Історії жінок

Валя вийшла на пенсію рано – робота така була, важка. Але й тепер їй ніколи було відпочивати. Дочка розійшлася з чоловіком, залишивши на виховання матері двох дівчаток. Довелося Валі знову йти працювати. – На стару роботу не піду, досить! Краще у двірники, на свіже повітря! – казала вона всім і посміхалася. Дочка почала влаштовувати своє особисте життя, знайшовши нового коханого. – Зрозумій мене, мамо, я молода і ми з Віктором любимо один одного… – сказала вона. – Ну як я йому ще своїх двох дівчат приведу? Він втече… І тут Валя застигла від несподіваної здогадки

Валя відгрібала сніг із доріжки до під’їзду.

– Привіт, робітникам! Ти не зарано сьогодні вискочила? Ще темно і так холодно, Валечко, – сусідка поспішала на роботу.

– А куди ж подітися? Треба ж вам дорогу розчищати, он скільки за ніч навалило! А то скажете, що двірничка не працює… А поки онуки сплять, я хоч основне почищу, – відповіла, посміхаючись Валя.

– Доброго ранку, Валечко, – сказав Юрій Петрович, виходячи з під’їзду. –Зовсім змучила тебе нині зима, то морози, то снігопади… Ну, як ти? Прийдеш співати до нас пісні? Обіцяла ж…

Юрій Петрович був музикантом і керівником хору народної пісні. Він давно був сусідом Валі, і знав, що вона добре співає.

– Ой, Юрію Петровичу, не до пісень мені зараз, самі знаєте. Внучок виховую, дочка хоч і приїжджає, і продукти приносить, але дівчаток треба ще й взути, і одягнути. А в них нормального батька немає. Юлька як розлучилася з ним, так він і кудись поїхав. Аліменти мізерні, то працює, то ні. Так що доводиться мені трудитися і не знаю, коли я відпочиватиму тільки… – Валя зітхнула.

…Усі сусіди та знайомі знали її історію. У молодості Валя була гарна. Тоненька фігурка, густе каштанове волосся і зелені очі робили її чарівною. Вона була співачкою в клубі, і багато хлопців на неї задивлялися.

Але з волі долі Валя вибрала собі в чоловіки симпатичного, але лінивого, як потім виявилося, хлопця, котрий любив і на діво сходити, і погульбанити. Справа скінчилася тим, що він зовсім згулявся, не доживши і до сорока років, а Валя з донькою та слабою матір’ю у маленькій квартирі трудилася не покладаючи рук.

На пенсію вона вийшла раніше за інших ровесниць, бо працювала на виробництві. Але й у цей час їй ніколи було відпочивати. Дочка її якраз розійшлася з чоловіком, залишивши на виховання матері двох дівчаток – двійнят семи років.

Довелося Валі знову йти працювати.

– На виробництво точно вже нікуди не піду. Досить. Краще у двірники, на свіже повітря! – казала вона сусідам, знайомим та посміхалася.

Дочка її почала влаштовувати своє особисте життя, знайшовши собі нового супутника життя.

– Зрозумій мене, мамо, я молода. І ми з Віктором любимо один одного… – вона обіймала матір. – Ну як я йому ще своїх двох дівчат приведу? Він одразу втече… Я цього вже не витримаю.

І тут Валя застигла від несподіваної здогадки. Вона зрозуміла, що дочка хоче зробити…

– А я все витримаю, – нарешті відповіла вона. – Йди, люби свого Вітю. А я буду своїх онучок любити. І нікому їх образити не дам. Навіть тобі…

Дочка витерла сльози, обійняла дівчаток і поїхала до обласного центру.

– Ну, що, Валю, дочка хоч допомагає тобі грошима? Аліменти надсилає колишній зять? – питали сусідки.

– А як же ж. Надсилає. Ось тільки гроші все це. Але якщо мої зароблені гроші додати до тих грошей, та моя пенсія, і пенсія моєї старої мами, то виходить, на їжу нам вистачає, – зі сміхом відповіла Валя і махала рукою.

– Добра ти жінка, Валечко, дай Бог тобі здоров’я, – підтримували її сусідки. – Ось тільки дочка твоя не права, хочеш ображайся ти на наші слова, а хочеш – ні.

