і вона давно планувала здавати цю квартиру. Я благав її дозволити нам залишитися, обіцяв платити оренду, але вона непохитна. Дала нам тиждень на збори. Наче ми якісь чужі люди, а не її син і онуки!

Марина сіла на стілець навпроти чоловіка.

– Але куди ми подімося за такий короткий термін? У нас робота, діти ходять у садок і школу поблизу… Дмитро тільки-но звик до нового класу, а Леся… ти ж знаєш, як важко їй дається спілкування з іншими дітьми. Переїзд може стати для неї справжньою проблемою.

Її голос здригнувся від розпачу. Віктор міцно стиснув її руку, відчуваючи, як у ньому закипає гіркота.

– Я знаю, люба. Я все це говорив мамі, але вона ніби не чула. Начебто гроші для неї стали важливішими за сім’ю.

У цей час на іншому кінці міста Галина Миколаївна, 60-річна вдова та колишній бухгалтер, крапала собі валерʼянку. Ця важка розмова з сином була неминуча, як і поставлений ультиматум. Коли не стало її матері, яка залишила їй у спадок трикімнатну квартиру в центрі міста, вона одразу хотіла здавати це житло. Але Віктор вмовив її пустити його туди ненадовго. Нібито, щоб спробувати прожити самостійно. Потім він зустрів Марину, вони одружилися, і вже тоді постало питання про інше житло.

Вона добре пам’ятала ту розмову. Вони сиділи на кухні, був душний літній ранок. Розмова йшла про знайомих, які будували будинок, і Галина Миколаївна вирішила нагадати синові про його плани. Вона спокійно запитала:

– Вікторе, ти що, вічно жити в бабусиній квартирі зібрався? Може, вам пора почати відкладати на своє житло? Мені скоро на пенсію, а гроші від оренди були б гарною підмогою.

– Так, мамо, ти маєш рацію. Та й планування тут не дуже зручне, нам потрібне щось своє. Ми з Мариною вже думали про кредит, – відповів тоді Віктор.

Але йшли роки, а ситуація не змінювалася. І пішли нескінченні відмовки: то машину треба ремонтувати, то на весілля друзів покликали, то Марина завагітніла, потім вийшла з декрету, потім знову завагітніла. А тепер у них уже двоє дітей і що вони можуть відкласти?

Галина Миколаївна терпіла, спостерігаючи, як діти її подруг заощаджували та брали квартири в кредит. Десь позичали, десь викручувалися. Вона неодноразово говорила із сином про економію, але той тільки відмахувався. А незабаром вона мала вихід на пенсію, і жінка чудово розуміла, що її рівень життя значно знизиться.

До того ж, Галина Миколаївна мала свої проблеми. Після відходу чоловіка п’ять років тому вона залишилася сама, і здоров’я почало підводити. Ліки коштували недешево. Вона справді розраховувала здавати квартиру, але як виселити звідти сина? Тому приблизно рік вона натякала, що їм пора шукати варіанти житла. Невістка взагалі не хотіла чути про плани свекрухи.

Якось вона спеціально вибрала момент, коли їх ніхто не відволікав, набралася сміливості і прямо висловилася. Але Марина тільки надулася.

– Що значить ви хочете здавати цю квартиру? Ми ж тут живемо, і ваші онуки також. Ви ж знаєте, як Сашкові важко звикати до нового оточення.

– Мариночко, за стільки років можна було і своє житло придбати. Я розумію, що дітям потрібна стабільність, але й про майбутнє треба думати.

Марина зиркнула на свекруху.

– А чому ви мені це кажете? Я що, виходила заміж, щоб такі проблеми вирішувати? Нехай ваш син про це думає. Він же ж чоловік у сім’ї.

Галина Миколаївна стрималась і перевела розмову на іншу тему, хоч усередині все кипіло. Син має вирішувати? Як він може щось вирішити, якщо всі карти в дружини? Невже вона не бачить, куди вони витрачають гроші? Чому вона зі своєю скромною пенсією регулярно відкладає невелику суму, а вони не можуть? Бо вічно у них то шопінг, то у кафе з дітьми, то на відпочинок їдуть.

А тепер настав час рішучих заходів. Галині Миколаївні потрібні були гроші не лише на життя, а й на лікування. Чому вона не може розпорядитись своєю квартирою так, як планувала?

Син, щоправда, казав їй:

– Мамо, давай ми будемо тобі платити. Навіщо ти нас виставляєш? Тобі онуків не шкода? Ти ж знаєш, як Лесі важко в садочку, а тепер ще й переїзд!

– Жаль, Вітю. Тільки я знаю як це буде. Місяць платитимете, а потім почнеться: то почекай, то грошей немає, то вибач. Я що тебе не знаю? А так я стабільно отримуватиму свої гроші. І взагалі, хіба я не маю права розпоряджатися своїм майном?

– Тобі не соромно? У тебе що, дітей багато, що ти так з нами чиниш? Ми ж твоя єдина сім’я!

– Я й так неправа, що вас пустила туди жити. Звикли жити легко, ні про що не думаючи, ще й ображаєтесь. А про мене хтось подумав? Про те, як я житиму на одну пенсію?

