Життєві історії

Марія Іванівна зварила борщ, розлила його по тарілках і пішла гукати чоловіка та сина з онуком до столу. – Ходімо обідати, — сказала вона до чоловіка та внука, які дивилися мультики. – А Сергій де? До друга пішов? – Тато пішов, але не до друга, до пташки, я чув, він дзвонив їй, – озвався маленький Петрик. – До якої пташки? – не зрозуміла бабуся. – Про яку ти говорила, – відповів внук. – Петрику, поясни, – наполягла Марія. Петрик з розумним виглядом подивився на бабусю і все їй розповів. Марія Іванівна вислухала внука і аж присіла від обурення

– Петрику, куди тато пішов? До друга. Ну добре. Діду, а звози нас з онуком у магазин. Цукерки закінчились.

Марія Іванівна раділа вже другий тиждень. Дочекалася. Син приїхав та ще й онука привіз. Онука останні три роки бабуся з дідусем бачили раз на рік, син із дружиною розійшлися, а після розлучення розійшлися і на думці, де дитина має проводити літо. Петру ось-ось мало виповнитись п’ять, і на день народження батько обіцяв повернути сина до матері, щоб та могла влаштувати свято.

До закінчення відпустки Сергія залишався тиждень, тож бабуся, передчуваючи швидку розлуку, онука балувала: щодня смаколики, з-за столу хлопчик викочувався після сніданку, і потім вже цілий день його було не загнати, багато обіймала та хвалила. Дід возив на рибалку, у ліс, катав на конях, показував вулики, — теж розважав, як міг.

У невеликій сільській крамничці було прохолодно і порожньо. Марія Іванівна, взявши Петрика за руку, повела онука із собою.

Декілька хвилин вони розглядали вітрини, а потім бабуся, так і не дочекавшись продавчині, почала її гукати:

– Віра. Ві-р-а! Не чує чи що?

У підсобці щось зашуміло, впало, але потім з’явилася продавщиця. Невисока щільна жінка вискочила з дверей зовсім розпатлана, поправляючи на голові пасмо, що вивільнилося з гульки, і поправляючи халат.

– Спиш?

– Ні, привіз був, розбирала. Спекото.

– Що спекотно, то спекотно. Цукерки в тебе потекли на вітрині. Внучок із сином у гості приїхали, ти мені, Віро, цукерок різних нафасуй, які ти мені місяць тому давала не пам’ятаєш?

– Не пам’ятаю, тітка Марія. Гарний хлопчик. Які будеш?

– Бабусю, а можна солодку воду та жуйку?

– Можна, мій хороший, і цукерок.

Жінка за прилавком від хлопчика не відводила очей, розглядала. Цукерки вибирала дорогі, щедро зсипала в тонкий пакет і довго зважувала.

– Надовго онука привезли, два кілограми вийшло

– Вистачить. На тиждень нам якраз, а що лишиться, дід доїсть.

Бабуся розрахувалась і вони пішли. Вже в автомобілі Марія Іванівна не витримала:

– Бач, Віра якогось чоловіка в підсобку привела.

– З чого ти взяла, вона ж на роботі?

– Одне іншому не заважає. Не розумна вона… сорокалітня, а все туди ж. Побачив би її задоволені очі та розпухлі губи… — бабуся обернулася назад, подивилася на онука і замовкла. — Не було б дитини з нами, я б тобі сказала, хто вона…

— У нас тут і чоловіків потрібних немає.

– Є, виходить. Слухай, Петрику, а може, на річку сьогодні?

– Можна!. Дідусь обіцяв на човні покатати.

– Ось. А я ягоду позбираю, зроблю варення.

Марії Іванівні хотілося дати онукові якнайбільше, помістити в ці два тижні все літо з його ягодами, овочами з грядки, холодним молоком та купанням у річці спекотного дня. Вона згадувала себе, той самий чудовий час, коли була щаслива і безтурботна, намагалася передати ці емоції онукові.

Наступного ранку пішов дощ. Сильний, із грозою. І дуже до речі. Після спекотного тижня земля зовсім висохла, листя на деревах обм’якло, навіть потьмяніли кольори навколо. Все чекало на прохолоду.

– О. А Сергій де, обідатимемо? До друга пішов? — спитала у чоловіка Марія Іванівна.

– А тато пішов, але не до друга, до пташки, я чув, він дзвонив їй по телефону.

– До якої пташки? – не зрозуміла онука бабуся.

– Ну, до пташки цієї, сороки літньої.

Марія Іванівна повела бровами, нічого не розуміючи, і подивилася на чоловіка:

Онук закотив очі:

– Ми в магазин, коли їздили, бабусю, ти сказала… – Петрик діловито пропустив слово, яке йому не можна було говорити, кивнувши, і продовжив, – сороки літньої.

Марія Іванівна тільки й потягла:

– Що-о-о-о?! Виганяй машину, поїхали до магазину.

– Марія, ти чого. Навіщо? Він же дорослий, – сміявся чоловік.

– Як навіщо, вона старша за нього.

– Ну і що? — знизав плечима батько.

Мати взяла з шафи дощовик і вискочила надвір. Дощ досі лив. Вода збиралася, було слизько, але Марія Іванівна, накинувши дощовик, майже бігла до магазину.