– А що мені ображатись? Я й сама все розумію. Вона ж у батька, і обличчям, і характером, а той самі пам’ятаєте який був. Ні вихованням мені її було не виправити, ні сварками, ні вмовляннями… – говорила Валя, схиливши голову, – гени. От і все. А онучок я підніму, доки є сили.

Так минав час. Юлька приїжджала відвідувати доньок, найчастіше одна. А потім і зовсім повернулася після восьми років співжиття з Вітею. Не склалося в неї особисте життя. Взяла вона до себе своїх дівчаток, котрі вже любили більше бабусю, ніж свою матір.

Не стало й матері Валі. Тепер можна було кинути роботу. Валя відчувала, що втомилася.

– Валечко, кажуть, що ти йдеш із почесної посади начальниці двору? – запитав її якось Юрій Петрович.

– Вже пішла. Все. Досить. Дівчат виростила. Усю шкільну програму згадала знову. Уроки щодня вчили всі разом, – посміхнулася Валя.

– Ну так моя пропозиція в силі, – сказав Юрій Петрович, – приходь завтра ж на репетицію. У нас дефіцит співачок.

– Ой, не смішіть мене, – засміялася Валя, – яка я співачка, це було давно, сто років тому, а тепер…

– Нічого, нічого, от приходь, ми й послухаємо, що там у тебе тепер, – наполягав Юрій Петрович.

Валя зайшла до репетиційного класу і зупинилася. Там сидів біля вікна лише Юрій Петрович. Він щось награвав ліричне на гітарі, погляд його був задумливий і трохи сумний.

Валя застигла на кілька секунд.

Серце її захвилювалося, затремтіло, вона підійшла і сіла поряд з ним. Він кивнув їй і зіграв вступ.

Валя тихо заспівала, Юрій Петрович зменшив гучність і грав так ніжно і зворушливо, що Валя ледь не заплакала.

– Ну що ти? Валечко… – спитав він її, торкнувшись за руку.

– Господи, як із минулого життя… Як же давно я не співала. І як ви добре граєте, Юрію Петровичу, – крізь сльози відповіла вона.

– Значить, нове життя починається. Розспівуватимемося, голос твій став більш зрілим, але тому звучить не менш чудово, – сказав той, – а ти не плач, це заважає співу. Отже, давай намітимо початковий наш народний репертуар…

Він узяв папір і олівець, і вони почали записувати в стовпчик пісні, які колись виконувала Валя, а потім він запропонував співати нескладні пісні, щоб розспіватися.

– А де всі решта з колективу? – запитала Валя.

– Я вирішив кілька занять з тобою провести індивідуально, щоб ти не бентежилася, але бачу тепер, що в цьому немає потреби. Голос твій живий і здоровий. На сьогодні досить. А далі набиратимемо твій репертуар, вчи слова, згадуй, слухай пісні. І я дуже радий, що ти нарешті зважилася прийти, – Юрій Петрович поцілував Валі руку, вона зніяковіла, але обійняла його і знову розплакалася.

З цього дня розпочалося нове життя для Валі. Вона, яка звикла жити економно, не бідувала, вдома у неї був порядок, а спів та спілкування у колективі однодумців зробили її будні радісними, наповненими музикою та творчістю.

На концертах їй дарували квіти, викликали на біс, і вона наче помолодшала.

– Дякую тобі, Юрію, – обійняла одного разу після концерту свого керівника Валя, – я така вдячна тобі, навіть слів не знайду. Ось, здається, нам уже по шістдесят років, а життя сповнене справ, ми приносимо людям радість, і якби не ти, я навряд чи зважилася б знову вийти на сцену…

– Це тобі спасибі, Валечко, якби ти знала, як я радий, що ти поряд. Я завжди до тебе ставився по-особливому. Ти не могла не помічати. І нехай ми вже і на пенсії, але працюємо, і співаємо – щиро. Адже правда? – сказав Юрій.

– Можу одне сказати, що з сусідами мені точно пощастило, особливо з тобою, – сказала Валя, – ти приходь сьогодні до мене на чай. Я пригощу тебе пирогами. Сама пекла.

– Ось із задоволенням, я так давно не їв домашніх пирогів! – усміхнувся Юрій.

Він прийшов до Вали з баночкою меду.