Галина Миколаївна чудово розуміла, що після цього син та невістка незлюблять її. Вони ніколи не замислювалися про потреби та труднощі літньої людини. Як їй, пенсіонерці, вижити на одну скромну пенсію?

Настав час, коли квартира мала бути звільнена. Віктор ігнорував дзвінки матері. Зрозумівши, що інакше не вийде, Галині Миколаївні довелося самій до них їхати. Вона постукала у двері, і їй неохоче відчинив Віктор.

– О, дивіться, хто завітав! – єхидно сказав він. – Прийшла перевірити, чи ми зібрали речі?

– Вітю, за що ти так зі мною? Я ж по-людськи попросила, – зі сльозами на очах почала говорити Галина Миколаївна. – Невже ти не розумієш, що мені теж нелегко ухвалювати таке рішення?

– Це ти за що так із нами? Виставляєш нас із дітьми, совісті в тебе немає! А знаєш, що? Ми нікуди не поїдемо! І тільки спробуй нас виставити. Я всім родичам розповім, яка ти, що ти нас на вулицю виставила і залишила без грошей. Я їм таке розповім, що вони будуть вражені!

– Вітю, ну це ж неправда. Я вам стільки років допомагала, а тепер мені потрібна допомога.

– А мені все одно! Після того, що ти зробила, я недолюблюю тебе! Внуків ти більше ніколи не побачиш, і взагалі краще б ти вже пішла в засвіти! – вигукнув син.

Після цих слів Галині Миколаївні стало недобре. Отямилася вона вже в лікарні, де лікар сказав, що у її віці потрібен повний спокій, жодних стресів. Син навіть не відвідав матір у лікарні, йому було байдуже.

Коли Галину Миколаївну виписали, вона вирішила поїхати до квартири, де жив син. Все-таки туди мали незабаром заїхати квартиранти, і приміщення треба було звільнити. Але квартира вже була порожня. Як виявилося, чоловік із сусідньої квартири Сергій Петрович почув сварку і вийшов, щоб допомогти Галині Миколаївні. Він викликав швидку, а потім випровадив Віктора та Марину.

Сергій Петрович, 65-річний вдівець, жив по сусідству вже багато років. Він завжди з симпатією ставився до Галини Миколаївни, потай захоплюючись її стійкістю та турботою про сім’ю. Коли він дізнався про конфлікт, то вирішив втрутитися.

– Галино Миколаївно, – сказав він, допомагаючи їй сісти на лавку біля будинку, – я все чув. Дозвольте мені допомогти вам розібратися із цією ситуацією.

Галина Миколаївна, все ще слаба після лікарні, із вдячністю прийняла його допомогу. Разом вони оглянули квартиру, яку Віктор та Марина залишили поспіхом, залишивши після себе безлад.

– Знаєте, – задумливо сказав Сергій Петрович, – адже ваш син і невістка могли б виявити більше розуміння. Ви стільки років їм допомагали, а тепер, коли вам потрібна підтримка, вони вас покинули.

Галина Миколаївна зітхнула:

– Я, мабуть, сама винна. Занадто їх балувала, не навчила цінувати те, що мають.

У наступні кілька тижнів Сергій Петрович допомагав Галині Миколаївні упорядкувати квартиру і знайти надійних квартирантів. Вони часто проводили вечори разом, обговорюючи життя та поділяючись історіями з минулого.

Тим часом Віктор та Марина зіткнулися із суворою реальністю. Їм довелося винайняти маленьку двокімнатну квартиру на околиці міста, що значно ускладнило їхнє життя. Діти тяжко переживали переїзд, особливо маленька Леся, яка стала замкненою та плаксивою.

Якось увечері, коли Віктор повернувся з роботи, він застав Марину в сльозах.

– Що сталося? – спитав він.

– Лесю сьогодні з садка забрали, – схлипнула Марина. – Вона галасувала, що хоче додому, до бабусі. Вітю, може, ми надто погано вчинили?

Віктор відчув, як у ньому щось надломилося. Він згадав, як мати завжди дбала про них, як допомагала з дітьми, як раділа їхнім успіхам. І ось тепер, коли вона потребувала їхньої допомоги, вони її покинули…

– Знаєш, – повільно сказав він, – може, нам варто поговорити з мамою? Спробувати виправити все?

Марина кивнула, витираючи сльози:

– Так, ти маєш рацію. Ми були надто егоїстичні. Твоя мама завжди нам допомагала, а ми навіть не подумали про її почуття.

Наступного дня Віктор набрався сміливості та зателефонував матері. На його подив, слухавку взяв незнайомий чоловічий голос.

– Алло? Хто це? – здивовано спитав Віктор.

Він не розумів, хто це може бути такий.

– Це Сергій Петрович, сусід вашої матері, – відповів голос. – А ви, мабуть, Віктор?

– Так, це я. З мамою все гаразд?

– Зараз все добре, але ви її сильно засмутили, юначе. Вона лише нещодавно з лікарні виписалася.