Двері відразу не піддалися і вона їх смикнула що є сил.

У магазині було багатолюдно. Хтось рятувався від дощу, заскочив ненадовго, і поглядав на дорогу, хтось, не поспішаючи, робив покупки. Сергій стояв осторонь, посміхався, грав бровами. Віра червоніла, потім посміхалася, дивлячись на нього.

Марія Іванівні хотілося відразу вигукнути:

“Що ж це таке! Що ти робиш!” – але вона несподівано повернулася, вийшла з магазину і сіла на ґанок під дощ. “Давно виріс її син, давно вона йому не указ, себе тільки посоромить сваркою”.

Дощ закінчився, покупці та перехожі розійшлися, тоді Марія Іванівна зайшла до магазину.

– Мамо, ти чого, купити щось? — Сергій прибрав руки з прилавка і озирнувся.

– Дорослий ти вже, синку. Та й ти, Віро, не дівчинка. Послухайте мене. Якщо закохався — одружуйся, не діло це ховатися. Пересуди ні вам, ні нам не потрібні. А якщо так, побалуватись, то ховатися треба краще.

Марія Іванівна не стала чекати на відповідь, пішла.

Наступного разу в магазині вона з’явилася за тиждень, коли син із онуком поїхали.

Віра шукала під прилавком рис, потім гречку.

— Ви мене зрозумійте, тітко Марія. Мені вже сорок. Як жінка зрозумійте. Дитину хочу. А у нас від кого тут у селі народжувати?

— Як жінка розумію, Віро, співчуваю. А як мати – ні. І не як його, а ніби твоя. Сорок років тобі, а розуму не нажила.

Марія Василівна розрахувалася і вийшла, не зважаючи на Віру.

– Вийшла з магазину, сіла до чоловіка в машину:

– Додому?

– Додому, – важко зітхнула дружина.

– Що так довго Іволгіна? Чи з сорокою літньою по своєму розмовляла, — засміявся чоловік.

– Ти все жартуєш.

– Сміх продовжує життя, Марія. Хочеш анекдот розповім?

Дружина кивнула головою, а сама відвернулася до вікна. Хіба зрозуміти вам чоловікам наші “пташині” проблеми.

Вам також має сподобатись...

Ольга бігала від стола до плити і назад, жінка хотіла встигнути приготувати все до приходу гостей. Це був перший Великдень, який вона мала відзначати в сім’ї чоловіка. Усю ніч напередодні Великодня Ольга смажила, варила, бажаючи здивувати свекруху і зовицю своїми вміннями. На ранок вона пофарбувала курячі яйця і витягла з холодильника куплену напередодні паску. Родичі з’явилися рівно об одинадцятій годині з гучними вигуками: – Христос Воскрес! – Воістину Воскрес! – зніяковіло сказала Ольга і запросила гостей до столу. Але Оля навіть уявити не могла, яку каверзу їй підготували свекруха та зовиця

Тамара приїхала на сороковини по своїй бабусі. Вся родина відвідала панахиду по Інні Олегівні, потім зібралася за поминальним столом. –  І як ти цього досягла? Розкажи нам усім! – раптом запитала мама в Тамари. – Ти про що, мамо? – здивувалася Тамара. – Не прикидайся! – вигукнула мати. – Вирішила, що сама розумна? – Олено, заспокойся! Ти правда не знаєш? – обернувся до Тамари батько. – Не знаю чого?! – запитала Тамара. Раптом, батько вийшов з кімнати і повернувся з якимось великим конвертом у руках. – Ось, сама все зрозумієш, – додав він. Тамара відкрила конверт, заглянула всередину, і ахунла від побаченого

Таня чистила червоний бурячок на борщ. Раптом пролунав телефонний дзвінок, номер був не знайомий. – Слухаю, – сказала Таня, піднявши слухавку. – Таню, а ми до вас у гості збираємось! Вже й квитки взяли! – почула Таня, незнайомий жіночий голос. – Хто це? В які гості? – здивувалася вона. – Таню, – жіночий голос хихикнув. – Ну що ти?! Це ж я Віра! Таня, як не напружувалася, ніяк не змогла згадати, ніяку Віру. – Одним словом в пʼятницю чекайте! – сказала жінка і закінчила виклик. Через декілька днів у двері будинку постукали. Таня відкрила, глянула на гостей і застигла від здивування

​​Ірина Сергіївна привела свою внучку додому з садочка. – Ну все, біжи, переодягайся. Зараз вечеряти будемо, – сказала бабуся дівчинці. Марійка побігла в глиб квартири, і почала відкривати всі шафи, шукаючи щось. – Марійка, що ти робиш? – здивувалася Ірина Сергіївна. – Нема… І тут нема… Де мама його ховає? – раптом сказала дівчинка. – Кого ховає? – не зрозуміла бабуся. – Бабусю, я знаю один мамин «секретик», – несподівано сказала Марійка. – Нахились до мене, я тобі його розповім. ​​Ірина Сергіївна нахилилася до внучки. Марійка щось тихенько прошепотіла їй на вушко. ​​Ірина Сергіївна вислухала внучку і аж присіла від почутого