Історії жінок

У Ганни Степанівні був ювілей. Їй виповнилося вісімдесят років. Вона стояла посеред кімнати й дивилася на годинник. – Цікаво, що роблять діти? – вголос сказала Ганна Степанівна. – Чому не дзвонять, не відвідують мене? Раптом у двері хтось подзвонив. Ганна Степанівна встала і попрямувала в коридор. – Ганнусю, ти чого двері не відчиняла? – на порозі стояв якийсь дідок з паличкою в одній руці і букетом білих троянд в іншій. Він занепокоєно дивився на господиню. – Ви хто такий?! – старенька підозріло вдивлялася в обличчя незнайомця. – Я вас знаю? Ганна Степанівна не розуміла, що відбувається

– Про мене всі забули… – Ганна Степанівна стояла посеред кімнати, переводила погляд із календаря на годинник і назад.

Маленька стрілка застигла на дванадцятій годині, але велика не стала довго затримуватися – пішла далі. На настінному календарі у рамці синім кольором була позначена цифра.

– Двадцять четверте червня, – вголос сказала Ганна Степанівна. – Цікаво, що роблять діти? Чому не дзвонять, не відвідують мене? Сьогодні вихідний можуть і поспати довше. Чи може гуляти у центр поїхали?

Ганні Степанівні сьогодні виповнилося вісімдесят років, ювілей. Подруг уже давно немає, тільки сім’я і залишилася. Але де ж вони всі?

У домі було тихо. Але ця тиша була якась не безнадійна. Здавалося, щойно тут хтось був, п’ять хвилин тому тут жили, розмовляли. А тепер замовкли… Чому?!

Бабуся зітхнула і присіла на диван, прислухаючись. На вулиці шуміли машини, співали птахи на дереві, галасували хлопці у дворі.

– Канікули вже почалися. От добре зараз у селі…

І Ганна Степанівна поринула у спогади…

…– Бабусю, бабусю, – восьмирічна Катя смикала за край халата, намагаючись привернути її увагу. – А ми підемо на кошенят дивитись?

– Ходімо, я тільки посуд домию і підемо.

Вони з Катею були у селі, поки батьки працювали у місті. У внучки були літні канікули, восени йти в другий клас. Непосидюча дівчинка була ще та, так і хотіла кудись втекти з двору.

Дітей її віку поблизу не було, всі дорослі – з ними нецікаво. Ось і крутиться Катя поруч із бабусею, вигадуючи для них двох веселі ігри.

Ганна Степанівна сполоснула тарілки. Вона обережно взяла їх, і почала підніматися по скрипучому ґанку. Внучка побігла вперед, перескакуючи через сходинку.

– Катрусю! Не крутись під ногами. Несу ж тарілки! З чого тоді будеш їсти?

– Ну бабусю, кошенята…

– Нікуди вони не подінуться.

У сусідів, які жили на краю села, кішка народила кошенят. Катя, як тільки дізналася про це, все поривалася в гості. Бабуся обіцяла відвести подивитися…

…Ганна Степанівна виринула зі спогадів і з усмішкою подивилася на комод. Там стояли фотографії у рамках. На одній із них – чорнява і чорноока дівчинка-підліток з великим пухнастим котом на руках.

Вмовила тоді Катя взяти одне кошеня. Сусіди погодилися віддати, щойно підростуть. Не сказали тільки, що кошенята не прості вийшли, а майже справжні мейн-куни! Тоді мало хто знав, що то за порода така. І як один із них опинився в їхньому маленькому селі – залишалося загадкою.

– Бач який поважний котяра, – пробурмотіла старенька, – розбалувала його внучка.

…Погляд перемістився на іншу фотографію – хлопець і дівчина, обійнявшись, стояли на мосту. На їхніх обличчях сяяли посмішки. Очі теж сяяли – Ганна Степанівна пам’ятала точно. Бо ж це вона робила фотографію. День весілля дочки.

Спочатку майбутній зять не сподобався Ганні Степанівні. Тихий, несміливий. Хіба чоловік має бути таким? Як же ж доньці жити з таким чоловіком? Якщо щось трапиться, то навіть за сім’ю постояти не зможе, злякається, втече.