– Можна… можна мені з нею поговорити?

Галина Миколаївна взяла слухавку з деяким ваганням.

– Вітю? Що ти хочеш?

– Мамо, пробач мені, будь ласка, – голос Віктора здригнувся. – Ми з Мариною… ми не були праві. Можна нам приїхати та поговорити?

Галина Миколаївна помовчала кілька секунд, а потім тихо відповіла:

– Приїжджайте. Тільки з дітьми, я скучила за онуками.

Зустріч була напруженою, але щирою. Віктор та Марина вибачилися за свою поведінку, визнавши, що були надто егоїстичні і не думали про потреби Галини Миколаївни. Вони запропонували компроміс: платитимуть оренду за квартиру, але за зниженою ставкою, а також допомагатимуть матері з лікуванням та побутовими питаннями.

Галина Миколаївна, зворушена їх розкаянням, погодилася. Вона також розповіла про свою дружбу із Сергієм Петровичем, який став для неї надійною опорою у скрутний час.

– Знаєте, – сказала вона, дивлячись на сина і невістку, – іноді треба пройти через труднощі, щоб зрозуміти справжню цінність сім’ї. Я рада, що ми змогли подолати це випробування.

Віктор обійняв матір, відчуваючи, як з його плечей спадає важкий тягар.

– Ми більше тебе не підведемо, мамо. Обіцяю.

У цей момент у кімнату вбігла маленька Леся, міцно обійнявши бабусю.

– Бабусю! Я так сумувала! Ми тепер частіше приїжджатимемо?

Галина Миколаївна посміхнулася, гладячи внучку по голові:

– Звичайно, сонечко. Тепер ми бачитимемося набагато частіше.

Сергій Петрович, який спостерігав цю сцену, тихо сказав Вікторові:

– Бережіть свою матір. Вона у вас чудова жінка.

Віктор кивнув, відчуваючи, як у його серці розливається тепло. Він зрозумів, що справжня сім’я – це не просто спільний дах над головою, а вміння підтримувати один одного у скрутні часи, знаходити компроміси та цінувати кожен момент, проведений разом.

З того дня життя родини змінилося. Віктор та Марина стали більш відповідально ставитися до фінансів, почали відкладати гроші на власне житло. Галина Миколаївна, відчуваючи підтримку сім’ї та маючи додатковий прибуток від оренди, змогла краще дбати про своє здоров’я. А діти, особливо маленька Леся, розцвіли, відчуваючи любов та турботу всіх членів родини.

Ця історія навчила їх усіх важливому уроку: у житті немає нічого важливішого за сім’ю та взаєморозуміння. І хоча шлях до примирення був нелегким, він коштував кожної хвилини зусиль, адже наприкінці цього шляху на них чекало справжнє сімейне щастя.

Вам також має сподобатись...

Надія Миколаївна мила на кухні посуд, коли відкрилися вхідні двері і на порозі з’явилася невістка. Світлана зайшла у квартиру свекрухи, нахабно пройшла до центру спальні, не роззуваючись. – Світлано, що з тобою? Що сталося? – розгублено бурмотіла Надія, побачивши сльози та розмазану туш. – Ану сідай, розповідай. – Я розлучаюся з вашим Славком. Погано Ви його виховали! – крізь сльози сказала Світлана. – Та що ж сталося, поясни? – Надія Миколаївна здивовано дивилася на невістку, нічого не розуміючи

Микола вже майже місяць сидів без роботи. І чоловік вже вирішив на заробітки їхати, як раптом до нього додому зайшов його дядько Андрій. – Привіт, Микола! Мені потрібна допомога. Ти зараз без роботи сидиш, от  і допоможеш. Погоджуйся. Не ображу, – сказав з порога дядько. – Я подумаю, – відповів Микола. Порадившись з дружуною він погодився на пропозицію дядька Андрія, а там може якась постійна робота підвернеться і на заробітки їхати не доведеться. Наступного дня Микола почав працювати у дядька. Але він навіть уявити не міг, чим закінчаться такі «заробітки»

Віктор прокинувся рано, зайшов на кухню. – Віро, яєчня пересмажилася! Ти що не чуєш запаху? – одразу вигукнув він до дружини, і вимкнув плиту. – Чую, ну і що, – байдуже відповіла жінка. Віктор уважно придивився до дружини і помітив, що вона дуже засмучена. – Кохана, що сталося? – захвилювався чоловік. – Ти ще смієш питати? – раптом сказала Віра. – Це ж ти у всьому винний! Це через тебе вона пішла! – Я винний? В чому? Хто пішов? – Віктор здивовано дивився на дружину, не розуміючи, що відбувається

-Такими чоловіками, як ти, дівчата крутять, як хочуть! – казала Іванові мати. – Одна тебе вже залишила, а в цієї Олени ти робиш все, що попросять! – Мамо, а що такого, що я допомагаю своїй дівчині робити ремонт? – дивувався Іван. Та якось він прийшов до Олени раніше. Ще з порога він почув якісь голоси. Іван зайшов на кухню й застиг. – Мама була права, – тільки й подумав він