– Я як Вінні Пух, тільки не з порожньою банкою, а таки з медом! Не можу з порожніми руками. Ось, ось. Він корисний. А з чим твої пироги? – Юрій Петрович оглядав кімнату.

– Що? По-старому в мене все. Бачиш? І скатертини в’язані, і меблі старі… Але внучки виросли і навчаються. І головне – люблять мене, – сказала Валя.

– Як тебе не любити, Валю? Тебе усі люблять. А гніздечко в тебе дуже затишне… – він розглядав фотографії на стіні, – ти тут красуня. І зараз мало змінилася.

– Скажеш теж. Я давно бабуся. Але тобі дякую за музику! І за увагу, звісно. Ходімо до столу. Пироги чекають.

– А увага тобі буде від мене, якщо тільки виставляти не будеш, – відповів Юрій. – Мені так самотньо одному. Я давно вдівець, і живу один. А ти тут поряд, і вдвох нам буде веселіше на чай один до одного ходити, гуляти чи обіди готувати. Я добре варю борщ. І крім гітари вмію і цвях забити, і ремонт зробити… Ти згодна, Валечко?

– Звісно, Юро. І я не звикла жити сама. Сиджу вдома вечорами і раз у раз прислухаюся, чи не кличе мене хто: дівчатка чи мама… А й немає нікого.

Валя посміхнулася і налила йому чашку гарячого запашного чаю.

– Ось і добре! – зрадів Юрій, – все буде добре. Обов’язково.

– Поживемо, побачимо, – посміхнулася Валя і підсунула гостю тарілку з пирогами…

Вам також має сподобатись...

Катерина попрасувала свій робочій халат, одягла нові зручні туфлі, гарно зачесалася. Вона відвела доньку Маринку до сусідки, баби Марії й вирушила на роботу. Катерина так чепурилася, бо дуже хотіла сподобатися своєму колезі Сергію Анатолійовичу. Жінка прийшла на роботу, а тут новина – не буде Сергія Анатолійовича кілька днів! Відпустку взяв за власний кошт. – А чого він відпустку взяв? – приховуючи розчарування, запитала Катерина. – Колишня, кажуть, до нього приїхала, – відповіла колежанка Олена. – Сина привезла. Катерина розчарувалася, але вигляду не показала… Ввечері вона прийшла додому, глянула на свій город, і ахнула від побаченого

Валентина з невісткою пололи грядки на городі. – Дякую тобі Ларисо, що допомогла! – закінчивши з грядками сказала Валя. – Та я й рада допомогти, – усміхнулася невістка. – Ну, ходімо в хату, приготуємо вечерю, бо скоро Михайло повернеться, – скомандувала свекруха. Жінки пішли в будинок і взялися за вечерю. – Ой, Ларисо, у мене ж хліба нема! Сходиш до магазину? – запитала Валентина. – Звісно, – усміхнулася Лариса, зібралася і пішла в магазин. В магазині дівчина, стала в чергу. Раптом, в черзі вона почула розмову двох жінок. Лариса прислухалася до розмови і аж рота відкрила від почутого

Сашко лежав на дивані та дивився футбол, коли несподівано у двері подзвонили. Він глянув на годинник і пішов відчиняти. Повернулася Тамара – його дружина. Вона влетіла в квартиру і почала сваритися з порога: – Де вона? Де вона, кажи зараз же! Тамара бігала по кімнатах, заглядала в шафи, а Сашко лише здивовано погладив на неї, намагаючись зрозуміти, що сталося. – Де вона, Сашко? Куди ти сховав її? – голосила дружина. Побігла на кухню – пусто. Перевірила лоджію – пусто. Вона губилася у здогадах. – Тамаро, та що ж сталося? – не витримав Сашко не розуміючи, що відбувається

Лариса приїхала до батьків на паску. Жінка зайшла в кафе випити чашку кави. За сусіднім столиком сиділа якась сім’я – мама, тато і син. Жінка щось виказувала хлопцю, а батько сімейства сидів до Лариси спиною і мовчки пив чай… Лариса чомусь почала нервуватися. – Яка неприємна, – подумала вона. – Одразу видно, що саме вона виховує всіх у своїй родині. Мабуть і чоловіка свого теж… Лариса встала з-за столика і попрямувала до виходу. Вже біля дверей вона раптом відчула на собі чийсь погляд. Лариса обернулася й очі вирячила від побаченого