Бабуся доторкнулася до своєї правої руки. На губах зʼявилася слабка посмішка. А й справді, втік…

…Жили вони тоді в одній квартирі. Це зараз молоді намагаються якнайшвидше переїхати від батьків, а раніше було не так.

Донька Ніна на роботі, зять Борис удома – вихідний. Ганна Степанівна мила підлогу в коридорі, випадково оступилася, досі не розуміє, як, і опинилася на підлозі.

Перед очима постала біла пелена. Вона заголосила, перестала щось розуміти.

– Ганно Степанівно, – лунав над вухом неспокійний голос. – Потерпіть, будь ласка, я зараз, зараз…

До руки притулилося щось тверде, пролунав тріск тканини. Вже потім Ганна Степанівна дізналася, що Борис, не знайшовши нічого, порвав свою сорочку, щоб зафіксувати шину.

А потім вона відчула, як її підняли, взяли на руки. З очей полилися сльози.

– Ганно Степанівно, не плачте, все буде добре, – Борис поніс її вниз сходами, вийшов з під’їзду і побіг до лікарні, що була через дорогу. – Ви тільки не хвилюйтесь, нам трошки залишилося, вам допоможуть.

У приймальній до Бориса сварилися.

– Що за справи, юначе! – обурювалася низенька лікарка. – Не можна ж чіпати до приїзду лікарів! Викликали б швидку краще!

Борис ніяково переступав з ноги на ногу, опустивши голову. Не подумав він про це. Інший лікар тихо похвалив хлопця, що не розгубився і вміло наклав шину.

Після цього випадку Ганна Степанівна дивилася на зятя інакше. Заслужив він її довіру й повагу. Часто підкладала в його тарілку шматочки більші, смачніші…

…– Вдале фото вийшло, – подумала старенька, вдивляючись у зображення. – І Ніночка добре вийшла…

Донька Ніна завжди була проблемною дитиною. Капризувала, не слухалася. Ганна Степанівна, дивлячись на її витівки, зітхала:

– І в кого вона така вродила? Виховуєш доньку правильно, а вона так зухвало поводиться, свариться.

Стосунки погіршилися в перехідному віці, не могли мати з дочкою порозумітися. Так було до її п’ятнадцяти років…

…А одного ранку, коли Ганна Степанівна готувала на кухні млинці до сніданку, прибігла Ніна. Босоніж, у нічній сорочці, розпатлана, до ладу ще не прокинувшись – і кинулася до матері.

Обійняла ззаду, пригорнулася до спини, плаче.

– Ніно, що сталося?! – ахнула Ганна Степанівна.

– Мамо, пробач мені, будь ласка, за все! – плакала дівчинка. – Мені сон такий поганий наснився. Наче тебе нема. Ні в нашій квартирі, ні в місті, взагалі ніде немає. Я у всіх питаю:

– Де мама? Бачили маму?

А люди такі спокійні всі. Відповідають:

– Немає більше твоєї мами.

Я уві сні плачу, а люди дивляться на мене й посміхаються, допомогти не хочуть. І мені так страшно стало, що тебе справді немає! Я вся в сльозах прокинулася, подушка мокра. Подумала:

– А раптом тебе й справді немає?

Ганна Степанівна гладила дочку по голові, заспокоюючи:

– Це лише сон. Не переймайся. Мені теж іноді страшне сниться. Коли прокинешся, скажи:

– Куди ніч – туди і сон.

І він ніколи не справдиться…

Після цього їхні стосунки налагодилися. Втративши матір там, по той бік сну, Ніна почала більше цінувати її в реальному житті…

…Бабуся здригнулася. Сусіди за стіною надумали свердлити. Витягли її із глибин пам’яті.

– Чай поставити, чи що? – вголос пробурмотіла Ганна Степанівна. – Якраз торт є.

Вона повільно встала і попрямувала до кухні. Пройшла повз фотографії. Як багато людей! Хто вони? Деякі знайомі обличчя, інші зовсім чужі.

Ганна Степанівна похитала головою:

– Може, прибрати?

Поки жінка пила чай і їла торт, то гірко посміхалася:

– Мене забули, і я забула всіх. От як смішно вийшло…

Потім інша думка прийшла:

– А може й не було нікого? А я всіх вигадала?

Щось не давало спокою, але Ганна Степанівна не могла зрозуміти що.

Якась важлива деталь…

І раптом її осяяло – а чоловік?! Де ж її чоловік?!

Раптом у двері подзвонили. Старенька не хотіла відкривати. Нехай ідуть, їй зараз не до гостей. Є справи важливіші – наприклад, поринути у спогади, допити чай, а потім можна лягти поспати…

У двері продовжували дзвонити. Ганна Степанівна встала, невдоволено попрямувала до дверей. Зараз вона все скаже непроханим гостям, що про них думає.

– Ганнусю, ти чого двері не відчиняла? – на порозі стояв дідок з паличкою в одній руці і букетом білих троянд в іншій.

Він занепокоєно дивився на неї.

– Я вже подумав, що тобі недобре стало, – продовжував він.

– Ви хто такий?! – старенька підозріло вдивлялася в обличчя незнайомця. – Я вас знаю?

Ганна Степанівна не розуміла, що відбувається.

– Ох, Ганнусю, – спохмурнів дід. – Знову забула? Я Андрій, твій чоловік. Давай у квартиру зайдемо, чого ми на порозі стоїмо.

Вона відійшла вбік. Дивилася як Андрій, крекчучи, знімає взуття, взуває капці, йде по вазу.

– Я вийшов на п’ятнадцять хвилин у квітковий магазин, букетик тобі купити, а ти вже мене й забула, – засмучено хитав головою дідусь. – Незабаром наші всі приїдуть.

Ганна почала потихеньку згадувати…

– Так це правда, що в мене сьогодні день народження? А хто ж приїде?

– Ніна з Борисом, Катя з Юрком, правнуки наші – Ліза й Павлик. Пам’ятаєш їх?

Перед очима з’являлися обличчя, образи, все перемішувалося. Чомусь виразно постала котяча морда мейн-куна.

– Ой, ти торт вже їсти почала! – сплеснув руками Андрій. – Гостям не дістанеться. Треба подзвонити їм, хай ще куплять…

Дружина мовчки спостерігала за ним. Дідусь зайшов у спальню, виніс звідти фотографію в рамці. Не ній був зображений молодий гарний хлопець з вольовим підборіддям і густими бровами.

– Знову мою фотографію брала, – лагідно сказав чоловік.

– Ти пішов, мені стало сумно, – відповіла Ганна, трохи зніяковівши.

Пам’ять почала вертатися. Точно, Андрій пішов по квіти, а вона взяла його фотографію з комода.

Хотілося ще раз подивитись на молодого чоловіка. Ще раз пережити їхнє знайомство, побачення. Кожен їхній день, проведений разом. Шістдесят років, тільки уявити собі таке!

У двері знову подзвонили.

– Наші приїхали! – зрадів Андрій і, спираючись на паличку, пішов відчиняти.

Ганна йшла за ним.

Коридор заповнили люди, шум, сміх.

– Бабусю, з днем ​​народження! Здоров’я, щастя, радості, кохання! – вигукнула дев’ятирічна Ліза.

– Рости велика, – додав шестирічний Павлик і засміявся.

Ліза насварилася до нього, помахавши пальцем.

– Так не можна говорити, це неввічливо.

– А ви мені так говорили, – надувся Павлик.

– Матусю, з ювілеєм тебе, – Ніна міцно обійняла матір. – Тату, ти дзвонив, а я не встигла відповісти. Вибачте, трохи спізнилися. Хотіли до дванадцятої приїхати, але затрималися…

– Дорогу ремонтують, усе перекрито, – видихнув Борис і поправив окуляри. – Ганно Степанівно, зі святом вас. Довгих років життя. Андрію Миколайовичу, здрастуйте, – зять потис руку тестю.

– Бабусю, з днем ​​народження! – Катруся пригорнулася до Ганни, засміялася. – Яка ти маленька стала, ростеш вниз?

– Рости великою, – повторив Павлик.

– Ганно Степанівно, від усієї нашої родини вітаємо з ювілеєм і вручаємо… – урочисто почав Юрій, але Катя зупинила чоловіка.– Не на порозі! Бабусю, веди нас.

Невелика кімната одразу наповнилася людьми. Усі перемовлялися один з одним, сміялися, перепитували щось.

Ганна дивилася на близьких їй людей. Вона всіх згадала. Бо ж кожен із них – частина її довгого, насиченого подіями життя. Вони більші, аніж просто спогади.

Ювілей пройшов добре. Всі сиділи за столом, їли привезені Катею салати, а потім привезену й розігріту в духовці картоплю з м’ясом, яку приготувала Ніна.

Потім був торт – Юрію довелося бігти у найближчий супермаркет, купувати новий, бо того, що був, вже майже не залишилося.

А потім були довгі розмови про все, спільні фотографії зняті на телефони, обіцянки приїхати й допомогти пересунути шафу й почепити нові фіранки.

Наприкінці дня Ганна втомилася. Їй хотілося залишитися тільки з чоловіком. Коли вони провели рідних, Ганна повернулася до нього:

– Андрію?

– Що, люба?

– Якщо раптом що трапиться, ти ж мене пам’ятатимеш, так? – запитала вона.

– Звісно, кохана! – Андрій заправив пасмо її волосся, що вибилося з пучка, прямо як в молодості.

Серце Ганни стрепенулося.

– Я ніколи тебе не забуду, – сказав він. – Бо ти – це моє життя…

Вам також має сподобатись...

Таїсія поверталася додому з важкими пакетами продуктів у руках. Вона дійшла до свого підʼїзду і зупинилася відпочити біля лавки. – Та-а-к, чудово, – промовила вона, зазирнувши в один з пакетів. – Капусточку молоду й квасольку я не забула. Зараз наварю свіженького борщику. Ох мій Андрійко його й любить… Жінка посміхнулася, взяла пакети і зайшла у підʼїзд. Жили вони з чоловіком Андрієм на пʼятому поверсі. Дійшовши до третього поверху, Таїсія раптом відчула щось дивне. Вона поспішила до своєї квартири. Двері чомусь були злегка привідчинені. Таїсія зайшла в коридор і аж присіла від побаченого

Таїсія зайшла в свою квартиру, голосно гримнувши дверима. – Микольцю, чого не зустрічаєш?! – гукнула вона коханого. І тут дівчина побачила в коридорі гумові чоботи. Вона зрозуміла, що в квартирі є її свекруха Надія Василівна… Таїсія зайшла на кухню. – Нічого не хочеш сказати? – одразу запитала Надія Василівна. – Та ні, – відповіла дівчина. – Зате я маю, що тобі сказати! – сказала жінка. – Я знайшла твої штучки! – Які ще штучки? – запитала дівчина. – Можеш уже не брехати нам, – Надія Василівна стала навколішки перед шафою і щось зібрала рукою. – Що це по-твоєму? Таїсія не розуміла, що відбувається

Михайло прийшов додому пізно. Його дружина Софія весь вечір чекала його на кухні. Щойно вона почула звук вхідних дверей, то одразу побігла в коридор. – Господи, коханий, ти де був?! – ахнула вона. – І на дзвінки не відповідав. Я тут борщику наварила, але остиг вже мабуть… І тут раптом Софія помітила дещо дивне. Чоловік був якийсь сам не свій… – Присядь-но, Софійко, – нарешті сказав він. – Нам треба розлучитися. У мене дитина скоро народиться. А ти ж знаєш, як я про це мріяв… Софія сиділа й не вірила, що це все відбувається насправді

Андрій з Оленою одружилися. Почалося сімейне життя. Першою великою спільною покупкою стала машина, яку вони взяли в кредит. В Олени були права, але їздив на машині переважно Андрій. Іноді чоловік забирав її з роботи. Одного з таких вечорів Андрій сказав: – Мамі скоро мають привезти пральну машинку. Вона попросила допомогти занести… Коли вони підʼїхали до під’їзду, доставка вантажу вже встигла поїхати. Зінаїда Петрівна стояла біля великої коробки одна, озираючись на всі боки. – Синку, ну нарешті! – сказала вона. – Нема кому занести машинку. Стійте тут, я по сусідах пройдуся. І тут Андрій видав несподіване